"Batut" dao preporuke za ishranu školaraca: Doručak obavezan

Institut "Dr Milan Jovanović Batut" dao je preporuke za ishranu dece školskog uzrasta, u kojima se navodi da je pre polaska u školu obavezan doručak, dok veliki odmor treba iskoristiti za užinu.
"Batut" dao preporuke za ishranu školaraca: Doručak obavezan
Foto: 021.rs

"Batut" navodi da užina ne može da bude prvi obrok u toku dana, kao ni zamena za doručak.

Navode da jutarnja užurbanost nije opravdanje za nespremanje doručka koji, kako dodaju, mogu da čine ovsene ili kukuruzne pahuljice, sendvič sa pilećim ili ćurećim prsima, jedno do dva parčeta hleba sa namazom i kuvano jaje.
Među decom školskog uzrasta društveno je prihvatljivo da užinu kupuju za vreme velikog odmora, ali "Batut" ukazuje da ta navika može da se ispravi ako deca učestvuju u odabiru i pripremi užine koju će nositi u školu.
 
"Na taj način će vremenom usvojiti ideju o dobroj, izbalansiranoj užini, kao i pravilne navike u vezi sa ishranom. Posle doručka, užina u toku dana treba da očuva energiju i koncentraciju", navode i dodaju da pecivo iz pekare, slatke i slane grickalice treba zameniti parčetom kukuruzne proje, sendvičem sa mladim sirom ili salatom.
 
Navode da užinu mogu da čine i voće, žitarice, jogurt, orašasto voće ili štanglica od žitarica, lanene, ovsene ili ražane galete.
 
"Užina visoke nutritivne vrednosti, a niskog sadržaja masti i koncentrisanih ugljenih hidrata omogućava da dete bude sito do ručka", kažu u Institutu "Batut".
 
Ukoliko dete ide u školu pre podne, navode, ručak bi trebalo da bude po dolasku kući, a ukoliko ide popodne, dete bi trebalo da ruča pre odlaska u školu.
 
U pripremi obroka prednost treba dati kuvanju, dinstanju i pečenju, a pohovanu i prženu hranu bi trebalo izbegavati. Isto tako, pored supe ili čorbe, ručak bi trebalo da čine meso ili riba, povrće i salata ili kuvano jelo.
 
Institut "Batut" podseća i na važan dnevni unos vode.
 
"Na velikom odmoru čest je unos sokova ili slatkih gaziranih napitaka uz užinu, a nekada su i sami napici užina, što je neprihvatljivo. Nedovoljan unos vode dovodi do umora, smanjene koncentracije, glavobolje. Deca bi u zavisnosti od uzrasta trebalo da popiju najmanje tri do četiri čaše vode dok su u školi", navodi Institut.
 
U toku fizičke aktivnosti, bilo da se radi o časovima fizičkog obrazovanja ili igri u školskom dvorištu, unošenje vode je neophodno pre, za vreme i posle tih aktivnosti.
 
"Pravilne navike u vezi sa ishranom stiču se u porodici i u tom smislu je na roditeljima najveća odgovornost. Njihovim usvajanjem u najmlađem uzrastu smanjuje se mogućnost nastanka gojaznosti i posledično razvoja hroničnih nezaraznih oboljenja", kaže se u saopštenju.
  • Ana

    07.09.2022 17:01
    Batut u paralelnom univerzumu, dete pojede nešto pre škole, al u koliko treba da ustane da bi to bio doručak normalan. U školi nemaju gde da sednu, jedu stojeći. Omogućite besplatnu zdravu užinu deci. Ovi tekstovi su kao oni o kvalitetu hrane u bolnicama, pa ženama na održavanju trudnoće grašak prezreo, kupus i slične stvari koje ne prijaju a pošto jelovnik prave nutricionisti, i toliko je zdravo što ga u Skupštini ne prepišu.
  • Andrija Šrek

    06.09.2022 10:17
    !!
    E, OVO je dobar tekst!
  • Frustrirani Roditelj

    06.09.2022 09:58
    Da čovek pomisli da nas za..ebavaju...?

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Život - Porodica i dom