Novosađani, da li ste ovog meseca primili platu od 114.000 dinara?

Prosečna plata Novosađana za oktobar 2024. godine iznosila je 114.261 dinar, bez poreza i doprinosa, što je za 2.884 dinara više u odnosu na septembarsku prosečnu platu.
Novosađani, da li ste ovog meseca primili platu od 114.000 dinara?
Foto: 021.rs
Novi izveštaj o prosečnim zaradama, Republičkog zavoda za statistiku (RZS), pokazuje da je prosečna plata Novosađana za oktobar mesec iznosila nešto više od 158.000 dinara, računajući poreze i doprinose.
 
Neto prosečna zarada na republičkom nivou, iznosila je 98.538 dinara. Kada posmatramo medijalnu neto zaradu za oktobar 2024. godine ona je iznosila 76.895 dinara, što znači da 50 odsto zaposlenih nije ostvarilo zaradu do navedenog iznosa.
U Beogradu je prosečna plata bez poreza i doprinosa iznosila 123.479 dinara, a ta suma veća je za nešto više od 2.000 u poređenju sa septembarskim obračunom.
 
Zaposleni u Boru zarađivali su 112.337 dinara, dok je u Majdanpeku prosečna zarada iznosila nešto više od 100.000 dinara za oktobar mesec. 
Kao i u obračunu za prethodni mesec, zaposleni u Malom Iđošu i Baču zarađivali su manje od medijalne zarade. Prema podacima izveštaja RZS u Baču je prosečna zarada bila malo iznad 74.000, dom je u Malom Iđošu ta cifra iznosila približno 75.500 dinara.
 
Kada posmatramo prosečnu zaradu po zaposlenom u javnom sektoru, izveštaj pokazuje da se u javnom sektoru bez poreza i doprinosa zarađivalo približno 101.000 dinara. U javnim državnim preduzećima neto prosečna zarada iznosila je 111.517 dinara, dok je ta brojka za javna lokalna preduzeća bila znatno manja, približno 93.000. Sektor zdravstvenog i socijalnog rada zarađivao je nešto više od 98.000, a zaposleni u obrazovanju su zarađivali 95.497 dinara.
 
Izveštaj pokazuje da se van javnog sektora u proseku zarađivalo 97.581 dinara, dok je ta cifra za prethodni mesec iznosila nešto manje od 95.000 dinara. 
 
Prosečna zarada zaposlenih po oblastima delatnosti pokazuje da se u rudarstvu zarađivalo 128.608. Najviše se zarađivalo u IT sektoru gde je prosečna neto zarada iznosila nešto više od 224.500 dinara, dok je najmanja zarada, 61.016, zabeležena u uslugama smeštaja i ishrane. Ostale uslužne delatnosti u proseku su zarađivale nešto manje od 69.000 dinara.
 
Potrebno je istaći da medijalna neto zarada, za razliku od prosečne, daje bolji uvid i pruža jasniju sliku u to koliki je prosečan iznos zarade pojedinca u društvu.
Kada posmatramo kupovnu moć u Srbiji, prema poslednjim podacima Ministarstva unutrašnje i spoljne trgovine, a koji se odnose na mesec avgust, prosečna potrošačka korpa iznosila je 104.330 dinara. Minimalna potrošačka korpa iznosila je približno 54.000 dinara. 
 
Kupovnu moć iznad proseka imali su zaposleni u Beogradu, Novom Sadu, Nišu i Kragujevcu, pokazuje izveštaj ministarstva. Prosečna plata Novosađana za oktobar prešla je i prosečnu potrošačku korpu i minimalnu za mesec avgust. 
 
S obzirom na to da je ovaj izveštaj iz avgusta, moramo imati na umu da su cene porasle i da nemamo jasan uvid u trenutno stanje.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!

Komentari 66

  • profa

    29.12.2024 09:28
    Molim one koji imaju plate preko 200.000 i dobijaju bonuse od preko 150.000 da prestanu da se hvale ovde. Verujem da ima dosta ljudi sa takvim primanjima, osećam se poniženo kad posle 20 godina rada u prosveti predajući stručne predmete i više nagrada i priznanja za mentorstvo učenicima na raznim takmičenjima, dobijem platu 98.000
  • Sankcije u najavi

    28.12.2024 23:41
    Moj mehanicar ima bar duplo toliko
  • Програмер

    28.12.2024 13:20
    @Брат.Бачванин
    Изнете тврдње (да је ИТ сектор бесмислен, да свако може бити програмер без великог труда, да у Америци имају ниже плате, итд.) нису засноване на чињеницама, већ су углавном предрасуде или нетачне информације. Велики број програмера ипак има озбиљно образовање (средњу техничку школу, факултет, мастер, докторат), а и они који се преквалификују треба да уложе доста времена и труда да би били успешни. Не постоји „курс“ после кога човек постаје озбиљан професионалац.

    ИТ сектор важи за један од најпросперитетнијих и најперспективнијих сектора у свету, а плате у САД (и другде) често премашују просек у многим другим индустријама.

    Тачно је да постоје кратке обуке које омогућавају улазак у ИТ, али озбиљно бављење програмирањем, развојем софтвера, анализа података итд. захтева континуирано учење, практичан рад и даље усавршавање. Сагласно многим истраживањима и званичним статистикама (нпр. U.S. Bureau of Labor Statistics), просечне плате у ИТ сектору (програмери, софтверски инжењери, дата инжењери и др.) редовно премашују национални просек у САД. То је један од најбоље плаћених сектора.

    Историјски гледано, трендови у платама и потражњи за кадром се мењају. Ипак, банкарство и економија су и даље добро плаћене струке (нарочито у западним земљама и на Волстриту). Исто тако, ИТ није „тренутни“ тренд који ће потпуно нестати – технологија се све више интегрише у све аспекте живота (здравство, транспорт, образовање, финансије итд.), тако да потражња за стручњаци

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Novi Sad - Vesti

I sutra 19 stepeni

I utorak će u Novom Sadu biti veoma topao za ovo doba godine, ali je moguća kiša.