
Kako je Vesić mogao da koristi društvene mreže ako je uhapšen?
Ministar građevinarstva i saobraćaja u tehničkom mandatu Goran Vesić uhapšen je zajedno sa još 11 osoba zbog pada nadstrešnice na Železničkoj stanici, gde je život izgubilo 15 ljudi.

Foto: 021.rs
Više javno tužilaštvo u Novom Sadu, nakon saslušanja predložilo mu je sinoć pritvor do 30 dana.
VJT u Novom Sadu se oglasilo saopštenjem da je zbog pada nadstrešnice Železničke stanice uhapšeno i zadržano 11 osoba, navodeći samo inicijale, ali je brzo potvrđeno je je među njima i Goran Vesić.
Međutim, pravu konfuziju izazvala je objava na Vesićevom Instagram i X nalogu, gde je, napisano da nije uhapšen.
"Nisam uhapšen, dobrovoljno sam se odazvao pozivu policijskih službenika sa kojima sam došao u Novi Sad i stavio se na raspolaganje istražnim organima kako bi do kraja bile istražene sve okolnosti koje su dovele do nesreće u Novom Sadu. Uvek ću, kao i do sada, biti na raspolaganju nadležnim organima i dokazaću da ne snosim krivičnu odgovornost za ove tragične događaje. O daljem razvoju događaja sa javnošću i medijima komuniciraće advokatska kancelarija koja me zastupa u ovom predmetu", stoji u objavi.
Ostalo je otvoreno pitanje, kako je Vesić mogao da koristi društvene mreže ukoliko je lišen slobode.
Advokat i nekadašnji zamenik ombudsmana Miloš Janković za Danas objašnjava kakva se procedura primenjuje prema osobi koja je lišena slobode.
"Lica lišena slobode, bilo da su uhapšena, zadržana, u pritvoru ili u zatvoru, shodno važećim propisima nemaju pravo na korišćenje mobilnih telefona i drugih elektronskih sredstava komunikacije kojima bi mogli da preko internet platformi šalju bilo kakve poruke", kaže Janković.
On navodi da iz navedenih razloga proističe da Goran Vesić počev od momenta njegovog lišenja slobode nije imao pravo da se lično oglasi na svom Instagram profilu, kako je to objavljeno u medijima.
"Ukoliko je zaista on kao lice lišeno slobode objavio tu poruku, a imajući u vidu da je njegova poruka bila postavljena u momentu kada je već bilo objavljeno obaveštenje tužilaštva da je uhapšen, očigledno je da mu je neko službeno lice to nezakonito omogućilo. Druga mogućnost je da tu poruku uopšte nije postavio on, već lice koje je on ovlastio za pristup njegovom Instagram i X profilu", objašnjava Janković.
I tužiteljka Milena Božović za Danas kaže da lice koje je zadržano ili lišeno slobode ne može koristiti mobilni telefon. Ona napomije da telefon licu može biti oduzet i od strane tužilaštva i od strane policije, samo su razlozi drugačiji.
"Javni tužilac, kao rukovodilac predistražnog postupka, može narediti policiji koje predmete će oduzeti licu koje je zadržano, a to su svi oni predmeti koji mogu poslužiti u krivičnom postupku. Policija po ovakvoj naredbi mora da postupi i da obezbedi njihovo čuvanje", kaže Božović.
Božović objašnjava i u kojim situacijama policija bez tužiočeve naredbe može oduzeti predmete od uhapšenog.
"Predmete koji su zatečeni kod uhapšenog ili zadržanog lica, a koji nisu od značaja za krivični postupak, policija može oduzeti u skladu sa svojim ovlašćenjima, jer policija prema Zakonu o policiji može da primenjuje ovlašćenje privremeno oduzimanje predmeta. Policija to radi onda kada je te predmete potrebno oduzeti radi zaštite opšte bezbednosti ili ako su predmeti pogodni za napad ili samopovređivanje", navodi Milena Božović.
Kako izgleda i zbog čega se određuje zadržavanje do 48 sati
Zadržavanje do 48 sati se određuje Rešenjem o zadržavanju koje donosi policija po odobrenju tužioca i može se odrediti samo licu koje je osumnjičeno za neko krivično delo.
Ono služi da bi osoba koja je osumnjičena bila zadržana do izvođenja pred tužioca. Vreme od 48 časova služi da bi tužilac imao vremena da pripremi saslušanje ili da se sačeka početak radnog vremena tužilaštva ukoliko je lice uhapšeno u večernjim satima.
Iako zadržavanje može da traje do 48 sati, lice na zadržavanju provede jedan dan, kako ne bi došlo do probijanja zakonskog roka.
Nakon što se zadržano lice izvede pred tužioca i sasluša se, tužilac odlučuje da li će sudiji za prethodni postupak predložiti da se licu odredi pritvor do 30 dana.
Osoba kojoj je određeno zadržavanje provodi vreme u policijskoj prostoriji za zadržavanje. Ona je praktično ista kao i zatvorska ćelija.
Od lica se, pre nego što se zatvori u prostoriju za zadržavanje, privremeno oduzimaju sve lične stvari, kao i svi predmeti koji mogu potencijalno poslužiti za napad i samopovređivanje, tako da onaj koji je zadržan ostaje samo u svojoj odeći.
Podsetimo, na društvenim mrežama se juče pojavio se snimak na kojem se vide ministar u ostavci Goran Vesić i još jedan uhapšeni muškarac kako stižu u Tužilaštvo na saslušanje. Snimak pogledajte OVDE.
Kako se moglo videti, Vesić je izašao iz dela u kom se voze policijski službenici i na rukama nije imao lisice. Prethodno se pojavila informacija da je Vesić započeo štrajk glađu, što je komentarisao i predsednik Srbije Aleksandar Vučić.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Novi Sad - Vesti
Sreda pred Novosađanima: Za svakoga ponešto
15.04.2025.•
0
Spremite se za lep dan, a u Novom Sadu vas očekuje i poneki događaj za kvalitetno trošenje vremena.
FOTO, VIDEO Skup ispred RTV-a: Čeka se prenos dočeka studenata biciklista u Strazburu
15.04.2025.•
12
Novosađani su se okupili ispred RTV-a preko zborova građana koji su pozvali na blokadu.
Inženjerska komora: Preispitati pritvor inženjerima
15.04.2025.•
0
Inženjerska komora Srbije uputila je apel sudu i tužilaštvu u Novom Sadu za preispitivanje neophodnosti daljeg trajanja pritvora inženjerima, u vezi sa padom nadstrešnice na železničkoj stanici.
"Gradsko zelenilo": Orezuju se topole u Limanskom parku
15.04.2025.•
0
"Gradsko zelenilo" je najavilo da će u narednom periodu orezivati topole u Limanskom parku.
VIDEO: Koncert podrške pritvorenim aktivistima ispred zatvora na Klisi
15.04.2025.•
0
Ispred Okružnog zatvora na Klisi organizovan je koncert podrške novosadskim aktivistima koji su u pritvoru.
Osam miliona za obnovu terena u OŠ "Petar Kočić" u Temerinu
15.04.2025.•
0
OŠ "Petar Kočić" raspisala je tender za obnavljanje sportskih terena u dvorištu ove škole u Temerinu.
Beočin planira tri nova vrtića: Više od 15,7 miliona za dokumentaciju
15.04.2025.•
0
Opština Beočin raspisala je tender za izradu projektno-tehničke dokumentacije za izgradnju tri nova vrtića, za šta je izdvojila više od 15,7 miliona dinara sa porezima.
Studenti organizuju prenos dočeka biciklista u Strazburu ispred RTV-a
15.04.2025.•
5
Novosadski studenti u blokadi fakulteta organizuju prenos dočeka biciklista u Strazburu.
