Građevinskoj inspekciji tri sata posle pada nadstrešnice stigao mejl da počinju radovi na stanici

Ako se posmatra kako propise tumače predstavnici Republičke građevinske inspekcije, za njih se na Železničkoj stanici Novi Sad tri godine nisu izvodili bilo kakvi radovi.
Građevinskoj inspekciji tri sata posle pada nadstrešnice stigao mejl da počinju radovi na stanici
Foto: MUP
Bez prijave radova odnosno nečije predstavke oni, formalno gledano, ne bi morali da vide skele i radnike sve i da su sedeli prekoputa zgrade i gledali u nju, piše Forbes Srbija.
 
To bi se moglo zaključiti iz svedočenja građevinske inspektorke koja je izašla na teren po padu nadstrešnice, njene nadređene, kao i v.d. pomoćnika ministra u Ministarstvu građevinarstva zaduženog za inspekcije iz ovog resora, u koje je Forbes Srbija imao uvid.
Rešenje kojim se potvrđuje prijava početka radova na staničnoj zgradi i na osnovu kog bi inspekcija zvanično saznala da na stanici počinju radovi, izdato je 16. oktobra 2024. Međutim, u Republičku građevinsku inspekcije stiglo je tek 1. novembra u 15 časova, odnosno posle pada nadstrešnice.
 
Iako se postavlja pitanje kako je Infrastruktura železnice Srbije prijavu početka radova podnela tek po njihovom okončanju, ovaj podatak otvara još problematičnije pitanje u celoj situaciji. Kako je, iako se još od 2016. procedure vezane za izdavanje građevinskih dozvola obavljaju isključivo elektronskim putem, potvrda o prijavi radova "putovala" iz Ministarstva preko centralnog sistema do inspekcije punih 15 dana.
Da je stigla ranije, odnosno bez odlaganja kako nalaže zakon, možda bi tragedija bila izbegnuta, piše Forbes Srbija. Inspekcija bi mogla izlaskom na teren da zaključi da se stanica koristi bez upotrebne dozvole. I morala bi da je zatvori. Međutim, odgovor na ovo pitanje nemaju ni ljudi iz inspekcije.
 
Ono što je nejasno iz njihovih iskaza jeste da su pred tužiocem govorili isključivo o prijavi radova za stanicu u Novom Sadu koja je odobrena 16. oktobra.
 
Međutim, nijedno od njih se ne osvrće na prijavu radova odobrenu u martu 2022. Kako se navodi u tom dokumentu, tada su potvrđeni radovi na zemljištu na parcelama 10608 i 10609 na kojima leži stanična zgrada. Inspekcija bi trebalo da je dobila i to rešenje. I mogla je da primeti da je na mestu stanice ipak počelo izvođenje nekih radova.
 
Šta kaže zakon
 
Ukoliko postoji dilema kako je prijava radova "putovala" do inspekcije 15 dana, Zakon o planiranju i izgradnji ukazuje da je po svemu sudeći procedura prekršena. Član 8d kaže da nadležni organ (u ovom slučaju ministarstvo) rešenje o prijavi radova dostavlja građevinskoj inspekciji bez odlaganja.
 
U članu 175 propisano je da građevinski inspektor ima pravo i dužnost da, između ostalog, proverava da li je za objekat koji se gradi potvrđena prijava o početku građenja. Takođe, da li na objektu koji se gradi ili je izgrađen postoje nedostaci koji ugrožavaju bezbednost njegovog korišćenja ili okoline. Tu je i pravo i dužnost da inspektor proveri da li je izvršen tehnički pregled objekta i da li je za objekat koji se koristi izdata upotrebna dozvola.
 
Ovlašćen je da vrši nadzor nad korišćenjem objekata i da preduzima mere ako utvrdi da se korišćenjem objekta dovode u opasnost život i zdravlje ljudi.
 
Po Zakonu o inspekcijskom nadzoru, nalog za sprovođenje kontrole izdaje rukovodilac inspekcije ili onaj koga on ovlasti. Nalog se izdaje i za redovni i za vanredni nadzor s tim što za vanredni nije potreban ako se radi o sprečavanju ili otklanjanju neposredne opasnosti po život ili zdravlje ljudi.
 
Postupak inspekcijskog nadzora može da se pokrene i vodi po službenoj dužnosti i tada se u obzir uzimaju predstavke, kao i upozorenja nadležnog organa. Ako proceni da je rizik neznatan, inspektor ne mora da pokrene nadzor po službenoj dužnosti.
 
Nisu imali obavezu da izađu na teren?
 
Advokat s kojim je Forbes Srbija razgovarao, a koji dobro poznaje Zakon o planiranju i izgradnji, objasnio je da građevinska inspekcija nije u ovim okolnostima imala obavezu da izađe na gradilište pre pada nadstrešnice. Prijava radova samo ih informiše da na nekom mestu počinje da se gradi.
Mogu sami da izađu na gradilište, odnosno po službenoj dužnosti, ako bi sami procenili na osnovu prikupljenih podataka, da postoji određeni razlog da izađu, odnosno ako postoji neki rizik. S druge strane, mogli su da izađu ako bi im neko prijavio neki problem. 
 
Međutim, kako to, prema njihovim tvrdnjama, niko nije uradio, nisu imali razlog da budu na terenu. Jedini razlog koji se pojavio je - pad nadstrešnice. Ali, kako dodaje, to ne znači da procedure ne treba menjati.
 
Ceo tekst Forbes Srbija o inspekcijskom nadzoru Železničke stanice u Novom Sadu i svedočenjima čitajte na OVOM LINKU.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • zgađen

    31.03.2025 19:38
    Blago nama
    Eto ko predlaže da se razgovara, ko će da formira vladu i pokuša da organizuje poštene izbore i ko nam i dalje kroji kapu.
  • zztop

    31.03.2025 18:27
    Izgleda da inspekciji treba neka inspekcija koja bi ih prisilila da rade , kao i zagorki dolovac ...
  • Inspektor, ali stvar

    31.03.2025 17:53
    Nevezano za ovo. Ali realno iskustvo. Pokazuje koliko sve ove inspekcije treba rasformirati. I krenuti od nule.

    Ja pred kraj prethodne godine našao plastiku u prehrambenoj proizvodu. U zamrznutoj štrudli. Pisao pokrajinskoj sanitarnoj inspekciji. Odgovor: na odmoru sam, pišite kolegama iz Subotice. Pisao kolegama iz Subotice. Odgovor: nismo mi nadležni već druga inspekcija. Pitam onog prvog što me usmerio na nenadležne? Ćuti.

    Nerad. Neodgovornost. Neljudski. Nema nam opstanka ako se tako radi.
    Nije 4S. Nego 4N.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Novi Sad - Vesti