Veštačka inteligencija, digitalno nasilje i obrazovanje: Sve što treba da znate

U novosadskoj Gimnaziji Smart u februaru se organizuju besplatne pripreme iz matematike.
Veštačka inteligencija, digitalno nasilje i obrazovanje: Sve što treba da znate
Foto: Petar Desnica
Kako za 021.rs kaže direktorka ove škole, Jelena Desnica, na ovaj korak škola se odlučila još pre 16 godina jer im je važno da sva deca koja dođu kod njih imaju adekvatno predznanje iz matematike kao generacija.
 
Radi se prema zbirci zadataka za polaganje završnog ispita iz matematike, a nastavnici su već krenuli sa pripremama.
 
"Radi se u grupama u kojima je do 20 dece, a omogućavamo i deci koja žive van Novog Sada da onlajn prate čas, postavljaju pitanja i čak i odgovaraju", kaže Desnica.
Matematika kao osnov sveta
 
Direktorka Gimnazije Smart, na pitanje šta je suština ovih priprema kaže da je jedan cilj da se deca adekvatno spreme za završni ispit osmog razreda.
 
"Drugi cilj je i da mi nivelišemo znanje buduće generacije koja će nama doći sledeće godine, jer se naša matematika, po planu i programu prirodno-matematičkog smera gimnazije i oslanja na predznanje iz osnovne škole. Ako dete u osnovnoj školi nije adekvatno savladalo množenje, deljenje razlomaka ili korenovanje, imaćemo problem. Mi se trudimo da unapred, sada dok su osmi razred što je ceo februar, mart, april, maj i prvi vikend u junu, svakog vikenda osim praznika, dolaze kod nas na pripreme gde ponavljamo celo gradivo. Na pripremama radimo srednji i napredni nivo, a osnovni nivo dobijaju za domaći. Obavezno radimo i testiranje, tako da kad završe jednu oblast mi ih testiramo i pratimo njihov napredak, a na kraju sabiramo sve bodove, tako da oni time prolaze našu reviziju pripremljenosti", objašnjava Desnica.
 
Prevencija digitalnog nasilja - uloga škole
 
Budući da se u ovoj školi sve radi na najsavremenijoj opremi i da se koriste dostupne najnovije tehnologije za učenje, direktorka Gimnazije Smart ističe da oni obraćaju posebnu pažnju na porast digitalnog nasilja i da se trude da deci pruže neophodnu edukaciju koja bi takva dešavanja sprečila.
 
"Treba razvijati jedan kritički odnos prema onome što se na društvenim mrežama i internetu događa, a najvažnije je stvoriti i poverenje sa porodicom, roditeljima, kao prvom instancom i sačuvati to porodično poverenje između roditelja i deteta. Ukoliko tu nekada postoji nerazumevanje, škola je prva koja tu treba da uskoči i da pomogne tom detetu, prvo odeljenska zajednica koju čine i drugari iz odeljenja i odeljenski starešina, učiteljice dok su deca manja, starešina, ali i PEPSI služba, direktor ili dodatno predmetni nastavnici", navodi Desnica za 021.rs.
 
 
Ona ističe i da pedagozi i psiholozi u školi, zajedno sa nastavnicima, rade dodatne edukacije. U Gimnaziji Smart ima čak osam stručnih IT predmeta koji se tiču isključivo digitalnog znanja, tako da svojim poslom smatraju i to da kroz edukaciju osveste decu na šta sve treba da obrate pažnju i u kom momentu treba da se zapitaju o poreklu i kredibilitetu svake informacije, sa kojom namerom neko plasira određene informacije. Ponosni smo što često čujemo njihove komentare o tome da neki izvor nije pouzdan, da postoje skriveni razlozi za plasman neke informacije i slično.
 
"Kroz jedno i drugo, odnosno vaspitanje i obrazovanje, bavimo se edukacijom dece od prvog dana u prvoj godini i kroz sam plan i program, ali i kroz određene radionice i neformalno obrazovanje. Dodatno, na šta smo baš onako dosta naišli na lep odziv i kolektiva, a i deca su radoznala da o tome uče, su evropski projekti. Dva projekta koja smo dobili su vezana za korišćenje veštačke inteligencije i tu nailazimo i kod dece, ali i nekih roditelja, na nevericu. Često, u početku, na AI reaguju odgovorom da to ne radi i desi se da lako odustaju, jer kada generišu šta da im napiše AI, ne dobiju odgovor kakav su oni zamislili. Ovde je, pre svega, neophodna edukacija o ispravnom korišćenju AI alata. Korišćenje veštačke inteligencije traži i ne samo određeno predznanje iz oblasti iz koje zadajete tzv. prompt, već i ulagsanje dodatnog truda i vremena kako biste razvili umeće korišćenja alata, a time ćete dobiti i odgovor kakav želite, precizan i konstruktivan", priča direktorka škole.
 
Veštačka inteligencija – alat kao pomoć za učenike i nastavnike
 
"Jedan međunarodni projekat u okviru kojeg smo partneri, AI@Smile," navodi ona, "bavi se mentalnim zdravljem mladih, i to generalno, kao problem tinejdžera. Kao proizvod tog projekta napraviće se četbot (chatbot) koji ima zadatak da mu se preventivno, dakle ne kao zamena za psihoterapeuta ili psihologa, obrate učenici, baš zbog te neke stigme i osećanja stida, zbog kojeg ne pričaju ni sa kim, a lakše im je da pričaju sa AI. Uloga četbota je da ih u tom trenutku osnaži da se obrate svojim roditeljima ili pedagozima, psiholozima, odnosno odeljenskim starešinama u školama, a može i da pruži input, odnosno podršku i odraslima kako da pomognu deci", objašnjava ona i dodaje da je ovaj alat zamišljen isključivo kao prevencija, a ne kao stručno lice koje će lečiti ili prepisivati lekarske recepte.
 
Drugi EU projekat, koji ističe direktorka, EDUAID, vezan je za veštačku inteligenciju. Kako navodi, cilj ovog projekta je da pomogne nastavnom kadru pri korišćenju veštačke inteligencije u nastavi, što bi se ogledalo u bržoj i efikasnijoj pripremi zadatka. Osim nastavnog kadra, cilj je i da se učenici obuče kako da koriste AI na što ispravniji način.
 
"Škola je konkurisala i za projekat vezan za sigurnost na internetu, SAFRDIGI, gde je cilj osnažiti mlade da prepoznaju opasnosti koje im se mogu desiti u onlajn okruženju, kao i da nauče kako da reaguju i kome da se obrate. Bezbednost dece u digitalnom okruženju je globalni problem prvenstven zato što nijedan roditelj ne zna šta sve njegovom detetu može da iskoči od predatora, raznih "udruženja" koja imaju za cilja da manipulišu tinejdžerskom nesigurnošću, do otvorenih napada drugih tinejdžera zloupotrebom interneta kroz digitalno nasilje. Svi navedeni primeri su izuzetno prisutni i u našem okruženju, a pogotovo je, nažalost, na "udaru" ženska populacija. Na internetu ne postoji adekvatna cenzura sadržaja, oglas, reklama, pogotovo što registrovanje na mrežama ne vrši adekvatnu proveru istinitosti podataka profila (godinu rođenja, saglasnost roditelja i slično), što bi bilo odgovorno. Svaki roditelj, kao i škola, mora da se bavi i sopstvenom edukacijom, jer ovo vreme traži obrazovanog roditelja i školu koja ne beži od odgovornosti kada je bilo kakvo digitalno nasilje u pitanju. Edukacija se radi i kroz sekcije, dodatna gostujuća stručna predavanja, koja treba organizovati i za roditelje, nastavnike, kao i za đake", kaže direktorka.
 
 
Više informacija o školovanju i učestvovanju u ovim sekcijama možete dobiti i na društvenim mrežama i zvaničnim profilima Gimnazije Smart, Fejsbuk, TikTok, Linkedin, Instagram, YouTube, putem veb-sajta škole ili mejlom na gimnazija@smart.edu.rs.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!

Ostalo iz kategorije Novi Sad - Vesti

U subotu jaka košava

U Novom Sadu će u subotu ujutro biti hladno sa mrazem, a tokom dana sunčano i vetrovito sa umerenom i jakom košavom.