Otac žene stradale u padu nadstrešnice podneo prijavu jer smatra da je ta nesreća teroristički čin
15.04.2025.•
5
Glavni javni tužilac Višeg javnog tužilaštva u Beogradu Nenad Stefanović primio je oštećenog Đura Racu, oca Goranke Raca, stradale u padu nadstrešnice na Železničkoj stanici u Novom Sadu.
Planira se parking preko puta Satelitske pijace: Izdvojeno skoro 35 miliona za radove
15.04.2025.•
12
"Parking servis" raspisao je javnu nabavku za izgradnju parkinga preko puta Satelitske pijace, za šta izdvaja 34,8 miliona dinara sa obračunatim porezima.
VIDEO Novosadski studenti najavili protest ispred Skupštine Vojvodine: "Već smo, doći ćemo opet"
15.04.2025.•
2
Novosadski studenti u blokadi najavili su protest ispred Skupštine Vojvodine.
Naredna dva dana 27 stepeni
15.04.2025.•
0
Naredna dva dana u Novom Sadu biće vetrovita i veoma topla.
U četvrtak protestni skup ispred kasarne u Vojvode Bojovića: "Ograda pada - sanacija kada?"
15.04.2025.•
0
Građani Mesne zajednice "Žitni trg" organizuju radionicu i protestni skup u četvrtak, 17. marta, sa ciljem skretanja pažnje na ugroženo kulturno nasleđe, kasarnu u Ulici vojvode Bojovića.
Zborovi Novog Sada pozivaju na novu blokadu RTV-a: "Sinoć smo izneverili studente"
15.04.2025.•
16
Zborovi građana Novog Sada pozvali su na novu blokadu Radio-televizije Vojvodine, s obzirom na to da je sinoć policija potisnula studente i odblokirala zgradu pokrajinskog javnog servisa.
Odmah nakon pada nadstrešnice proveravano da li je uzrok bila upotreba eksploziva
15.04.2025.•
7
Forenzičari Ministarstva unutrašnjih poslova već 2. novembra, dan nakon pada nadstrešnice, proveravali su da li je pad možda rezultat upotrebe eksplozivnih materija.
Studenti biciklisti danas stižu u Strazbur - 1.400 kilometara od Novog Sada
15.04.2025.•
27
Studenti koji su 3. aprila iz Novog Sada biciklima krenuli za Strazbur, danas će stići na svoju finalnu destinaciju.
Peti protest u Sremskim Karlovcima u četvrtak: "Veliko prolećno čišćenje"
15.04.2025.•
1
Peti veliki protest u Sremskim Karlovcima održaće se u četvrtak, 17. aprila.
Vojska poziva Novosađane da se jave za služenje vojnog roka
15.04.2025.•
17
Javni konkurs za prijavu kandidata za dobrovoljno služenje vojnog roka sa oružjem i kurs rezervnih oficira Vojske Srbije je otvoren, podseća Centar Ministarstva odbrane Novi Sad.
Tretmani protiv krpelja u Sremskim Karlovcima: Upozorenje pčelarima
15.04.2025.•
0
Na teritoriji Sremskih Karlovaca će se do kraja meseca izvoditi tretmani suzbijanja krpelja, a preparat je toksičan za pčele.
Direktor RTV-a poziva studente da očiste grafite koje su ispisali na zgradi
15.04.2025.•
36
Generalni direktor Radio-televizije Vojvodine Goran Karadžić pozvao je studente koji su sinoć blokirali zgradu pokrajinskog javnog servisa da očiste grafite koje su ispisali.
Oglasio se MUP: Biće identifikovani svi koji su blokirali RTV i protiv njih će biti podnete prijave
15.04.2025.•
46
MUP se oglasio saopštenjem u vezi sa studentskom blokadom zgrade Radio-televizije Vojvodine na Mišeluku.
Komentari 27
Milija
Kakvi su tek ostali
Njihov SNS ministar vodi infrastrukturne poslove tvrdi da nije bilo radova na nadstrešnici. On ne zna da je bila dograđena.
pajo patak
Odgovor: lako
P.S.
Pa šta
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar