
Prosečna plata od 1.400 evra u Srbiji: "Čista demagogija, može samo uz visoku inflaciju"
Prosečna neto plata u avgustu je u odnosu na jul smanjena za 1.200 dinara, a u odnosu na rekordnu majsku platu manja za oko 3.500 dinara.

Foto: 021.rs
Prema novim podacima Republičkog zavoda za statistiku, prosečna neto plata u avgustu iznosila je 96.649 dinara, dok je poređenja radi majska plata iznosila 100.170 dinara.
Profesor na Ekonomskom fakultetu u Beogradu Mihail Aradarenko za Danas procenjuje da će se na nivo od 100.000 dinara plata vratiti u oktobru.
Prema njegovim rečima, na smanjenje prosečne plate preko leta uticali su godišnji odmori, a promenom Zakona o radu 2014. godine omogućeno je da se tokom godišnjih isplaćuje manja plata. Dodaje i da je u maju bilo 23 radna dana, a toliko bi trebalo da bude i u oktobru.
Postavlja se i pitanje koliko je izvesno da će prosečna plata u decembru sledeće godine dostići 1.000 evra, koliko je predsednik Srbije Aleksandar Vučić pre nekoliko godina obećao da će biti.
Ne samo to, nego su zvaničnici otišli još dalje, dodatnim obećanjem da će do kraja 2027. godine, prosečna plata stići do 1.400 evra.
Ekonomista Milan Kovačević kaže za Danas da se plaši mogućnosti da prosečna plata zaista i dostigne tih 1.400 evra u tom roku, a razlog je što prema njegovim rečima, to ne može bez visoke inflacije.
"Mislim da je čista demagogija. Kao prvo, ne mislim da bi trebalo govoriti o plati u evrima, već u dinarima. Drugo, moralo bi se uz obećanje plata, reći i kolika se inflacija očekuje i kakav će biti devizni kurs. Toliki rast plata značio bi i visoku inflaciju. Mi smo već imali period od pandemije kada je država delila novac preko mere, pa smo došli do inflacije od preko 15 odsto. Bojim se čak i da će da ispune to, jer bi značilo opet rast inflacije", podseća Kovačević, uz upozorenje da mi i sada sporije smanjujemo inflaciju od drugih zemalja.
S druge strane, on se pita koji će to privatnik toliko povećati plate, ukazujući da nam prosek ne govori puno. Na primer, rast prosečne plate su vukle usluge i posebno IT sektor, a manje industrija.
Ukazuje i da u prosečnu platu ulazi i zarada koju vlasnik sebi isplaćuje, a koja može biti koliko god žele.
"Porez na plate je 10 odsto, a doprinosi se plaćaju do iznesa petostruke prosečne plate. Više se vlasnicima isplati da sebi isplaćuju novac na taj način nego da plate porez na dobit, pa onda i na dividendu", napominje on.
Kakva je situacija u Novom Sadu
Novosađani su u avgustu zarađivali 42 dinara više nego u julu, odnosno u proseku 113.156 dinara bez obračunatih poreza i doprinosa.
Novosađani su, računajući poreze i doprinose, imali prosečnu platu nešto višu od 156.000 dinara.
Prosečna neto zarada na republičkom nivou iznosi 96.649 dinara, dok medijalna zarada preko koje više od 50 odsto zaposlenih u Srbiji nije imalo iznosi 75.575 dinara.
Na području Vojvodine se samo u Novom Sadu zarađivalo iznad 100.000 dinara, dok za njih sledi Pančevo sa prosekom od nešto više od 95.000, Sremski Karlovci sa 93.000 i Inđija sa neto zaradom od 91.000 dinara.
Prema poslednjim podacima Ministarstva unutrašnje i spoljne trgovine, koji se odnose na jul ove godine, prosečna potrošačka korpa iznosi 103.722 dinara i veća je za 338 dinara u odnosu na mesec pre toga, dok je minimalna potrošačka korpa viša za 198 dinara u odnosu na jun i iznosi 53.655 dinara.
Kupovnu moć iznad proseka imali su samo zaposleni u Beogradu. U svim ostalim gradovima i opštinama, uključujući i Novi Sad, prosečna plata nije prelazila prosečnu potrošačku korpu, ali jeste minimalnu.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija
Japan optužio Gugl za kršenje antimonopolskih zakona
15.04.2025.•
0
Japansko regulatorno telo je danas optužilo američkog tehnološkog giganta Gugl za kršenje antimonopolskih zakona, ponavljajući slične poteze u SAD i Evropi.
Predsednik Stelantisa: Automobilska industrija u Evropi i SAD u opasnosti
15.04.2025.•
0
Automobilska industrija je u opasnosti i u SAD i u Evropi, upozorio je predsednik grupe Stelantis Džon Elkan, navodeći kao razlog povećanje carina kao i plan za smanjenje emisija štetnih gasova.
Vlada spasava poslednju železaru u Britaniji
15.04.2025.•
0
Vlada Velike Britanije saopštila je da je kupila dovoljno sirovina da bi poslednje britanske visoke peći za proizvodnju čelika nastavile da rade "narednih nedelja".
Kina zabranjuje kupovinu od Boinga
15.04.2025.•
0
Kina je naložila svojim avio-kompanijama da obustave sve buduće isporuke aviona američkog proizvođača Boing, kao odgovor na nove američke carine koje je predsednik Donald Tramp uveo na kinesku robu.
RZS: Mali rast broja izdatih građevinskih dozvola
15.04.2025.•
0
Republički zavod za statistiku saopštio je da je u februaru izdato 1.817 građevinskih dozvola, što predstavlja povećanje od 1,1 odsto u odnosu na isti period prethodne godine.
Pada cena zlata sa rekordnog maksimuma: Ipak, ostaje iznad 3.200 dolara po unci
14.04.2025.•
1
Cene zlata pale su za 0,4 odsto sa rekordnog nivoa od 3.245,42 dolara po unci.
Rani prolećni mraz "pao na behar", na voće: Ugrožene kajsija, trešnja, šljiva i breskva
13.04.2025.•
0
Kajsije, šljive, trešnje i breskve našle su se na udaru mraza zbog iznenadnog zahlađenja i snega koji je prethodnih dana padao u Zapadnoj Srbiji.
Objavljen pravilnik o novim propisima za pelet i brikete: Laboratorijska analiza na štetne materije
13.04.2025.•
2
Privredna komora Srbije (PKS) saopštila je da je donet pravilnik o novim propisima za pelet i brikete.
Raspisan tender od 8,4 miliona evra za nadzor nad izgradnjom Železničke stanice Novi Beograd
13.04.2025.•
10
Ministarstvo građevinarstva u tehničkom mandatu raspisalo je tender za stručni nadzor nad izgradnjom kompleksa Železničke stanice Novi Beograd sa rekonstrukcijom mostovske konstrukcije.
Srbija će se od Novog Sada, preko Mađarske, povezati na ruski naftovod: Dve koristi i dva rizika
13.04.2025.•
17
Srbija bi uskoro mogla da se poveže na najduži naftovod na svetu, "Družbu", koja dovodi naftu iz Rusije u istočnu Evropu.
Predloženo da država pomogne kompanijama koje su pogođene carinama SAD: Dobra ideja?
13.04.2025.•
12
Carina od 37 odsto na izvoz robe iz Srbije u SAD najviše će ugroziti poslovanje malih i srednjih preduzeća iz automobilske, metalske, hemijske i namenske industrije.
Frilenseri imaju rok do kraja aprila da podnesu poresku prijavu
13.04.2025.•
1
Rok za podnošenje poreskih prijava za prvi kvartal ove godine za frilensere počeo je 1. aprila i traje do 30. aprila, saopštila je Poreska uprava.
Mercedes zbog velikih troškova seli proizvodnju u Mađarsku
13.04.2025.•
3
Mercedes želi da izmesti radna mesta iz Nemačke, a fokus kompanije je na Mađarskoj, posebno na lokaciji Kečkemet, gradu od oko 100.000 stanovnika, piše Dojče vele.
Republički zavod za statistiku: Inflacija u martu 4,4 odsto, prosečne cene veće za 1,2 procenta
12.04.2025.•
1
Republički zavod za statistiku (RZS) objavio je da je međugodišnja inflacija u Srbiji u martu ove godine bila 4,4 odsto, a mesečna 0,1 odsto.
Prada kupuje modnu kuću Versaće
12.04.2025.•
0
Italijanska modna kuća Prada saopštila je da je postigla "definitivni dogovor" sa američkom grupom Kapri Holdings o preuzimanju 100 odsto čuvene marke Versaće za 1,25 milijardi evra.
Usvojena uredba o dodeli vaučera za odmor u Srbiji, od danas prijave ugostitelja
11.04.2025.•
1
Vlada Republike Srbije u tehničkom mandatu usvojila je Uredbu o korišćenju sredstava za unapređenje prometa domaćih turista, odnosno, o korišćenju turističkih vaučera.
NBS: Devizne rezerve na kraju marta smanjene na 28,5 milijardi evra
11.04.2025.•
3
Bruto devizne rezerve Narodne banke Srbije (NBS) su na kraju marta ove godine bile oko 28,5 milijardi evra i u odnosu na februar smanjene su za 265,7 miliona evra, saopštila je NBS.
Objavljene nove cene goriva
11.04.2025.•
8
Objavljene su nove cene goriva, koje važe od danas u 15 časova.
Radosavljević: Srbija među najsiromašnijim zemljama Evrope, hrana i gorivo najskuplji
11.04.2025.•
45
Profesor ekonomije Goran Radosavljević izjavio je da je prema svim pokazateljima evropske statistike, Srbija jedna od najsiromašnijih zemalja Evrope, sa najvišim cenama hrane i goriva.
EU odlaže uvođenje carine na robu iz SAD
10.04.2025.•
0
Predsednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen izjavila je da će EU odložiti uvođenje recipročnih carina na američku robu na 90 dana.
Komentari 10
misko
/
redom
Inflacija: Ako su cene osnovnih životnih namirnica, stanovanja i usluga u stalnom porastu, čak i ako prosečna plata raste, to ne garantuje poboljšanje životnog standarda. U uslovima visoke inflacije, nominalno povećanje plate može se anulirati realnim gubitkom kupovne moći.
Nejednakost plata: Prosečna plata često ne odražava stvarnost mnogih zaposlenih, posebno u zemljama sa velikim razlikama između različitih sektora i zanimanja. Mnogi radnici zarađuju znatno manje od proseka, dok se mali procenat najplaćenijih može značajno "podići" prosečnu vrednost.
Prikazivanje podataka: Kritičari često ukazuju na to da se brojke o prosečnoj plati mogu manipulirati kako bi se stvorila slika o ekonomiji koja nije u skladu sa stvarnošću. To može uključivati i uzimanje u obzir samo formalnog tržišta rada, dok se neformalni sektor (koji često isplaćuje niže plate) ne uzima u obzir.
Troškovi života: Povećanje plate ne znači nužno i poboljšanje kvaliteta života, posebno ako su troškovi života brže rastući. U nekim slučajevima, stvarni troškovi života su toliko visoki da čak i plata od 1.400 evra ne omogućava dostojanstven život.
Strukturne reforme: Da bi prosečne plate bile održive na tom nivou, potrebne su značajne strukturne reforme u ekonomiji, uključujući poboljšanje produktivnosti, investiranje u obrazovanje i tehnologiju, i stvaranje povoljnijeg poslovnog okruženja.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar