Samo jedan sat dodatnog vremena ispred ekrana povezan s besom i frustracijom dece

Mala deca imaju više napada besa ako provode više vremena ispred ekrana, pokazalo je istraživanje.
Samo jedan sat dodatnog vremena ispred ekrana povezan s besom i frustracijom dece
Foto: Pixabay
Istraživanje Univerziteta Šerbruk u Kvebeku, Kanada, pokazalo je da su uređaji povezani sa povećanjem izliva besa za više od petine ako se koriste više od sat vremena iznad proseka svakog dana.
 
Autorka studije, profesorka Kerolajn Ficpatrik, rekla je: "Korišćenje tableta kod dece uzrasta od 3,5 godine značajno je povezano sa sklonošću ljutnji i frustracijama godinu dana kasnije."
Mame i tate sve češće koriste ekrane koji ometaju pažnju kako bi držali decu pod kontrolom u prevozu ili na večeri.
 
Profesorka Ficpatrik je otkrila da čak i ako ih smiruje u trenutku, može oštetiti njihovu dugoročnu emocionalnu kontrolu.
 
U istraživanju je učestvovalo 315 roditelja u Novoj Škotskoj između 2020. i 2022. godine. Njihova deca su u proseku provodila šest i po sati nedeljno koristeći iPad ili digitalne tablete.
Otkriveno je da su trogodišnjaci koji su svaki dan provodili sat i 15 minuta više od proseka uz njih imali 22 odsto više na skali ljutnje i frustracije godinu dana kasnije.
 
Istraživači kažu da bi ta navika mogla stvoriti začarani krug.
 
"Ovi nalazi ukazuju na to da upotreba tableta može potkopati sposobnost deteta da efikasno upravlja emocijama tokom svakodnevnih rutina. Štaviše, deca koja izražavaju više ljutnje mogu koristiti više digitalnih strategija da ublaže svoje ispade", navodi ona.
 
Devet od 10 dece koristi internet za gledanje videa, dok ga polovina koristi za poruke i pozive.
Kanadski istraživači kažu da iako je upotreba tableta uobičajena, deci je potrebna ljudska interakcija kako bi razvila emocionalne i socijalne veštine.
 
"Postoje dokazi da deca uče emocionalnu regulaciju kroz dva mehanizma - posmatranje roditelja i roditeljstvo usmereno na emocije. Češće korišćenje tableta od strane dece moglo bi smanjiti mogućnosti učenja", navodi se.
  • dfd

    18.08.2024 14:38
    Strašno kad vidim majke kako svojoj bebi daju telefon a za to vreme majka gleda u svoj telefon. Mišljenja sam da bi se davanje telefona deci trebalo tretirati skoro kao zanemarivanje dece.
    Nekad je i preterano gledanje tv dok nije bilo telefona, bilo smatrano za loše roditeljstvo. Šta tek reći za telefon koji emituje štetna zračenja i ima deset puta više štetnog sadržaja.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Život - Porodica i dom