Folijarna prihrana odraslih drvoreda: Kako se čuva novosadsko drveće?
Početkom 2022. godine JKP "Gradsko zelenilo" prvo je na teritoriji Srbije počelo da sprovodi folijarnu prihranu odraslih drvoreda, kako u celom gradu, tako i u prigradskim naseljima.
Foto: 021.rs
To znači da bi svako stablo trebalo da dobije neophodne hemijske hranljive elemente, koje će pospešiti njegovu vitalnost, podstaći ishranu i razvoj, što je posebno važno za rast i zdravlje drveća koje raste u gradskim sredinama.
Iz Instituta za nizijsko šumarstvo i životnu sredinu, doktorka Verica Vasić, kaže da drveće u gradu ima bitnu ulogu jer utiče na kvalitet života donoseći brojne prednosti za ljude i životnu sredinu. Drveće poboljšava kvalitet vazduha, smanjuje zagađenje, smanjuje temperaturu vazduha, utiče na smanjenje buke, povećava estetske vrednosti i donosi niz drugih prednosti urbanim sredinama.
Stoga, nega drveća zahteva poseban pristup zbog izazova koje donosi urbano okruženje kao što su kompresija tla, ograničen prostor za rast drveća, zagađenje, visina stabala.
"Nega drveća podrazumeva orezivanje kako bi se uklonile suve i bolesne grane koje mogu biti smetnja i opasnost za prolaznike, bicikliste i vozače. Sledeće je okopavanje. Zbijeno zemljište oko stabala je vrlo često i to omogućava da se prozrači tlo, a to utiče i poboljšava razvoj korenovog sistema. Zatim, uklanja se korov što košenjem, što hemijskim putem. Zatim, redovno se vrši zaštita od bolesti i insekata", rekla je Vasić.
Institut za nizijsko šumarstvo i životnu sredinu više od 20 godina obavlja prognozno-izveštajnu službu za grad Novi Sad, odnosno za zelenilo u gradu, gde prognozira i izveštava o pojavi štetnih organizama na urbanom zelenilu i predlaže mere.
"Redovno se sprovodi zalivanje. Zatim obavlja se popravka i zamena potpora koja učvršćuje stabla, a od pre dve godine javno preduzeće "Gradsko zelenilo" obavlja folijarno prihranjivanje stabala", kaže Vasić.
Kako Vasić objašnjava folijarna prihrana predstavlja metod ishrane biljaka u kojoj se hranljive materije nanose direktno na listove stabala, odnosno biljaka. Ovaj način prihrane ima ogroman značaj jer hranivo brzo dospeva u listove gde se vrši proces fotosinteze, a stepen iskorišćenja hranljivih materija na ovaj način je izuzetno visok.
"Folijarna prihrana se koristi kao dodatak osnovnoj ishrani biljaka kroz koren, odnosno kada biljke ne mogu efikasno da usvajaju hranljive materije iz zemljišta ili kada je potrebno brzo popraviti nutritivne deficite. Folijarna prihrana je posebno korisna u situacijama kada su uslovi za rast i razvoj drveća nepovoljni, kao što je suša, loša struktura zemljišta, kada su stabla pod stresom. Na taj način hranljive materije mogu direktno da dođu do listova i brže se apsorbuju", objašnjava Vasić.
Drveće u urbanim sredinama, za razliku od onog u šumama koje dobija hranljive materije iz bogate šumske stelje, suočava se s manje pogodnim uslovima za rast i razvoj, a kako stari i ostaje na istom mestu godinama, to može dovesti do iscrpljivanja prirodnih hranljivih materija u tlu, čime se otežava njegov dalji opstanak i zdravlje. Prema rečima dr Verice Vasić "mišljenja su podeljena oko toga da li je potrebno drveće folijarno prihranjivati ili ne".
