Deca igraju istu igru ili gledaju istu emisiju iznova i iznova: Objašnjeno zašto je to dobro
Poznato je većini roditelja. bez obzira na to šta predlažu, njihov predškolac samo želi da ponovo pogleda tu epizodu crtaća, bez obzira što je upravo završena.
Foto: Pixabay
A pre spavanja, to mora da bude knjiga koju su dovoljno puta čitali da su je naučili napamet.
Psiholozi tvrde da ovo ponavljanje ima velike prednosti u razvoju dece, prenosi RTS.
Ova stabilna i ponavljajuća interesovanja dece za određenu TV epizodu, igru ili temu mogu biti frustrirajuća za roditelje koji samo žele da nekada pogledaju nešto drugačije. Ali ovo ponavljanje zapravo ima velike koristi za učenje i dobrobit dece.
Jedan od razloga za to je takozvani "efekat unosa". Ovo nije novi koncept u kognitivnoj psihologiji, napominju razvojni psiholozi Havijer Agvado-Orija i Darmud Verije, profesori na Univerzitetu u Šefildu.
Mozak je organ koji daje sve od sebe da shvati šta je normalno u našim životima - šta je deo redovnog obrasca, a šta nije. Istraživači su otkrili fenomen poznat kao "statističko učenje". Prema ovom konceptu, deca su veoma osetljiva na pojavu zakonitosti i obrazaca u njihovom životu.
Zanimljivo je da su bebe posebno vešte u razumevanju određenih vrsta materijala, kao što je učestalost određenih zvukova u govoru koji im upućujemo. Ali oni moraju biti izloženi mnogim primerima ovoga kako bi otkrile pravilnosti.
Na primer, u svim jezicima, zvuci uključeni u reči imaju tendenciju da prate određene obrasce. Dečji mozak traži ponavljanje i to će im pomoći da nauče da govore.
Dakle, kada se mala deca vrate da gledaju istu emisiju, ono što rade, znali oni to ili ne, vođeno je željom da otkriju i konsoliduju obrasce u onome što gledaju, slušaju ili čitaju.
Osim što podržava učenje, ponavljanje takođe ima koristi za dečje emocije, u onome što psiholozi nazivaju "efekat blagostanja".
Glavni posao detinjstva je učenje, a to znači aktivno traženje novih iskustava i podsticaja. Međutim, potreba za procesuiranjem i prilagođavanjem novim stvarima može biti iscrpljujuća, čak i za mališane sa bezgraničnom energijom.
Svet takođe može biti čudnije i stresnije mesto za decu nego za odrasle. Kao odrasla osoba, naučili smo šta da očekujemo i kako da se ponašamo u određenim kontekstima, ali deca se stalno prvi put susreću sa novim situacijama.
Dobro poznati stimulansi, kao što je ona TV epizoda koju su već gledali bezbroj puta, mogu pružiti izvor udobnosti i sigurnosti koji štiti od ovog stresa i neizvesnosti.
Interesovanje za određenu aktivnost takođe pruža izvor udobnosti i blagostanja kroz osećaj kontrole i uspešnosti. Deca se stalno susreću sa izazovima i napinju da savladaju i razumeju zadatke u vrtiću, školi ili drugde. Ovo je ključno za učenje, ali takođe predstavlja pretnju njihovom osećaju kompetencije.
Mogućnost da se opuste u aktivnosti u kojoj se dobro osećaju, kao što je omiljena igra, ispunjava ove potrebe za kompetencijama. Pored toga, mogućnost da se opredele za aktivnost u kojoj uživaju omogućava im da imaju osećaj autonomije i kontrole nad svojim životima, koji inače često provode tako što ih roditelji tu i tamo stavljaju pred izazove.
Naravno, ove vrste interesovanja koja se ponavljaju neće se razviti kod sve dece. Na primer, autistična deca često pokazuju posebno fokusirana interesovanja.
Postoji ogromna vrednost koja se dobija ponavljanjem u smislu učenja i osećanja blagostanja. Dakle, navode psiholozi, iako ne bi trebalo da terate svoje dete da ponovo gleda istu emisiju, takođe ne morate da brinete što oni sami to traže. Međutim, može postati problematično ako utiče na sposobnost deteta da se bavi drugim važnim aspektima svog života, kao što je izlazak iz kuće na vreme, interakcija sa drugima ili fizička aktivnost.
Naravno, ne postoji pravilo koje se može primeniti na svu decu u svim kontekstima. Kao roditelji, možemo samo da budemo pažljivi posmatrači situacija i da na osnovu toga donesemo odluku.
Ali dok ponovo sa detetom gledate isti crtać, razmislite o uticaju i pozitivnim efektima po njegov razvoj, i možda se odmorite od brige da bi vaše dete trebalo da radi nešto - bilo šta - drugo.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Život - Porodica i dom
Kad bebe hrču: Da li je to normalno ili znak za brigu?
19.01.2025.•
0
Novorođenčad često proizvodi različite zvukove dok spava ili diše, a jedan od tih zvukova može biti hrkanje.
Stiže generacija Beta: Koje će biti njene odlike?
13.01.2025.•
0
Prvog januara na svet je stupila generacija "Beta". Šta možemo očekivati od Beta generacije, kako ih razumeti i da li će im uloge roditelja, nastavnika, drugara zameniti veštačka inteligencija?
Upotreba papirnih ubrusa u domaćinstvu: Ovo su četiri razloga zašto ih treba izbegavati
11.01.2025.•
4
Papirni ubrusi mogu oštetiti posuđe, nisu ekološki prihvatljivi i nisu jeftini. Iako su praktični, postoji mnogo razloga zašto bi trebalo da prestanete da ih koristite.
