
Trgovina uticajem i zloupotreba položaja: Rekonstrukcija Stanice u Novom Sadu kap u moru primera
Trgovina uticajem i zloupotreba službenog položaja sistemski su ukorenjeni u Srbiji, a tužilaštvo reaguje tek kada s političkog vrha stigne "zeleno svetlo" za pojedine slučajeve.

Foto: 021.rs
Javni resursi se koriste za lične interese pod okriljem netransparentnih međudržavnih sporazuma, vezanih kredita i "skrojenih zakona". Takvi slučajevi su postali toliko česti, da čak i zemlje EU koja načelno osuđuje ovakvu praksu, imaju sa Srbijom sporazume koji isključuju primenu Zakona o javnim nabavkama, piše magazin Biznis i finansije.
Nekadašnji predsednik Francuske Nikolas Sarkozi nedavno je osuđen na godinu dana strogog kućnog pritvora uz dve godine uslovno, jer je pokušao da podmiti sudiju i izvrši uticaj da bi došao do poverljivih informacija u vezi sa sudskom istragom. Ovakve presude za najviše državne zvaničnike, makar i bivše, retko se donose i u pravno najuređenijim državama a kamoli na Balkanu, jer su trgovina uticajem i zloupotreba službenog položaja jedan od najperfidnijih i najteže dokazivih oblika korupcije.
Razlog?
Ne oslanjaju se direktno na podmićivanje, već na suptilne mehanizme razmene usluga, političke lojalnosti i neformalnih uticaja.
"Ovakve prakse su duboko ukorenjene u našim političkim i društvenim strukturama, a najčešće ostaju ispod radara pravosuđa i nadležnih institucija. U Srbiji se može govoriti o sistemskom karakteru ovih pojava, koje su metastazirale unutar državnih institucija i javnog sektora, stvarajući mreže klijentelizma i nepotizma", kaže za Biznis i finansije profesorka krivično-procesnog prava na Pravnom fakultetu u Beogradu Vanja Bajović.
Ključni problem je u tome što je izvršna vlast zarobila institucije koje bi trebalo da kontrolišu i sankcionišu ovakve zloupotrebe, poput tužilaštva i sudova. Najteži slučajevi korupcije se uopšte ne procesuiraju, jer zavise od političkog "zelenog svetla".
Leks specijalis kao "skrojeni zakon"
Kao jedan od načina da se pravno upakuje trgovina uticajem u upravljanju i raspolaganju javnim resursima, Bajović navodi strategijsko korišćenje tzv. "skrojenih zakona".
"Tipičan primer su leks specijalis zakoni koji su usvojeni povodom izložbe Ekspo i drugih projekata planiranih do 2027, čija je vrednost procenjena na 18,5 milijardi dolara. Zakoni vezani za eksploataciju litijuma, odnosno projekat Rio Tinto, doneti su bez odgovarajuće javne rasprave, uz ignorisanje ekoloških i društvenih rizika, iako su formalno prošli kroz pravnu proceduru. Ovakve prakse direktno legalizuje korupciju kroz zakonodavni proces", objašnjava ona.
Koruptivne radnje poput trgovine uticajem i zloupotrebe položaja predstavljaju izazov za pravosudne sisteme širom sveta i njihovo dokazivanje zahteva visoko sofisticirane istražne metode.
Srbija jeste usvojila određene zakonske i institucionalne mehanizme za borbu protiv korupcije, ali je problem u njihovoj ograničenoj primeni i nedovoljnoj efikasnosti. Sistem zaštite uzbunjivača je još slab, a pojedinci koji prijavljuju korupciju često se suočavaju sa represijom, gubitkom posla ili čak krivičnim gonjenjem.
Setimo se samo Aleksandra Obradovića koji je otkrio zloupotrebe u vezi sa trgovinom oružjem u aferi Krušik.
"Praćenje tokova novca i otkrivanje složenih korupcijskih šema zahteva visoko specijalizovane analitičare, forenzičke finansijske eksperte i napredne tehnologije. U Srbiji još uvek postoji deficit u ovim oblastima, posebno kada je reč o otkrivanju međunarodnih transakcija, ofšor računa i prikrivenih vlasničkih struktura. Srbija nema odgovarajuće alate za automatsku analizu velikih podataka ili veštačku inteligenciju koja bi mogla da prepozna obrasce ponašanja karakteristične za korupciju", navodi profesorka.
