Toplotni talasi povećavaju rizik od prevremenog porođaja

Toplotni talasi povećavaju stopu prevremenih porođaja, što može dovesti do lošijih zdravstvenih ishoda za bebe i uticati na njihovo dugoročno zdravlje, pokazalo je novo istraživanje.
Toplotni talasi povećavaju rizik od prevremenog porođaja
Foto: Pixabay
Majke Afroamerikanke i Latinoamerikanke, kao i one u nižim socioekonomskim grupama, posebno su izložene riziku da rađaju rano nakon toplotnih talasa.
 
Ekstremni toplotni događaji se dešavaju sve češće, traju duže i povećavaju intenzitet zbog klimatske krize. Prošle godine su bile rekordne temperature, a jul 2023. godine je doneo najtopliji dan ikada zabeležen četiri dana zaredom u svetu.
Osim toga, trudnice su među najosetljivijima na toplotni stres i verovatnije je da će doživeti toplotni udar i toplotnu iscrpljenost, prema CDC-u. To može negativno uticati na njihovu nerođenu bebu.
 
"Nalazi sugerišu da postoje populacije koje nisu u mogućnosti da izbegnu vrućinu i doživljavaju mnogo veće posledice", rekla je Lindzi Darou, autorka studije i profesorka epidemiologije na Univerzitetu Nevada.
Istraživači su analizirali 53 miliona porođaja koji su se dogodili između 1993. i 2017. u 50 gradskih područja Sjedinjenih Amričkih Država. Nakon četiri uzastopna dana velikih vrućina, naučnici su otkrili da postoji dva odsto veća šansa za prevremeni porođaj i jedan odsto povećanje za prevremeno rođenje.
 
"Odaziv je veći u podgrupama za koje možete očekivati da će imati manji pristup klima-uređajima i manje mogućnosti izbegavanja vrućine", rekla je Darou.
 
Prevremeni porođaj je vodeći uzrok smrti novorođenčadi i povezan je s različitim respiratornim i neurorazvojnim ishodima tokom životnog veka deteta. Toplota može izazvati preuranjene kontrakcije kroz oslobađanje hormona koji izazivaju porođaj, smanjen protok krvi i dehidraciju, što može izazvati rani porođaj.
 
Studija iz 2022. pokazala je da su trenutne smernice o izloženosti toploti među trudnicama i dalje retke i nedosledne.
"U trudnoći grešimo kada je u pitanju oprez. Trebalo bi da postoji dodatno savetovanje u klinikama i opšti materijali o načinima zaštite od dehidracije i toplotnog stresa u vreme ekstremnih vrućina, koje su sve češće", rekao je Natanijel Denikola, specijalista ginekologije koji je napisao izveštaj za 2020. o zagađenju vazduha i prevremenim porođajima.

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Život - Porodica i dom

U Srbiji sve manje dece

Republički zavod za statistiku (RZS) je danas, povodom obeležavanja Svetskog dana deteta - 20. novembra, podsetio da se udeo dece u ukupnom stanovništvu Srbije godinama smanjuje.