Zašto korica hleba potamni tokom pečenja?

Iako je naizgled jednostavno, pečenje hleba je umetnost koja kombinuje niz naučnih procesa kako bi se postigli savršeni ukus i tekstura.
Zašto korica hleba potamni tokom pečenja?
Foto: Pixabay
Jedan od najprepoznatljivijih aspekata sveže pečenog hleba je njegova hrskava i zlatnosmeđa kora. Međutim, zašto korica smeđa potamni tokom pečenja? 
 
Odgovor se krije u složenom hemijskom procesu koji se odvija tokom pripreme hleba.
Majlardova reakcija
 
Glavni krivac za boju kore hleba tokom pečenja je ajlardova reakcija. To je hemijska reakcija koja se događa između aminokiselina (proteina) i šećera na površini kore hleba pod uticajem visokih temperatura. Kako se temperatura unutar rerne povećava, aminokiseline i šećeri reaguju stvarajući nova jedinjenja. Ova jedinjenja imaju karakterističnu smeđu boju i arome koje daju hlebu njegov prepoznatljivi ukus.
Karamelizacija
 
Osim ajlardove reakcije, karamelizacija šećera takođe doprinosi smeđoj boji kore hleba. Kako temperatura raste, šećeri na površini kore počinju da se karamelizuju, pretvarajući se u različita slatka i tamna jedinjenja. Ovaj proces dodatno poboljšava ukus kore i daje joj privlačnu boju.
 
Isparavanje vlage
 
Tokom pečenja, voda prisutna unutar testa isparava. Isparavanje vlage iz unutrašnjosti hleba pomaže da se stvori hrskava korica. To se događa jer se tokom isparavanja voda iz unutrašnjosti testa koncentriše u površinskom sloju kore, što dodatno pomaže u procesima Majlardove reakcije i karamelizacije.
Delovanje pare
 
Parni proces takođe igra ključnu ulogu u stvaranju hrskave kore. Mnogi recepti za pečenje hleba preporučuju postavljanje posude s vodom unutar rerne tokom pečenja. Para koja se oslobađa iz vode pomaže u održavanju površine testa vlažnom, čime se olakšava isparavanje i stvaranje kore.

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Život - Hrana i piće