U Škotskoj za sedam godina rođeno 1.500 beba zavisnih od droge ili alkohola
07.01.2025.•
0
U poslednjih sedam godina u Škotskoj je rođeno više od 1.500 beba kod kojih je ustanovljena zavisnost od droge ili alkohola, pokazuju zvanični podaci.
Namirnice koje mame koje doje treba da jedu u manjim količinama
02.01.2025.•
0
Majčino mleko je najvažniji izvor hrane za novorođenčad. Međutim, ono što majka konzumira može značajno uticati na kvalitet mleka, pa je važno obratiti pažnju na prehrambene navike tokom dojenja.
Grčka uvodi aplikaciju kako bi roditelji imali bolji nadzor nad telefonima dece
31.12.2024.•
0
Grčka vlada je objavila planove za uvođenje aplikacije za roditelje kako bi imali bolji nadzor nad mobilnim uređajima njihove dece preko digitalne verifikacije starosti i kontrole pretrage interneta.
Pet zabluda o carskom rezu
29.12.2024.•
0
Stope carskih rezova u svetu su u porastu; glavni razlog tome je sve veći broj složenih porođaja.
U jednoj zemlji kolica za pse su prodavanija od dečijih kolica
29.12.2024.•
0
Južna Koreja se suočava s ogromnim promenama među stanovnicima, sa najnižom stopom fertiliteta na svetu.
Roditelji hteli da se razvedu zbog imena bebe - sud rešio spor
22.12.2024.•
0
Nije neobično da se parovi svađaju oko davanja imena svojoj bebi, ali to obično ne završi na sudu.
I dalje najbolje sredstvo protiv kamenca: Kombinacija alkoholnog sirćeta, sode bikarbone i limuna
21.12.2024.•
1
Alkoholno sirće u kombinaciji sa sodom bikarbonom i limunom najefikasnije uklanja kamenac na prirodniji način ali uz pravilnu primenu i mere opreza.
FOTO: Švedska aplikacija deli kućne poslove na "ravne časti" među ukućanima
18.12.2024.•
2
Švedski studenti programiranja pokrenuli su aplikaciju za praćenje i deljenje zadataka u domaćinstvu, sa ciljem da se smanje nejednakost u opterećenju i podstakne bolja komunikacija u porodici.
Voren Bafet savetuje: Svaki roditelj pre smrti treba da uradi jednu stvar
15.12.2024.•
7
Voren Bafet, jedan od najpoznatijih investitora na svetu, ima savet za sve roditelje, bez obzira na njihovo bogatstvo - "Pustite decu da pročitaju vaš testament pre nego što ga potpišete".
Švedska možda zabrani deci da koriste društvene mreže: Da ih bande ne bi vrbovale
15.12.2024.•
0
Nakon što je Australija deci zabranila da koriste društvene mreže, Švedska bi mogla povući isti potez, ali iz drugačijih razloga.
Alternativa za bezbedne hemikalije: 500 puta veća količina ftalata pronađena u dečijoj kabanici
12.12.2024.•
2
Organizacija ALHem sopšila je da je laboratorijska analiza 30 proizvoda od PVC plastike, kupljenih u prodavnicama u Beogradu, pokazala da se u 63 odsto proizvoda nalazi rizičan procenat ftalata.
Holandija na šest godina zabranjuje usvajanje dece iz inostranstva
10.12.2024.•
0
Holandija će ukinuti međunarodni proces usvajanja u narednih šest godina, nakon izveštaja iz 2021. godine koji je izazvao zabrinutost zbog mogućeg zlostavljanja, preneo je Rojters.
Radikalna mera za povećanje fertiliteta: Tokio uvodi četvorodnevnu radnu nedelju
08.12.2024.•
0
Tokio će uvesti četvorodnevnu radnu nedelju za svoje administrativne radnike kako bi pomogao zaposlenim majkama i povećao stopu fertiliteta koja je trenutno rekordno niska.
Intuicija beba: Mogu da osete ko je dobar, a ko je loš?
04.12.2024.•
3
Istraživači su pre deceniju i po istražili da li bebe mogu da razlikuju dobro od lošeg ponašanja a rezultati su pokazali da bebeća intuicija vrlo dobro razlikuje pomagača od ometača.
Bračni par se venčavao i razvodio 12 puta - sad ih tužila država
04.12.2024.•
5
Bračni par penzionera iz austrijske pokrajine Štajerske osumnjičen je da je 35 godina zloupotrebljavao Zakon o razvodu braka, kako bi sebi pribavio finansijsku korist.
Namirnica koja može da smanji hrkanje: Imate je u frižideru, a redukuje apneju
02.12.2024.•
0
Konzumiranje sira može da smanji hrkanje a novo istraživanje je pokazalo da ljudi koji redovno konzumiraju mlečne proizvode imaju 28 odsto manji rizik od apneje u snu što uzrokuje jako hrkanje.
Istraživanje: Jedna od četiri odrasle osobe ostaće sama do kraja života
01.12.2024.•
2
Podaci Pew Research Centra iz SAD-a tvrde da će jedna od četiri mlade odrasle osobe ostati sama do kraja života, a kao razloge za ovu tvrdnju navode da mlade osobe danas imaju druge prioritete.
Komentari 1
Andrija Šrek
Upravo je ovaj "imprinting" u mozak deteta razlog što imamo, recimo, čak i vrhunske stručnjake u svojim oblastima, a pri tome vrlo religiozne.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar