Kako je Vesić mogao da koristi društvene mreže ako je uhapšen?
Ministar građevinarstva i saobraćaja u tehničkom mandatu Goran Vesić uhapšen je zajedno sa još 11 osoba zbog pada nadstrešnice na Železničkoj stanici, gde je život izgubilo 15 ljudi.
Foto: 021.rs
Više javno tužilaštvo u Novom Sadu, nakon saslušanja predložilo mu je sinoć pritvor do 30 dana.
VJT u Novom Sadu se oglasilo saopštenjem da je zbog pada nadstrešnice Železničke stanice uhapšeno i zadržano 11 osoba, navodeći samo inicijale, ali je brzo potvrđeno je je među njima i Goran Vesić.
Međutim, pravu konfuziju izazvala je objava na Vesićevom Instagram i X nalogu, gde je, napisano da nije uhapšen.
"Nisam uhapšen, dobrovoljno sam se odazvao pozivu policijskih službenika sa kojima sam došao u Novi Sad i stavio se na raspolaganje istražnim organima kako bi do kraja bile istražene sve okolnosti koje su dovele do nesreće u Novom Sadu. Uvek ću, kao i do sada, biti na raspolaganju nadležnim organima i dokazaću da ne snosim krivičnu odgovornost za ove tragične događaje. O daljem razvoju događaja sa javnošću i medijima komuniciraće advokatska kancelarija koja me zastupa u ovom predmetu", stoji u objavi.
Ostalo je otvoreno pitanje, kako je Vesić mogao da koristi društvene mreže ukoliko je lišen slobode.
Advokat i nekadašnji zamenik ombudsmana Miloš Janković za Danas objašnjava kakva se procedura primenjuje prema osobi koja je lišena slobode.
"Lica lišena slobode, bilo da su uhapšena, zadržana, u pritvoru ili u zatvoru, shodno važećim propisima nemaju pravo na korišćenje mobilnih telefona i drugih elektronskih sredstava komunikacije kojima bi mogli da preko internet platformi šalju bilo kakve poruke", kaže Janković.
On navodi da iz navedenih razloga proističe da Goran Vesić počev od momenta njegovog lišenja slobode nije imao pravo da se lično oglasi na svom Instagram profilu, kako je to objavljeno u medijima.
"Ukoliko je zaista on kao lice lišeno slobode objavio tu poruku, a imajući u vidu da je njegova poruka bila postavljena u momentu kada je već bilo objavljeno obaveštenje tužilaštva da je uhapšen, očigledno je da mu je neko službeno lice to nezakonito omogućilo. Druga mogućnost je da tu poruku uopšte nije postavio on, već lice koje je on ovlastio za pristup njegovom Instagram i X profilu", objašnjava Janković.
I tužiteljka Milena Božović za Danas kaže da lice koje je zadržano ili lišeno slobode ne može koristiti mobilni telefon. Ona napomije da telefon licu može biti oduzet i od strane tužilaštva i od strane policije, samo su razlozi drugačiji.
"Javni tužilac, kao rukovodilac predistražnog postupka, može narediti policiji koje predmete će oduzeti licu koje je zadržano, a to su svi oni predmeti koji mogu poslužiti u krivičnom postupku. Policija po ovakvoj naredbi mora da postupi i da obezbedi njihovo čuvanje", kaže Božović.
Božović objašnjava i u kojim situacijama policija bez tužiočeve naredbe može oduzeti predmete od uhapšenog.
"Predmete koji su zatečeni kod uhapšenog ili zadržanog lica, a koji nisu od značaja za krivični postupak, policija može oduzeti u skladu sa svojim ovlašćenjima, jer policija prema Zakonu o policiji može da primenjuje ovlašćenje privremeno oduzimanje predmeta. Policija to radi onda kada je te predmete potrebno oduzeti radi zaštite opšte bezbednosti ili ako su predmeti pogodni za napad ili samopovređivanje", navodi Milena Božović.
Kako izgleda i zbog čega se određuje zadržavanje do 48 sati
Zadržavanje do 48 sati se određuje Rešenjem o zadržavanju koje donosi policija po odobrenju tužioca i može se odrediti samo licu koje je osumnjičeno za neko krivično delo.
Ono služi da bi osoba koja je osumnjičena bila zadržana do izvođenja pred tužioca. Vreme od 48 časova služi da bi tužilac imao vremena da pripremi saslušanje ili da se sačeka početak radnog vremena tužilaštva ukoliko je lice uhapšeno u večernjim satima.
Iako zadržavanje može da traje do 48 sati, lice na zadržavanju provede jedan dan, kako ne bi došlo do probijanja zakonskog roka.
Nakon što se zadržano lice izvede pred tužioca i sasluša se, tužilac odlučuje da li će sudiji za prethodni postupak predložiti da se licu odredi pritvor do 30 dana.
Osoba kojoj je određeno zadržavanje provodi vreme u policijskoj prostoriji za zadržavanje. Ona je praktično ista kao i zatvorska ćelija.
Od lica se, pre nego što se zatvori u prostoriju za zadržavanje, privremeno oduzimaju sve lične stvari, kao i svi predmeti koji mogu potencijalno poslužiti za napad i samopovređivanje, tako da onaj koji je zadržan ostaje samo u svojoj odeći.
Podsetimo, na društvenim mrežama se juče pojavio se snimak na kojem se vide ministar u ostavci Goran Vesić i još jedan uhapšeni muškarac kako stižu u Tužilaštvo na saslušanje. Snimak pogledajte OVDE.
Kako se moglo videti, Vesić je izašao iz dela u kom se voze policijski službenici i na rukama nije imao lisice. Prethodno se pojavila informacija da je Vesić započeo štrajk glađu, što je komentarisao i predsednik Srbije Aleksandar Vučić.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Novi Sad - Vesti
Novi protest sutra kod Železničke stanice: "Farbaćemo Bulevar oslobođenja u crveno"
23.11.2024.•
0
Novi protest na Železničkoj stanici u Novom Sadu najavljen je za nedelju, 24. novembar u 14 sati, zbog tragedije kada je u padu nadstrešnice poginulo 15 osoba, a dvoje teško povređeno.
Dačić: Nisam siguran da li je 12 osoba uhapšeno zbog pritiska javnosti ili stvarne odgovornosti
23.11.2024.•
0
Ministar policije Ivica Dačić kaže da nije siguran da li je tužilaštvo naložilo hapšenje 13 osoba zbog pada nadstrešnice na Železničkoj stanici usled pritiska javnosti ili zbog stvarne odgovornosti.
Vučević: Cilj organizatora blokada saobraćajnica da izazovu sukobe i bratoubilački rat
23.11.2024.•
4
Predsednik Vlade Srbije Miloš Vučević optužio je organizatore 15-minutnih blokada saobraćajnica širom Srbije da "maltretiraju građane sa ciljem da izazovu sukobe među njima i bratoubilački rat".
FOTO: Novi Maxi supermarket otvoren u Novom Sadu
23.11.2024.•
0
Novi Maxi supermarket otvoren je na adresi Donja Šuma bb, u modernom stambenom kompleksu "Knežev park" i prostire se na više od 570 kvadrata prodajnog prostora.
RGZ: Advokatska komora iznela netačne tvrdnje o ulozi advokata u postupcima pred katastrom
23.11.2024.•
10
Republički geodetski zavod saopštio je da su pojedini predstavnici Advokatske komore Vojvodine izneli netačne tvrdnje u vezi sa elektronskim poslovanjem i ulogom advokata u postupcima pred katastrom.
U Novom Sadu za jedan dan rođeno 11 devojčica i 14 dečaka
23.11.2024.•
1
U Novom Sadu je u protekla 24 časa rođeno 25 beba.
Novosađani, malom Janku je potrebna pomoć da pobedi leukemiju
23.11.2024.•
3
Devetogodišnji dečak iz Novog Sada Janko Trifunović vodi borbu sa akutnom limfoblastnom leukemijom.
"Tržnica" sledeće nedelje organizuje licitaciju za prodaju jelki na Ribljoj i Limanskoj pijaci
23.11.2024.•
2
Javna licitacija za rezervaciju prodajnih mesta za prodaju jelki na Ribljoj i Limanskoj pijaci, kao i licitacija za zakup slobodnih poslovnih prostora na pijacama, održaće se u sredu, 27. novembra.
Predložen pritvor za Vesića, Tanasković i 11 osumnjičenih, za ženom koja je u inostranstvu poternica
23.11.2024.•
36
Više javno tužilaštvo u Novom Sadu, nakon saslušanja 12 osumnjičenih za nesreću na Železničkoj stanici donelo je naredbu o sprovođenju istrage i podnelo je predlog za određivanje pritvora za njih 13.
Zimska služba "Puta" na terenu sa 16 vozila: "Pratimo meteorološku situaciju"
22.11.2024.•
7
Zimska služba JKP "Put" nalazi se od ranih jutarnjih sati u punoj pripravnosti kako bi gradske ulice bile prohodne u slučaju jačih snežnih padavina.
Jednoj od uhapšenih povodom tragedije na Železničkoj stanici određen pritvor
22.11.2024.•
18
Viši sud u Novom Sadu odredio je pritvor do 30 dana Lj.M.M, jednoj od uhapšenih povodom obrušavanja nadstrešnice na Železničkoj stanici, kada je stradalo 15 osoba, potvrđeno je za 021.rs.
I Miša Bačulov izašao iz pritvora
22.11.2024.•
16
Predsednik Grupe građana "Heroji" i odbornik Miša Bačulov pušten je večeras iz pritvora.
Ješić i Stanojević na slobodi: "Pritvor je nedostojan čoveka, pun je stenica i pretrpan ljudima"
22.11.2024.•
33
Bivši predsednik Opštine Inđija i nekadašnji potpredsednik Vlade Vojvodine Goran Ješić izašao je iz pritvora.
I student Relja Stanojević i Miša Bačulov izlaze na slobodu
22.11.2024.•
10
Student Akademije umetnosti u Novom Sadu Relja Stanojević i odbornik Miša Bačulov biće pušteni večeras na slobodu.
VIDEO: Pogledajte kako Vesić dolazi u Tužilaštvo
22.11.2024.•
42
Na društvenim mrežama pojavio se snimak na kojem se vide ministar u ostavci Goran Vesić i još jedan uhapšeni muškarac kako stižu u Tužilaštvo.
Ješiću ukinut pritvor, očekuje se da bude oslobođeno i preostalih osam pritvorenika
22.11.2024.•
9
Bivši predsednik Opštine Inđija i nekadašnji potpredsednik Vlade Vojvodine Goran Ješić pušten je na slobodu.
Advokatska komora Vojvodine obustavlja rad 27. novembra: Odgovor na uplitanje izvršne vlasti
22.11.2024.•
24
Upravni odbor Advokatske komore Vojvodine saopštio je danas da će u sredu, 27. novembra advokati organizovati jednodnevnu obustavu rada.
Vučić o 15 minuta tišine: Na ulicama širom Srbije bilo 4.370 ljudi, provocirali su druge građane
22.11.2024.•
106
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić kazao je da je u petnaestominutnim blokadama u okviru akcije "Zastani Srbijo" učestvovalo danas 4.370 ljudi.
Gašić o akciji "Zastani Srbijo": Zloupotreba demokratije i građanskih sloboda, maltretiranje građana
22.11.2024.•
19
Ministar odbrane Bratislav Gašić ocenio je da današnja 15-minutna blokada saobraćaja na više mesta u Beogradu predstavlja "klasičnu zloupotrebu demokratije i građanskih sloboda".
Vučić: Žao mi je ako je Vesić stupio u štrajk glađu, molio bih ga da to ne čini
22.11.2024.•
110
Ministar građevinarstva u ostavci Goran Vesić, koji se od juče nalazi u pritvoru, započeo je štrajk glađu.
Komentari 18
član žirija
Maja
Жоржо Копилот
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar