MUP zvučni top novosadskoj firmi platio tri puta više nego Amerikanci direktno proizvođaču

Ministarstvo unutrašnjih poslova nabavilo je 2021. godine LRAD (Long Range Acoustic Device) uređaje, poznate i kao zvučne topove.
Prema trenutno dostupnim informacijama, Srbija je ove uređaje platila višestruko više nego američka savezna država Nju Hempšir, koja je ove uređaje nabavljala iste godine, piše Nova ekonomija.
 
Koliko su koštali zvučni topovi?
 
Kako je objavila Marinika Tepić, ukupna vrednost ovih zvučnih topova je 79 miliona dinara, što je oko 674.000 evra. Konkretno, sedam uređaja LRAD 450XL koštalo je oko 52 miliona dinara uključujući PDV. Dakle, cena po komadu iznosila je oko 7,4 miliona dinara.
Cena drugog tipa zvučnog topa, LRAD 100X, bila oko 26,6 miliona dinara, uključujući PDV, za devet komada. Cena po komadu, stoga, iznosi oko 2,9 miliona dinara.
 
MUP je u okviru iste nabavke kupio i reflektor i priključak za napajanje, čime se trošak uvećao na 81 milion dinara.
 
Nabavka je sprovedena 2021. godine, u vreme kada je ministar policije bio Aleksandar Vulin, direktnom pogodbom, bez raspisivanja tendera.
Inače, dokument koji je Tepić pokazala je zapisnik sa sastanka u vezi sa nabavkom, kao i specifikacija firme "Romax Trade" koja je na zahtev MUP-a obezbedila zvučne topove različite jačine. Jugoimport-SDPR bio je zadužen, prema njenim rečima, da pripremi ugovor.
 
Amerika platila drastično manje
 
Iste uređaje nabavljala je 2021. godine i američka država Nju Hempšir. Ova informacija objavljena je prvi put na društvenoj mreži X, a Nova ekonomija imala je uvid u dokument o nabavci.
 
Kako se u dokumentu navodi, Nju Hempšir je nabavio jedan uređaj LRAD 450XL, upravo onakav kakav se sumnja da je korišćen na protestu u Beogradu. Ovaj uređaj plaćen je, kako se navodi, 21.829 američkih dolara. Prema tadašnjem kursu, to bi iznosilo oko 2,2 miliona dinara. Isti takav uređaj, Srbija je platila više od sedam miliona, odnosno između tri i četiri puta skuplje.
 
Drugi tip ovog uređaja, LRAD 100X, Nju Hemšir platio je 12.191 dolara, što bi po tadašnjem kursu bilo 1,2 miliona dinara. Srbija je isti takav uređaj platila jedan milion više.
 
Sumnjive cene
 
Ovolike razlike u ceni produbile su sumnje da nabavka nije izvršena u skladu sa pravilima.
 
Ekonomista i bivši član Saveta za borbu protiv korupcije Danilo Šuković kaže za Novu ekonomiju da u ovom slučaju, deluje kao da je korupcije bilo.
 
"Ako su svi podaci koje imamo tačni, tu mora da je bilo korupcije. Ne postoje nikakvi transporti koji bi mogli da naprave razliku u ceni od pet miliona. S obzirom na to da je nabavka obavljena preko posrednika, onda je upravo tu došlo do te korupcije i nepravilnosti", kaže Šuković za Novu ekonomiju.
 
Nabavka je obavljena direktnom pogodbom sa odabranom firmom, bez raspisivanja tendera, iako dostupna dokumentacija nije označena kao poverljiva.
 
Komentar o velikim razlikama u ceni i skupim zvučnim topovima Nova ekonomija tražila je i od Ministarstva unutrašnjih poslova, ali odgovore nisu dobili.
 
Nova ekonomija je pokušala i od preduzeća "Romax trade" da sazna po kojoj ceni su nabavili ove uređaje od proizvođača "Genesys" i kako su kasnije formirali cenu prilikom prodaje MUP-u, ali odgovor nije stigao. 
 
Milionski profit kompanije
 
Inače, firma "Romax trade", koja je obezbedila ove uređaje, posluje u Beogradu i Novom Sadu. Beogradski ogranak bavi se, kako se navodi na zvaničnom sajtu, spoljnom trgovinom kontrolisane robe.
 
Na sajtu ove kompanije navodi se da su od 2016.  sertifikovani za pristup tajnim podacima stepena tajnosti "poverljivo", a od 2017. i "strogo poverljivo", piše Nova ekonomija.
 
"Romax trade" je u 2023. godini ostvario prihod od prodaje robe od gotovo 3,5 milijarde dinara, odnosno 29,5 miliona evra.
 
Njihov profit na kraju te godine iznosio je dva miliona evra.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Ilijenadin

    24.03.2025 13:42
    zvucni top
    Postoji firma u Novom Sadu preko koje MUP nabavlja razne stvari, pa tako i americke radare za detekciju brzine vozaca kod kontrola eventualnog prekoracenja brzine. Sve nabavljeno ta firma uvozi iz USA.
    Zanimljivo je da ista firma na svom sajtu nudi prodaju i ugradnju anti-radar sistema (koji, navodno, nepogresivo i na bezbednoj udaljenosti otkrivaju policijske radare.
    Jos je zanimljivije da se ista firma - dobavljac, angazuje od sudova u prekrsajnim postupcima protivu lica koja su prekoracila dozvoljenu brzinu.
    Licno iskustvo: pokrenut je postupak protivu mene jer sam vozio brze od 30 km/h kod jedne srednje skole (u toj skoli nema dece - lica do 14 godina, pa to ogranicenje od 30 km/h ne bi ni trebalo da bude kod srednje skole. Uredjaj nije imao sertifikat o bazdarenju, pa je odredjeno vestacenje, a za to vestacenje je angazovana pomenuta firma dobavljac, koja je u svome "Nalazu" o vestacenju dostavila podsate o uredjaju sa svog sajta, preko kojeg inace prodaje nove uredjaje, sa podacima iz fabricki iskazanih performansi. Sve, BEZ OBAVEZNOG ZAPISNIKA O VESTACENJU, o kojem vestacenju niko, pa cak ni tamo okrivljeni, nije bio obavesten... Na sve pomenuto je ukazano sudu ali uzalud jer, sudovi ne primenju zakonske propise, nego stite organizovani sistem ove drzavne kaznionice ...
  • istina

    24.03.2025 00:09
    oružje
    mislim da je upotrebljen "active denial technology" sistem nesmrtonosnog oružja američkih snaga. kada pogledate video uočava se identična reakcija grupe ljudi na ovo mikrotalasno oružje. web:https://www.youtube.com/watch?v=CsLMBnuYDB8
  • Miodrag

    23.03.2025 16:28
    Vulin se3 direktno nagodio: trećina firmi dobavljaču, trećina vulinovoj tetki iz kanade i trećina za oskara, da se ne oseti zapostavljenim.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Novi Sad - Vesti