Arhitekte i inženjeri: Neće biti teško ustanoviti odgovornost za nesreću u Novom Sadu

Profesor Ivan Ignjatović delegiran je sa Građevinskog fakulteta u ekspertski tim koji bi trebalo da formira Inženjerska komora u istrazi o padu nadstrešnice na Železničkoj stanici u Novom Sadu.
Arhitekte i inženjeri: Neće biti teško ustanoviti odgovornost za nesreću u Novom Sadu
Foto: 021.rs
Kako je rekao, u petak je dobio rešenje o imenovanju u ekspertski tim koji će biti na raspolaganje ministarstvu i državnim organima, ali još ne zna šta je domen rada i šta će biti zadaci.
 
Na pitanje odakle treba krenuti sa utvrđivanjem odgovornosti, Ignjatović za Euronews Srbija kaže da je Komisija za veštačenje koja je formirana po rešenju suda jedina koja ima celokupnu sliku.
 
"Tu sliku čini cela projektno-tehnička dokumentacija i ono što su utvrdili na licu mesta. To su polazne tačke u analizi toga šta se dogodilo - da li je ta dokumentacija kompletna, da li je sve urađeno po pravilima struke, po tehničkim propisima, ali i da li se objektom tokom njegovih 60 godina gazdovalo kako treba", rekao je on.
Arhitekta i profesor emeritus Branislav Mitrović ističe da greška 1964. nije mogla da postoji.
 
"To su bila ozbiljna vremena, koliko god je država u tom trenutku bila siromašna, mi moramo da razumemo da je napravljen jedan napredni konstruktivno-arhitektonski sistem i prostor uzajamno vezan. To je sistem koji je debelo proveren i ne možemo da govorimo o grešci iz tog vremena. Da nije nešto rađeno na toj konstrukciji ona sigurno ne bi pala. Pre bih se ja usmerio na ovaj trenutak i sve ono što se dešavalo oko toga. Tu ima ceo sistem događaja. Prvo trebalo je, ja lično mislim, ali ja nisam inženjer, ali ima nekakva logika, taj objekat je morao da se radi posle jednog projektnog zadatka i konstatacije kakvo je njegovo trenutno stanje. Nakon toga dolazimo svi mi - i projektanti i konstruktori i arhitekte. Prema tome u toj celoj jednoj hijerarhiji i odgovornosti negde se desilo nešto. Ali je vrlo teško u ovom trenutku bez konkretnih informacija suditi i dati zaključak koji bi bio arbitraran", rekao je on.
Profesor Arhitektonskog fakulteta Univerziteta u Beogradu Mihajlo Samardžić kaže da nije moguće da se rekonstrukcija radi bez da je utvrđeno stanje objekta.
 
"Ova konstrukcija je jako složena, ona u sebi ima osnovne elemente za svakog konstruktora koji to treba da zna, to su sistemi linijski - to je zatega, greda, postoje površinski - to su zidovi i postoje prostorni - to je ovaj gore nabor. Projektant je 1964. bio vizionar i napravio je taj nabor i ta konstrukcija je jako dobro urađena, ali je prvi korak koji treba uraditi ustanovljavanje stanja konstrukcije na licu mesta. Morali su kablovi da se otvore, morale su da se vide kotve, mislim da je to dosta improvizovano. Koliko sam gledao, vrlo šturo, nisam imao projekat pri sebi, ali čini mi se da su uradili galeriju unutra naknadno, koja nema nikakvu ni zategu, ni stub i ona je konzola i kad pogledate snimke vi vidite kod tih greda da su iščupane nekakve armature, neki je promenjen statički sistem i to treba proveriti", rekao je Samardžić.
 
"Mora da se napravi analiza", dodao je on.
 
Na pitanje kako to da još nemamo tu analizu, profesor Ignjatović kaže da je sada prošlo jedno vreme koje zahteva da se vrlo brzo dobiju neki preliminarni zaključci.
 
"Javnost je uznemirena, sigurno se zahtevaju odgovori. Očekujem u narednim danima saopštenje tužilaštva i nadležnih organa sa preliminarnim rezultatom", istakao je on.
 
I on smatra da neće biti teško ustanoviti odgovornost.
 
"Iz domena odgovornosti u svakom ovom poslu i projektovanja i izvođenja i nadzora i vršioca tehničke kontrole, biće lako utvrditi ko je odgovoran. Kada se budu dobili rezultati veštačenja, kada se sa tehničke strane dobije odgovor šta se desilo, biće jasno ko je šta radio, da li je neko radio nešto što izlazi iz domena njegove odgovornosti ili je činio nešto na pogrešan način", rekao je Ignjatović.
 
Govoreći o tvrdnjama da nadstrešnica nije bila deo rekonstrukcije, kao i da li je moguće da se radi na svemu ostalom, Samardžić ističe da prema njegovom mišljenju to nije moguće.
 
"Objekat je celovit, nadstrešnica je deo objekta i to mora da se kontroliše kompletno. Nemate vi mogućnost da kažete nećemo mi sad kontrolisati neki konstruktivni element. Uvek morate sve konstruktivne elemente da pregledate i naravno arhitektonske, da li objekt prokišnjava, morate sve elemente da prekontrolišete i nije moguće da se vrši adaptacija, a da nešto nije prekontrolisano", istakao je on za Euronews Srbija.
 
Kako je naveo Samardžić, velika je odgovornost nadzornog organa.
 
"Nadzorni organ na ovakvim objektima, radno vreme mora da im bude kao i kod izvođača radova, svaka situacija mora da se prekontroliše i upiše u građevinski dnevnik. Građevinski dnevnik će biti ključ u ovom istraživanju. Kada je rađeno, šta je rađeno, šta je kontrolisano koji je kvalitet. Građevinski dnevnik i knjiga koja definiše šta je rađeno i po tome se plaća, to su dokumenti koji moraju da budu na gradilištu", istakao je Samardžić.
 
Mitrović napominje da u celoj situaciji najviše smeta društvena klima.
 
"Mi živimo u jednom vremenu u kom je profesija marginalizovana. Ovo je jedan prekršaj koji je proizvod jedne atmosfere koju mi živimo. Ovde nema politike, ovde su smrti, ovde su prekršaji. Ovde je jedan stepen odgovornosti od vrha do dna i tu treba da vidimo i da se mi saberemo. Ne možemo mi sad da pitamo ko je kriv, mi smo svi krivi, zato što smo došli u jednu društvenu situaciju u kojoj je profesija marginalizovana. Prave stvari se dešavaju u trenutku dodele poslova i načina na koji se poslovi dodeljuju i svega toga što je iza. Krivci su jasni, inženjerstvo je precizno i već postoje jasne inženjerske procene ko je gde pogrešio", istakao je Mitrović.
  • Dipl.inz

    12.11.2024 20:06
    Dobro se setila struka da se oglasi. Najbolje da svi cute i Vuciceva gradjevinska mafija svali krivicu na struku. GDE JE PROJEKAT? Zasto cuti ona sprdacina od Inzenjerske komore Srbije?
  • Slobodan

    12.11.2024 18:56
    Kakva crna Komora
    Inženjersku komoru Srbije je, pod pokroviteljstvom tadašnje ministarke Zorke koridorke, nelegalno preuzelo Ministarstvo građevine. Sada licence potpisuju Tome Mone, Sićve i slični. Ja bih svoju licencu pocepao, a pečat zapalio da mi takvi likovi odobravaju rad u struci.
  • ccc

    12.11.2024 18:49
    Promenada nema upotrebnu dozvolu, ali zato ima vodu u suterenu i pumpe rade non-stop!

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Novi Sad - Vesti