Javne nabavke kao privatne
Kolika je šteta za privredu i budžet zbog trgovine uticajem raznih političkih struktura, direktora ili drugih moćnika, teško da će iko sračunati. U Srbiji nikada čestito nije zaživeo institut javnih nabavki, kao transparentan način trošenja budžeta, jer ubrzo nakon usvajanja zakona usledile su različite prakse za njegovo izvrdavanje, koje podstiču sumnju da se iza njih krije trgovina uticajem.
Obaveza sprovođenja tendera za javne nabavke uvedena 2002. najpre je zaobilažena pod izgovorom da se mora sprovesti po pravilima međunarodnih finansijskih institucija. Pre petnaestak godina, i pre dolaska SNS na vlast, javila se nova praksa . da se nabavke ugovaraju u paketu sa kreditom za projekat i dodeljuju unapred firmi iz zemlje kreditora.
"Vezani kreditni aranžmani sa 'povoljnim kamatnim stopama' navođeni su kao razlog za ovaj vid poslovanja države u doba dok su zvaničnici još osećali potrebu da nekome pravdaju svoje odluke. Ni jedno ni drugo više nije slučaj, pa sada imamo sve češće primere da se Srbija zadužuje kod komercijalnih banaka kako bi finansirala izgradnju objekata koje je dodelila bez tendera. A sve pod okriljem međudržavnih sporazuma. Time postaje još više ogoljeno da je jedina svrha ugovaranja bila da se izbegne javna nabavka", ističe programski direktor organizacije "Transparentnost Srbija" Nemanja Nenadić.
Koliko je ovakva praksa apsurdna, potvrđuje i slučaj rekonstrukcije Železničke stanice u Novom Sadu.
"Možda se i moglo braniti direktno angažovanje kineskih firmi za izgradnju brze pruge, pošto u tome imaju iskustva koja naše firme nisu imale. Ali rekonstrukcija stanične zgrade? Taj posao su svakako radile firme iz Srbije, a međudržavni sporazum je iskorišćen da bi se izbegao tender za dodelu posla", kaže Nenadić za B&F.
Ceo tekst Biznisa i finansija čitajte na OVOM LINKU.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Novi Sad - Vesti
Rektor Madić podneo prijavu protiv studenata: Zabranili mu ulaz i doneli odluku o smeni Vlade Srbije
10.04.2025.•
5
Rektor Novosadskog univerziteta Dejan Madić podneo je disciplinsku prijavu protiv 12 studenata DIF-a.
Studenti stigli u Salcburg
10.04.2025.•
3
Studenti koji su biciklima pre osam dana iz Srbije krenuli u Strazbur, stigli su u Salcburg.
Konačno petak: Novosađani pogledajte šta vas očekuje u narednom danu
10.04.2025.•
0
Došao je kraj radne nedelje, makar za deo građana, a sa petkom tu su i žurke, svirke, predstave, ali i isključenja i odavanje pošte stradalima.
Za sanaciju Župnog ureda u Sremskim Karlovcima još 30 miliona
10.04.2025.•
0
Pokrajinski zavod za zaštitu spomenika kulture raspisao je tender za treću fazu obnove unutrašnjosti objekta Župnog ureda u Sremskim Karlovcima.
Akcija SNP-a "Pozorište poklanja" traje još tri dana
10.04.2025.•
0
Praznična akcija SNP-a "Pozorište poklanja" traje još tri dana.
VIDEO U Temerinu sade cveće u rupe na putu: "Da gledamo pelargonije dok lomimo amortizere"
10.04.2025.•
4
Kreativan odgovor Temerinaca na loše odrađenu popravku puta - zasaditi cveće u rupe.
Tri meseca isporuke samo tehničke vode: Šta Beočinci treba da znaju
10.04.2025.•
1
Beočin od ponedeljka, 7. aprila, nema vodu za piće zbog rekonstrukcije i dogradnje postrojenja za prečišćavanje bunarske vode.
Inicijativa u KCV o nastavi na Medicinskom fakultetu: "Pritisak nije namera"
10.04.2025.•
13
Sa mejla Uprave kliničkog centra Vojvodine danas je upravnicima KCV stigao dopis o izjašnjavanju o nastavi na Medicinskom fakultetu u Novom Sadu koji su studenti blokirali.
