Klima uređaj se može i zapaliti - serviser o tome da li postoje znaci upozorenja

Tokom tropskih dana koji traju već neko vreme u Srbiji, klima uređaji rade punom parom.
Klima uređaj se može i zapaliti - serviser o tome da li postoje znaci upozorenja
Foto: 021.rs
U nekim domovima rade neprekidno i danu i noću, dok se u drugim domaćinstvima dozira - u najtoplijem delu dana klima je uključena, a uveče se gasi. Sve ovo zavisi od toga kako neko podnosi vrućinu.
 
Budući da rade gotovo bez prestanka, mnogi su ove sezone imali problema sa klima uređajima, od sitnijih kvarova pa do ozbiljnijih situacija kao što je požar koji može da izazove neispravan klima uređaj ili neispravne instalacije, piše N1.
Kako možemo da sprečimo da do ovako opasnih situacija dođe i da li postoje neke naznake koje mogu da ukažu da će klima uređaj da se zapali, objasnio je za N1 serviser klima uređaja Miloš Isailović.
 
"Ne postoje tačne naznake da će se klima uređaj zapaliti. Najbitnije je da je uređaj propisno priključen na elektro mrežu i da se redovno održava. Bez jeftinih produžnih kablova i razdelnika sumnjivog kvaliteta koji se greju, loše provode i stvaraju rizik od požara. Uređaj koji se ne održava adekvatno trpi veća opterećenja, a samim tim i veći pritisak i temperaturu. Usled zaprljanosti uređaja smanjuje se protok vazduha čime se povećava temperatura i stvara mogućnost paljenja neke od komponenti. Kako bi se sprečilo paljenje, povećao vek trajanja i omogućio pravilan rad potrebno je uređaj redovno servisirati", naglašava Isailović.
Dalje savetuje da servisiranje treba obavljati jednom godišnje, a u poslovnim prostorijama gde se uređaji više koriste i više puta u toku godine.
 
"Servisiranje treba da obavlja stručno osposobljen serviser. Prilikom servisa kućnih klima uređaja treba da se očiste od prljavštine oba dela klima uređaja, spoljašnja i unutrašnja jedinica. Potrebno je proveriti da li sve komponente rade propisano i proveriti nivo rashladnog fluida u uređaju. Mi sami treba da čistimo filtere na unutrašnjoj jedinici svakih 15 dana, a po potrebi i češće. Redovno servisiranje produžava vek trajanja uređaja, manje je kvarova, a vazduh koji klima izduvava je čistiji", kaže sagovornik N1.
 
Klima radi dok nismo u stanu - sigurno ili ne?
 
Kako savetuje Isailović, nije preporučljivo ostavljati klima uređaj da radi bez nadzora, baš kao i svaki električni uređaj.
 
"Ako je baš nužno, veliki broj uređaja ima tajmere kojima je moguće podesiti da se uređaj uključi ili isključi u određeno vreme", dodaje on.
Koliko je sigurno da klima radi tokom cele noći?
 
Klima uređaj, kako kaže serviser, treba koristiti shodno svom subjektivnom osećaju za toplotu.
 
"Cilj klimatizacije je stvaranje osećaja komfora, a ne pravljenje zamrzivača od prostorije, što kasnije može izazvati ozbiljne zdravstvene probleme. Tako da je usled velikih vrućina i tropskih noći sve individualno pa samim tim i odluka da li će se klima koristiti i noću", objašnjava sagovornik portala N1.
 
U toku dana je preporučljivo, kako ističe, provetriti prostoriju par puta kako bi svež vazduh ušao u prostor, jer najveći broj klima uređaja cirkuliše postojeći vazduh u prostoriji.
  • Mary Poppins

    17.07.2024 21:56
    Spoljna jedinica klima uređaja se može zapaliti,tj pre svega kondenzatori koji se nalaze u spoljnoj jedinici se mogu zapaliti,pa i explodirati,i plamen se može preneti na kompresor i ulje u kompresoru te tek tada može doći do širenja požara koji se, ako se ne ugasi na vreme može preneti na objekat gde je klima uređaj instaliran.
    Unutrašnja jedinica ima veoma male mogućnosti da se zapali,skoro je nemoguće,ali u oba slučaja se klima mora hitno prekinuti sa strujnog napajanja i tek onda gasiti požarnim aparatom.
  • Zamenik zamenika

    17.07.2024 16:19
    Gluposti. Klima uređaj je konstruisan da radi bez prestanka. Kod nas radi evo već 7 dana bez isključivanja i onda kad nismo kod kuće. To sigurno nije razlog da bi se zapalio niti sam ikada u životu čuo da se tako nešto desilo .
  • Koja

    17.07.2024 10:19
    Koji svež vazduh? Kako provetriti stan? Danima zagađeno. Uskoro ćemo na škrge disati.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Život - Porodica i dom

U Srbiji sve manje dece

Republički zavod za statistiku (RZS) je danas, povodom obeležavanja Svetskog dana deteta - 20. novembra, podsetio da se udeo dece u ukupnom stanovništvu Srbije godinama smanjuje.