Republika zakinula pokrajinu: Budžet Vojvodine znatno umanjen - jedan od razloga Ekspo

Pokrajinski budžet za 2025. godinu značajno je umanjen u odnosu na ovogodišnji.
Republika zakinula pokrajinu: Budžet Vojvodine znatno umanjen - jedan od razloga Ekspo
Foto: 021.rs
Vojvođanska kasa umanjena je za više od 36 milijardi dinara od finalnog budžeta za 2024. godinu, a za skoro 40 u odnosu na inicijalno planirani budžet koji je rebalansom umanjen. 
 
Iznos za koji je budžet umanjen je skoro kao budžet Novog Sada, odnosno svih ostalih vojvođanskih opština zajedno.
 
Na osnovu upoređivanja sa budžetom od tekuće godine, vidi se da su skoro svi prihodi na otprilike istom nivou, sem transfera od republičkih vlasti, što znači da je umanjenje od gotovo 40 milijardi odluka Republike.
Nigde nema detaljnog objašnjenja za takvo umanjenje transfera od Republike, ali se po kratkoj analizi sadašnjeg stanja u uvodu budžeta može pretpostaviti da su tome "kumovala" ulaganja Srbije u projekat Ekspo.
 
"S obzirom na predviđena velika ulaganja u sklopu programa i priprema za Ekspo, privremeno se očekuje izdašnija fiskalna politika, ali uz poštovanje principa snižavanja nivoa javnog duga. Bitno je da će povećanje deficita biti rezultat rasta kapitalnih izdataka, što će dodatno da pomogne makroekonomskim tokovima i ubrza rast ekonomije", piše u Predlogu odluke o budžetu, odnosno u analizi u kojoj se obrađuje i republički budžet.
 
Kako se navodi u Predlogu odluke o budžetu koji će se danas naći pred pokrajinskim poslanicima, neutrošena sredstva iz prethodnih godina su oko devet milijardi, dok su tekući prihodi 59 milijardi. 
Najveći prihodi u iznosu od skoro 14 milijardi su od poreza na zarade i dobit.
 
Više od milijardu se u pokrajinski budžet sliva iz zaduživanja. 
 
Na računu pokrajine, kad se sve sabere, ima 69,4 milijarde dinara, dok je fiskalni deficit utvrđen u iznosu od 9,2 milijarde. Sredstva za pokriće deficita obezbeđuju se od zaduživanja, ali i od prodaje imovine i prenetih sredstava iz prethodnih godine. 
 
Rashodi Pokrajine, kada je reč o zaposlenima, u narednoj godini će iznositi 5,8 milijardi dinara, dok će za subvencije Vojvodina dati 12 milijardi.
 
Rashodi za plate, inače, veći su za oko 430 miliona dinara u odnosu na tekuću godinu, a za 700 miliona, kada se uračunaju i drugi rashodi za zaposlene. Uz to, u obrazloženju budžeta piše i da se planira povećanje broja zaposlenih zbog "evidentnog nedostatka kadrova".
 
Više od 31 milijardu nameniće za donacije i transfere, uglavnom lokalnim samoupravama u Vojvodini. 
 
Najveći deo projekata radi se u Novom Sadu. Od većih investicija navode se uglavnom projekti koji su već započeti ili se sa njihovim početkom kasni, kao što su muzej 20. veka u od 428 miliona dinara i studentski restoran od 500 miliona. 
 
Tu je i javna garaža kod Instituta u Sremskoj Kamenici, vredna 600 miliona dinara. 
 
Reč je o iznosima samo za ovu godinu, jer su neki od ovih projekata već plaćeni delimično ili će biti plaćeni u narednim godinama. 
 
Sama Skupština Vojvodine imaće slične troškove kao i ove godine, dok će predsednica Pokrajinske vlade Maja Gojković nastaviti da troši više novca Vojvođana. Naime, u prvobitnom budžetu za 2024. godinu, pre rebalansa, troškovi Vlade APV bili su 37,3 miliona dinara, a onda su povećani na skoro 56 miliona. U narednoj godini, ovi troškovi iznosiće čak 89 miliona. 
 
Dok se na troškovima Vlade ne štedi, rezovi se prave u oblasti obrazovanja. Izdvajanja za Pokrajinski sekretarijat za obrazovanje, kada se uporede tekuća i naredna godina, vidi se da je reč o enormnim sumama za koje su izdvajanja za osnovno i srednjoškolsko obrazovanje, ali i za visoko obrazovanje.
Tako su, bez dodatnog obrazloženja sredstva za visoko obrazovanje umanjena sa 10 milijardi na 967 miliona dinara, a slična je i situacija sa osnovnim i srednjim obrazovanjem čija vrednost je nekoliko puta umanjena. Pretpostavka je da će se ovo regulisati isplatama plata za prosvetu iz republičkog budžeta, međutim to nije razjašnjeno. 
 
Predlog odluke o budžetu naći će se danas kao tačka dnevnog reda na sednici Skupštine APV.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!

Komentari 86

  • Marko

    19.12.2024 14:02
    Kolonija
    Tako je to kada imate kolonijalnu upravu koja samo gleda da izvlaci pare.
  • kor

    17.12.2024 21:59
    @ja
    SNS nije ni postojao kad su Srbi iz Zapadnih ex yu poceli da dolaze u Vojvodinu.
    Njih je tu pustila srbijanska vlast da bi sprečavali potencijalnu separaciju Vojvodine, oni su bežali od rata,tako da su ih tu rasporedili, kao što su izbegle iz Oluje slali na Kosovo,da bi služili interesima centralnih srbijanskih interesa.

    Drugo, apsolutno ne postoji nikavo istraživanje, dokument i statistički podatak koji govori za koga, koliki broj građana RS glasa i da li uopšte građani RS glasaju u Srbiji. Ništa, sem senzacionalističkih tabloidnih napisa i .
    stereotipizacije i predrasuda.

    Sa druge strane, postoje vrlo jasni dokazi da 90 posto energenta iz RS završi u Srbiji bez adekvatne naknade, vrlo često i na štetu samih građana RS, koji ili nemaju državljanstvo Srbije, i ako imaju to državljanstvo, tretirani su kao građani drugog reda, otvoreno diskriminisani i nezaštićeni .
  • zztop

    17.12.2024 20:09
    Kaže moj komšija deda marko : jogurt im materin ...

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Novi Sad - Vesti