Novi Sad drugi najskuplji grad za stanovanje u Srbiji: Prosečna cena stana oko 2.000 evra za kvadrat

Statistički parametri cena stanova, za prvu polovinu ove godine, pokazuju da je Novi Sad drugi najskuplji grad u kom možete kupiti stan.
Novi Sad drugi najskuplji grad za stanovanje u Srbiji: Prosečna cena stana oko 2.000 evra za kvadrat
Foto: 021.rs

Prosečna cena stana u starogradnji iznosila je 1.945 evra po metru kvadratnom, dok je ta cifra za novogradnju bila nešto veća, odnosno 1.970 evra, navodi se u izveštaju Republičkog geodetskog zavoda.

Kada posmatramo cene garažnih mesta, a koje se odnose na područje opštine Novi Sad, zabeležen je najveći broj kupoprodaje (1.161), minimalna cena garažnih mesta iznosila je 2.000, dok je maksimalna bila 30.000 evra.
 
Prodavali su su se i lokali, kancelarije, poslovni prostori, kao i poslovni apartmani, skladišni i magacinski prostori. Najviše prometa poslovnih prostora realizovano je na teritoriji opštine Novi Sad (165).
Stambenih objekata, odnosno kuća, u Novom Sadu prodato je 384, a zabeležena minimalna cena iznosila je 9.500, dok je maksimalna bila 543.000 evra.
 
Cene vikendica na teritoriji Novog Sada, u prvom polugodištu ove godine, kretale su se od 20.000 do 300.000 evra, a broj prodaja je 22.
 
Najskuplji kvadrat poljoprivrednog zemljišta prodat je na teritoriji Novog Sada (Rumenka) po ceni od 50 evra po metru kvadratnom za parcelu površine 1.096 metara kvadratnih. 
 
Iako Beograd prednjači u ukupnoj vrednosti kupovine stanova i ima najveće učešće u vrednosti garažnih prostora, poslovnih prostora i građevinskog zemljišta, region Vojvodine ipak dominira u vrednosti prometa poljoprivrednog zemljišta, kao i u prometu kuća i vikendica.
 
Vojvodina se trenutno nalazi na drugom mestu sa 20 odsto kada je u pitanju najveći udeo kreditnog finansiranja stanova u prometu, što je za tri procentna više u odnosu na prvo polugodište 2023. godine.
 
Segment kuća zabeležio je blago smanjenje broja ugovora uz porast vrednosti od 6,6 odsto, a najveći pad zabeležen je kod poslovnih prostora, sa smanjenjem broja ugovora za devet odsto i padom vrednosti prometa od 15,2 odsto međugodišnje.
 
Ukupna vrednost tržišta nepokretnosti u Srbiji, a koja se odnosi na prvu polovinu ove godine, iznosila je 3,4 milijarde evra, što je za 3,9 odsto više u odnosu na prvo polugodište prošle godine, navodi se u izveštaju Republičkog geodetskog zavoda.
 
Najveći deo ukupne vrednosti prometa na tržištu nepokretnosti investiran je u stanove, sa iznosom od 1,8 milijardi evra i udelom od 54 odsto ukupno prometovane vrednosti.
 
Za kupovinu kuća izdvojeno je 273,8 miliona evra, za građevinsko zemljište 261,5 miliona evra, za poslovne prostore 150 miliona evra, a za poljoprivredno zemljište 117,5 miliona evra.
Prema podacima iz izveštaja, najveći broj kupoprodajnih ugovora u prvom polugodištu 2024. godine dostavljen je od strane javnih beležnika na području Osnovnog suda u Novom Sadu (teritorije grada Novog Sada i opština Bački Petrovac, Beočin, Žabalj, Sremski Karlovci, Temerin i Titel) i iznosio je 5.448.
 
Stoga, izveštaj Republičkog geodetskog zavoda za prvu polovinu ove godine pokazuje rast aktivnosti na tržištu nepokretnosti.
  • @Nenad

    13.11.2024 10:55
    Ne, niste hteli da kupite stan u NS već konstantno iz te agencije koju tako "suptilno" svaki put imenujete a pod različitim muškim i ženskim imenima pišete nesuvisle komentare i koristite ovaj prostor za besplatnu reklamu.
  • Posmatrac

    13.11.2024 10:45
    Problem je pored cene i kvalitet gradnje.Kada prolazite pored zgrada koje se tek grade pogledajte kakvi losi materijali se koriste,koliko su losi cak i zavrsni radovi.Posle godinu dana otpadaju delovi fasade,ljusti se i kruni.Sramota!
  • NSrdjan

    13.11.2024 10:07
    Od gradskih zona, novogradnja za

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Novi Sad - Vesti