"Neki veruju da je drvo sposobno da se razvija nezavisno, bez ljudske intervencije i da ne treba koristiti folijarnu prihranu. Međutim, drugi smatraju da će se samo zahvaljujući pravilnoj i blagovremenoj folijarnoj prihrani drvo pravilno razvijati. Lično sam mišljenja da je folijarna prihrana mladih i odraslih stabala važna i da treba da bude redovna praksa kako bi se obezbedio njihov kontinuirani rast i razvoj i za održavanje njihovog zdravlja i vitalnosti", ističe Vasić.
Ona objašnjava i da folijarna prihrana deluje na otpornost, snagu biljaka i pomaže da se nadoknade esencijalne hranjive materije kao što su azot, fosfor, kalijum, bor i drugi elementi. Folijarna đubriva kojim se prihranjuju drveća nisu škodljivi ni za ljude, ali ni za insekte i druge vrste živih organizama.
"Prihranjivanje drveća se vrši specijalizovanim atomizerima za visoka drveća koja omogućuju nanošenje hranljivih čestica pod visokim pritiskom. Ta operacija se uglavnom obavlja u jutarnjim časovima kada je intenzitet fotosinteze najintenzivniji, kad je najbolje raditi i tako se obavlja folijarna prihrana drveća", kaže Vasić.
Kako Vasić objašnjava za razliku od poljoprivrede gde su rezultati brzo vidljivi, u šumarstvu ipak, odnosno u urbanim sredinama i na drveću, taj efekat ima vremensku dimenziju, te je potrebno određeno vreme da bi se pokazali rezultati.
"Folijarna prihrana je moćno sredstvo za održavanje zdravlja drveća i pomaže im da napreduju na duge staze. Šta je važno znati? Važno je znati da je folijarna ishrana značajna, ali ne jedini faktor u očuvanju drveća i da će samo ukoliko se poštuju sve druge mere, folijarna ishrana imati pravi efekat", kaže ona.
Folijarna ishrana, kao takva, doprineće zdravlju i vitalnosti, ali i očuvanju drveća. Samo ukoliko su stabla u dobroj kondiciji, ako su vitalna, neće biti podložna napadu insekata, bolesti i svega ostalog.
"Drvoredi, oni se tu nalaze decenijama, kažem, iscrpili su se već te hranljive materije, u zemljištu. Posebno, sad, recimo aminokiseline koje primenjuje gradsko zelenilo u stresnim uslovima, uslovima suše ili posle grada i te kako doprinosi zdravlju i očuvanju stabala", zaključuje doktorka Verica Vasić.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Novi Sad - Vesti
Utorak u Novom Sadu: Šta vas očekuje?
16.12.2024.•
0
Utorak pred nama sa ne baš puno događaja, ali bez padavina.
Od utorka ponovo izmene reda vožnje vozova "Soko" između Novog Sada i Beograda
16.12.2024.•
0
Srbijavoz je saopštio da će od sutra, 17. decembra, ponovo doći do izmena reda vožnje vozova "Soko" između Novog Sada i Beograda.
U blokadi i Visoka tehnička škola u Novom Sadu
16.12.2024.•
0
Visoka tehnička škola u Novom Sadu takođe je u blokadi od večeras.
Policajac iz Zemuna, jedan od napadača na Futoškoj, privremeno udaljen iz MUP-a
16.12.2024.•
13
Policajac iz Zemuna N.N. (29) koji je uhapšen u Novom Sadu, u petak, zbog izazivanja opšte opasnosti i nasilničkog ponašanja, privremeno je udaljen iz MUP-a.
Smanjen broj polazaka "sokola" između Novog Sada i Beograda, bez obaveštenja putnika
16.12.2024.•
9
Broj polazaka brzog voza između Novog Sada i Beograda je smanjen.
DS: Direktor Jovine pokleknuo u nemoći da ispuni ultimativne zahteve režima, neka ga ostave na miru
16.12.2024.•
16
Gradski odbor Demokratske stranke poziva premijera Miloša Vučevića i ostale ljude iz vlasti, režimskih medija i bezbednosnih službi da odmah prekinu hajku na učenike i profesore Jovine gimnazije.
Student koji je batinaša sa Futoške uhvatio "u polugu": Moramo da se držimo zajedno
16.12.2024.•
14
Snimci incidenta kod Futoške pijace prošlog petka, tokom akcije 15 minuta tišine, obišli su region.
Visoka škola za vaspitače u Novom Sadu takođe u blokadi: Pridružuju se zahtevima studenata
16.12.2024.•
7
Visoka škola strukovnih studija za obrazovanje vaspitača u Novom Sadu je takođe blokirana.
Inženjerska komora: Ponudili smo pomoć tužilaštvu, ali ne reaguje, analiziramo dokumenta o stanici
16.12.2024.•
8
Inženjerska komora Srbije podsetila je da je formirala ekspertski tim i time ponudila stručnu pomoć Višem javnom tužilaštvu u Novom Sadu radi utvrđivanja uzroka pada nadstrešnice.
Evropska banka odobrila novac: Novi Sad korak bliži solarno-termalnoj elektrani
16.12.2024.•
5
Evropska banka za obnovu i razvoj (EBRD) odobrila je novac za izgradnju solarno-termalne elektrane u Novom Sadu.
FTN podržava studentske zahteve: "Potreban minimum procesa rada"
16.12.2024.•
3
Fakultet tehničkih nauka saopštio je da podržava sve zahteve studenata, kao i da je za elementarno funkcionisanje potreban minimum procesa rada.
Svetina gimnazija podržala studente: "Uloga nastavnika nije da ćute"
16.12.2024.•
23
Novosadska Gimnazija "Svetozar Marković" podržala je zahteve studenata koji širom Srbije blokiraju fakultete.
Dvoje teško povređenih u padu nadstrešnice u Novom Sadu su potpuno svesni
16.12.2024.•
1
Dvoje pacijenata teško povređenih u obrušavanju nadstrešnice na Železničkoj stanici potpuno je svesno i mogu i da iskazuju svoje potrebe.
LSV: Zahtevamo hitnu smenu direktora Jovine gimnazije
16.12.2024.•
14
Liga socijaldemokrata Vojvodine - Vojvođani zahteva smenu direktora Gimnazije "Jovan Jovanović Zmaj" Radivoja P. Stojkovića.
FOTO, VIDEO: Đaci blokirali Jovinu gimnaziju, direktor klečao u dvorištu škole i zapalio sveću
16.12.2024.•
222
Gimnazija "Jovan Jovanović Zmaj" od jutros je blokirana. Đaci stoje ispred ulaza, dok direktor Radivoje P. Stojković kleči u dvorištu škole i moli se.
Maturanti škole "Bogdan Šuput" podržali studente: Raspored - ponedeljak empatija, utorak moral...
16.12.2024.•
0
Maturanti škole za dizajn "Bogdan Šuput" od jutros nemaju nastavu, dok mlađi učenici idu redovno.
Đaci Lazine gimnazije: "Revolucija još nije završena"
16.12.2024.•
20
Učenici Gimnazije "Laza Kostić" izašli su danas na 15 minuta sa nastave kako bi odali počast za 15 nastradalih.
Tanasković u svedočenju za nadstrešnicu sve svalila na Vesića: On i Vučić dogovorili oko projekata
16.12.2024.•
116
Osumnjičena bivša direktorka Infrastrukture železnica Srbije Jelena Tanasković na saslušanju u tužilaštvu prebacila je svu odgovornost za projekat Železničke stanice na Gorana Vesića.
Studenti pozivaju na protestnu šetnju do Skupštine Vojvodine: Ponesite sve što pravi buku
16.12.2024.•
22
Studenti koji blokiraju fakultete u Novom Sadu za utorak, 17. decembar su najavili skup i protestnu šetnju do Skupštine Vojvodine.
Komentari 2
Миле
S
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar