Ovo je najzdravija riba za ljudski organizam

Malo ljudi razmišlja o prednostima skuše za naše zdravlje, jer cene samo njen ukus.
Ovo je najzdravija riba za ljudski organizam
Foto: Pixabay
Svaka namirnica ima hemijska svojstva koja utiču na organizam na određeni način. Pa tako i skuša, piše N1.
 
Hemijski sastav skuše sadrži dosta belančevina i masti, a više ih je u ribi ulovljenoj tokom zime u severnim krajevima.
Uobičajena količina masti je 13 grama, što je dovoljno da se riba definiše kao masna. Proteina je u proseku 18 grama i apsorbuju se tri puta brže od proteina u govedini.
 
Skuša je niskokalorična riba. Da bismo ispunili dnevni unos kalorija, trebalo bi da pojedemo oko 700 grama ribe, ali ne smemo zaboraviti ni na masnoće koje se u njoj nalaze.
Nezasićene masne kiseline
 
Skuša ima velike količine nezasićenih masnih kiselina, pa je vredna kao namirnica i puna antioksidanata. Pomažu u jačanju ćelijskih membrana organizma na račun neutralisanja slobodnih elektrona.
 
To su radikali koji mogu probiti ćelijske zidove i smanjiti njihovu aktivnost. To dovodi do pojave niza bolesti, uključujući onkologiju. Da biste to izbegli, važno je da jedete prave proizvode.
 
Nije slučajno što se deci daje riblje ulje – ono je puno nezasićenih masnih kiselina. Hemijski sastav skuše blagotvorno utiče na harmoničan rast i razvoj dece i veoma je koristan za trudnice i dojilje.
 
Minerali i vitamini B
 
Da bi se izbegla neravnoteža između rasta i razvoja unutrašnjih organa kod adolescenata, skuša treba da bude prisutna u njihovoj ishrani.
 
Minerali su vredne komponente skuše. Sadrži kalijum, fosfor, fluor, sumpor, cink, hlor, natrijum. Ovo su veoma korisni mikroelementi. 
 
Ova riba sadrži čitav spektar vitamina B. Ima visoku koncentraciju vitamina B12 i vitamina PP.
 
Vitamin B pomaže u sintezi DNK i učestvuje u metabolizmu masti. Česta konzumacija skuše reguliše šećer u krvi, pomaže digestivnom sistemu i jača nervni sistem. Pomaže u formiranju hemoglobina i zasićenosti kiseonikom.
Fosfor
 
Zahvaljujući mastima i nezasićenim masnim kiselinama, veoma je blagotvoran za mozak, kožu i kosu. Visoka koncentracija fosfora pomaže u izgradnji mnogih enzima koji su pokretači hemijskih reakcija u ćelijama.
 
Samo jedna vrsta ribe može osigurati ukupnu vitalnost organizma. 
 
Fosforna kiselina u skuši je tkivo ljudskog skeleta, zbog čega je veoma korisna za zdravlje dece, ali i odraslih, s obzirom na to da godinama imaju problema sa mišićno-koštanim sistemom.

Teme

riba
  • jadran je ćalac

    15.06.2024 15:39
    i keva
    jadranska srdela no1
  • novosadjanka

    12.06.2024 09:41
    Miris ribe?
    Stevo, zamotate skušu u aluminijumsku foliju i pečete u gril-tiganju.
    Kad je gotova, pustite da se malo ohladi,očistite kožu, glavu i rep i iscedite limunov sok.
  • Steva

    12.06.2024 07:58
    Ta skuša i oslić su pre desetak godina bile među najjefinijim ribama u prodavnici i koštale su oko 120-150 din kg.A skuša je nepopularana jer ima izuzetno jak miris.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Život - Hrana i piće