Skoro 10.000 pisama sudu u Novom Sadu: Traži se oslobađanje uhapšenih članova PSG-a
10.04.2025.•
4
Politička platforma Solidarnsot pokrenula je akciju masovnog slanja pisama na adresu Višeg suda u Novom Sadu, kojima se traži oslobađanje šestoro uhapšenih članova Pokreta slobodnih građana.
Na pruzi Novi Sad-Subotica bez struje pet objekata, isto čeka još 16: Moglo bi da odloži radove
10.04.2025.•
4
Elektrodistribucija Srbije isključila je do sada pet objekata na deonici pruge Novi Sad-Subotica-Kelebija jer je istekao rok od godinu dana probnog rada, a nisu pribavili upotrebnu dozvolu.
Naredni dani osetno topliji i sunčani
10.04.2025.•
0
Naredni dani u Novom Sadu biće topliji i mahom sunčani, a nova kiša očekuje se sledećeg utorka.
O vašarskim aparatima za udaranje: Naprednjačka vizija razvoja sporta i omladine
10.04.2025.•
9
Nekom ćati u gradskoj upravi ideja o postavljanju aparata za udaranje, odnosno "kruški", zazvučala je razumno. Problem je u sledećem - ideja je, najjednostavnije rečeno, glupa.
Kulturna stanica na Novom naselju: Cena radova porasla na 930 miliona
10.04.2025.•
17
Cena izgradnje Kulturne stanice "Novo naselje" porasla je usled nepredviđenih okolnosti, i sada iznosi nešto manje od 930 miliona dinara sa obračunatim porezima.
Studenti biciklisti: Sledeća stanica - Salcburg
10.04.2025.•
2
Studenti koji su biciklima iz Novog Sada krenuli u Strazbur prešli su više od pola planirano puta.
Advokatska komora Vojvodine će odlučivati o suspenziji uhapšenog Nemanje Aleksića
10.04.2025.•
8
Advokatska komora Vojvodine će doneti odluku o suspenziji uhapšenog advokata Nemanje Aleksića čim komora dobije zvanično obaveštenje o određivanju pritvora Aleksiću.
Humanitarni matine "Kuvam, dakle blokiram" u nedelju u novosadskom kampusu
10.04.2025.•
1
Humanitarni matine "Kuvam, dakle blokiram" održaće se u nedelju, 13. aprila, u kampusu novosadskog univerziteta.
Novosadski DIF saopštio da se nastava nastavlja od ponedeljka, studenti kažu: Nelegitimna odluka
10.04.2025.•
11
Fakultet sporta i fizičkog vaspitanja (DIF) u Novom Sadu saopštio je da se od ponedeljka, 14. aprila nastavlja nastava i to onlajn, dok studenti u blokadi poručuju da ta odluka nije legitimna.
Skup ispred Jovine gimnazije večeras: "Pomozimo direktoru da učini pravu stvar"
10.04.2025.•
21
Skup ispred Gimnazije "Jovan Jovanović Zmaj" održaće se večeras, 10. aprila.
Studenti Medicinskog fakulteta poručili Vučiću: Ulazak u jedinicu intenzivne nege mora biti odobren
10.04.2025.•
34
Studenti Medicinskog fakulteta u Novom Sadu u blokadi reagovali su na izjavu predsednika Aleksandra Vučića u vezi sa njegovom posetom intenzivnoj jedinici Kliničkog centra Srbije.
U Novom Sadu za jedan dan rođeno 18 beba
10.04.2025.•
0
U Novom Sadu je u protekla 24 časa rođeno 18 beba.
Čolović u CK13: Naoružajte se knjigama, ali pazite da vas ne optuže da ste terorista
10.04.2025.•
0
Antropolog Ivan Čolović pozvao je građane da se "naoružaju" knjigama, za koje je rekao da su "staro i dosta ubojito, ali pomalo zanemareno oružje".
Komentari 6
Franc
Vlasta
Skole, bolnice, druge javne zgrade, infrastruktura je svuda u losem stanju i takve vrste invedticija svaka drzava izbegava!
Prioritet
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar