Kako je Vesić mogao da koristi društvene mreže ako je uhapšen?

Ministar građevinarstva i saobraćaja u tehničkom mandatu Goran Vesić uhapšen je zajedno sa još 11 osoba zbog pada nadstrešnice na Železničkoj stanici, gde je život izgubilo 15 ljudi.
Kako je Vesić mogao da koristi društvene mreže ako je uhapšen?
Foto: 021.rs
Više javno tužilaštvo u Novom Sadu, nakon saslušanja predložilo mu je sinoć pritvor do 30 dana.
 
VJT u Novom Sadu se oglasilo saopštenjem da je zbog pada nadstrešnice Železničke stanice uhapšeno i zadržano 11 osoba, navodeći samo inicijale, ali je brzo potvrđeno je je među njima i Goran Vesić.
Međutim, pravu konfuziju izazvala je objava na Vesićevom Instagram i X nalogu, gde je, napisano da nije uhapšen.
 
"Nisam uhapšen, dobrovoljno sam se odazvao pozivu policijskih službenika sa kojima sam došao u Novi Sad i stavio se na raspolaganje istražnim organima kako bi do kraja bile istražene sve okolnosti koje su dovele do nesreće u Novom Sadu. Uvek ću, kao i do sada, biti na raspolaganju nadležnim organima i dokazaću da ne snosim krivičnu odgovornost za ove tragične događaje. O daljem razvoju događaja sa javnošću i medijima komuniciraće advokatska kancelarija koja me zastupa u ovom predmetu", stoji u objavi.

Ostalo je otvoreno pitanje, kako je Vesić mogao da koristi društvene mreže ukoliko je lišen slobode.

Advokat i nekadašnji zamenik ombudsmana Miloš Janković za Danas objašnjava kakva se procedura primenjuje prema osobi koja je lišena slobode.
 
"Lica lišena slobode, bilo da su uhapšena, zadržana, u pritvoru ili u zatvoru, shodno važećim propisima nemaju pravo na korišćenje mobilnih telefona i drugih elektronskih sredstava komunikacije kojima bi mogli da preko internet platformi šalju bilo kakve poruke", kaže Janković.
 
On navodi da iz navedenih razloga proističe da Goran Vesić počev od momenta njegovog lišenja slobode nije imao pravo da se lično oglasi na svom Instagram profilu, kako je to objavljeno u medijima.
 
"Ukoliko je zaista on kao lice lišeno slobode objavio tu poruku, a imajući u vidu da je njegova poruka bila postavljena u momentu kada je već bilo objavljeno obaveštenje tužilaštva da je uhapšen, očigledno je da mu je neko službeno lice to nezakonito omogućilo. Druga mogućnost je da tu poruku uopšte nije postavio on, već lice koje je on ovlastio za pristup njegovom Instagram i X profilu", objašnjava Janković.
 
I tužiteljka Milena Božović za Danas kaže da lice koje je zadržano ili lišeno slobode ne može koristiti mobilni telefon. Ona napomije da telefon licu može biti oduzet i od strane tužilaštva i od strane policije, samo su razlozi drugačiji.
 
"Javni tužilac, kao rukovodilac predistražnog postupka, može narediti policiji koje predmete će oduzeti licu koje je zadržano, a to su svi oni predmeti koji mogu poslužiti u krivičnom postupku. Policija po ovakvoj naredbi mora da postupi i da obezbedi njihovo čuvanje", kaže Božović.
 
Božović objašnjava i u kojim situacijama policija bez tužiočeve naredbe može oduzeti predmete od uhapšenog.
 
"Predmete koji su zatečeni kod uhapšenog ili zadržanog lica, a koji nisu od značaja za krivični postupak, policija može oduzeti u skladu sa svojim ovlašćenjima, jer policija prema Zakonu o policiji može da primenjuje ovlašćenje privremeno oduzimanje predmeta. Policija to radi onda kada je te predmete potrebno oduzeti radi zaštite opšte bezbednosti ili ako su predmeti pogodni za napad ili samopovređivanje", navodi Milena Božović.
 
Kako izgleda i zbog čega se određuje zadržavanje do 48 sati
 
Zadržavanje do 48 sati se određuje Rešenjem o zadržavanju koje donosi policija po odobrenju tužioca i može se odrediti samo licu koje je osumnjičeno za neko krivično delo.
 
Ono služi da bi osoba koja je osumnjičena bila zadržana do izvođenja pred tužioca. Vreme od 48 časova služi da bi tužilac imao vremena da pripremi saslušanje ili da se sačeka početak radnog vremena tužilaštva ukoliko je lice uhapšeno u večernjim satima.
 
Iako zadržavanje može da traje do 48 sati, lice na zadržavanju provede jedan dan, kako ne bi došlo do probijanja zakonskog roka.
 
Nakon što se zadržano lice izvede pred tužioca i sasluša se, tužilac odlučuje da li će sudiji za prethodni postupak predložiti da se licu odredi pritvor do 30 dana.
 
Osoba kojoj je određeno zadržavanje provodi vreme u policijskoj prostoriji za zadržavanje. Ona je praktično ista kao i zatvorska ćelija.
 
Od lica se, pre nego što se zatvori u prostoriju za zadržavanje, privremeno oduzimaju sve lične stvari, kao i svi predmeti koji mogu potencijalno poslužiti za napad i samopovređivanje, tako da onaj koji je zadržan ostaje samo u svojoj odeći.
Podsetimo, na društvenim mrežama se juče pojavio se snimak na kojem se vide ministar u ostavci Goran Vesić i još jedan uhapšeni muškarac kako stižu u Tužilaštvo na saslušanje. Snimak pogledajte OVDE.
 
Kako se moglo videti, Vesić je izašao iz dela u kom se voze policijski službenici i na rukama nije imao lisice. Prethodno se pojavila informacija da je Vesić započeo štrajk glađu, što je komentarisao i predsednik Srbije Aleksandar Vučić.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Milija

    24.11.2024 16:35
    Sns predstava - Vesić u ovom slučaju nije kriv, ali je optužen baš zato da pokažu kako nema nedodirljivih. Kako ga ne mogu osuditi, onda će farsa da se okonča bez optužnice.
  • Kakvi su tek ostali

    23.11.2024 21:25
    SNS kadar ne zna
    Ako ministar Vesić nema pojma o dogradnji kakvi su onda tek ostali njihovi direktori i rukovodioci? SNSovci ne razumeju da su i njihova deca i sva deca mogla biti ispod dograđene-nedograđene nadstrešnice 1.11. zato i dalje ćute i odobravaju sve što im šef kaže i nije im jasno da čekanje od 20 dana za privođenje znači da narod zna da su za to vreme svašta nameštali.
    Njihov SNS ministar vodi infrastrukturne poslove tvrdi da nije bilo radova na nadstrešnici. On ne zna da je bila dograđena.
  • pajo patak

    23.11.2024 12:57
    pitanje:
    Kako je Vesić mogao da koristi društvene mreže ako je uhapšen?
    Odgovor: lako
    P.S.
    Pa šta

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Novi Sad - Vesti