SZO: Upakovana hrana i pića treba da imaju lako čitljive nutritivne informacije

Upakovana hrana i piće treba da imaju lako čitljive nutritivne informacije na prednjoj strani proizvoda kako bi pomogli potrošačima da donesu zdraviji izbor.
SZO: Upakovana hrana i pića treba da imaju lako čitljive nutritivne informacije
Foto: Pixabay
To se navodi u prvom nacrtu smernica Svetske zdravstvene organizacije (SZO).
 
Povećana potrošnja prerađene hrane sa visokim sadržajem soli, šećera i masti je ključni pokretač globalne krize gojaznosti, sa više od milijardu ljudi koji žive sa ovim stanjem i procenjuje se da je osam miliona ranih smrti svake godine povezano da zdravstvenim problemima kao što su dijabetes i srčane bolesti, pokazuju podaci SZO, preneo je Rojters.
Ipak, vlade su se borile da uvedu politike za suzbijanje epidemije.
 
Trenutno, samo 43 države članice SZO imaju bilo kakvu vrstu označavanja na prednjoj strani pakovanja, bilo obavezno ili dobrovoljno, uprkos dokazima koji pokazuju da etikete mogu uticati na ponašanje pri kupovini, naveli su iz SZO za Rojters.
SZO je počela da radi na nacrtu smernica 2019. godine. One imaju za cilj "da podrže potrošače u donošenju zdravije odluke u vezi sa hranom", navela je u mejlu Katrin Ingelhard, naučnica u Odeljenju za ishranu i bezbednost hrane SZO.
 
Javna konsultacija o smernicama završena je 11. oktobra, a finalizovana verzija biće objavljena početkom 2025. godine.
 
Smernice SZO preporučuju vladama da sprovedu "interpretativne" oznake koje uključuju nutritivne informacije i objašnjenja o vrsti proizvoda.
 
Primer bi bio NutriScore, razvijen u Francuskoj i korišćen u brojnim evropskim zemljama, koje rangiraju hranu od A (zelena, koja sadrži esencijalne hranljive materije) do E (crvena, koja sadrži visok nivo dodatih soli, šećera, masti ili kalorija).
Čile i nekoliko drugih zemalja Latinske Amerike koriste stroži sistem, sa upozorenjima na hrani sa puno šećera, soli ili masti na prednjoj strani pakovanja u vidu crnog osmougaonika koji podseća na znak stop.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • vitamin

    21.10.2024 10:01
    Ove smernice su nesto sto bi zaista trebalo da prihvatimo i sprovodimo.

    EU ima jos stroze - SVAKO BOZJE SLOVO, KOD ILI OZNAKA na pakovanju mora da bude nedvosmisleno vidljivo i citljivo ljudskom oku. Na kom pivu moze da se vidi gde ga pune? Na kom kecapu ne pise crnim slovima na crvenoj podlozi fontom od 2pt? Ama pod povecanjem ne moze da se procita...

    Da ne govorimo o ovim podacima, sastav po tipu namirnice, kalorijska vrednost, ja bih dodao i Glikemijski Indeks (ne znaju svi niti treba svima, ali ko zna razume i zasto - kad ti sipaju glukozni sirup u kobasicu, pa to bi bas trebalo da znas). Uopste sve gde se doliva glukoza da jasno pise, kad jogurt ima 8% proteina da se naznaci kakvi su (mlecni verovatno nisu, hocu da znam od cega su), nitrite takodje, so - svaka so da se navede, ne samo kuhinjska, 'sadrzi najmanje 50% voca' - kojeg tacno i koliko.

    Sad neka neko i misli da pisem gluposti, ali dize se buka oko 'visokoprocesirane hrane', a ovo su bas ti slucajevi.

    Uvedite zakon...

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Život - Hrana i piće

I jaja se mogu zamrznuti - evo kako

Mnogi biraju jaja za doručak ili neki drugi hranjivi obrok u danu, a znamo da ih u frižideru možemo držati i nekoliko nedelja. Međutim, da li ste znali da se jaja mogu zamrznuti?