![Većina beba do određenog meseca nauči da prepozna svoje ime: Ovo su saveti šta ako se to ne dogodi Većina beba do određenog meseca nauči da prepozna svoje ime: Ovo su saveti šta ako se to ne dogodi](/images/1d8ce1cfc87620dad9c49f1de100a4fb/300x175_beba_cucla_pixabay.jpg)
Bebe počinju da usvajaju veštinu govora mnogo ranije nego što se mislilo
Bebe su kao mali detektivi, koji neprestano sabiraju dokaze o svetu oko sebe.
![Bebe počinju da usvajaju veštinu govora mnogo ranije nego što se mislilo Bebe počinju da usvajaju veštinu govora mnogo ranije nego što se mislilo](https://www.021.rs//images/e1957bfde162e6b4844803cf115452eb/beba_oci_pixabay.jpg)
Foto: Pixabay
Kada beba gleda u nas dok govorimo, to je zato što hvata više od zvukova - ona uči kako se ti zvuci stvaraju, a kako pokazuje novo istraživanje, to čine mnogo ranije nego što se do sada mislilo.
Nedavna studija istraživača sa Univerziteta u Sidneju, objavljena u "Developmental Science", pokazuje da ovaj neverovatan proces usvajanja jezika počinje već u uzrastu od četiri meseca, što razbija staro uverenje da bebe uče ove obrasce tek nakon što se prilagode svom maternjem jeziku između šest i 12 meseci starosti.
Ovi nalazi takođe daju priliku da se na adekvatan način podrže deca koja su u riziku od razvojnog kašnjenja, prenosi RTS.
Sortiranje zvukova
Do svog prvog rođendana, bebe već imaju fino podešene uši za zvuke maternjeg jezika kroz proces koji se naziva perceptivno podešavanje. Njihov mozak sortira niz zvukova kako bi se fokusirao na one koji su najvažniji.
Ali u prvih šest meseci bebe mogu da razlikuju zvukove jezika koje nikada nisu čule. Na primer, mogle bi da razlikuju određene kontraste na hindiju koje ne izgovaraju odrasli govornici njihovog maternjeg jezika ili da identifikuju jedinstvene tonove na mandarinskom, čak i ako odrastaju u domaćinstvu u kom se govori drugi jezik.
Ova neverovatna sposobnost ne traje večno. Između šest i 12 meseci, bebe počinju da sužavaju fokus na zvukove koje najčešće čuju. Za samoglasnike ovo fino podešavanje počinje oko šest meseci, dok suglasnici slede nakon približno deset meseci.
Bebe zumiraju zvukove koji su važni, kao što je razlika između "r" i "l", dok gube osetljivost na zvukove koje ne čuju redovno.
Do sada su istraživači mislili da je ovaj proces sužavanja potreban kako bi bebe počele da uče složenije jezičke veštine, kao što je otkrivanje da se "b" i "d" razlikuju jer se jedan pravi usnama, a drugi vrhom jezika.
Međutim, pomenuta studija je pokazala da bebe od četiri meseca već uče kako se fizički stvaraju zvukovi, mnogo pre nego što ovo sužavanje počne.
Učenje mini jezika
Zamislite da slušate nekoga kako govori jezik koji ne znate. Čak i ako ne razumete reči, možda ćete primetiti kako se njihove usne ili jezik pomeraju. Ovo mogu da urade i četvoromesečne bebe.
Da bi to pokazali, naučnici su sproveli eksperiment sa 34 bebe, uzrasta od četiri do šest meseci. Napravili su igru "podudaranje uzorka" koristeći dva napravljena mini-jezika. Jedan jezik je imao reči sa usnenim samoglasnicima (p, b, m), dok je drugi koristio zubne (t, d, c, s, z). Svaka reč bila je uparena sa slikom iz crtanog filma - meduza za reči na usnenim i rak za reči sa zubnim. Snimak reči je pušten u isto vreme kada je prikazana njena uparena slika.
Ove slike su pomogle da se uvidi da li bebe mogu da povežu svaki mini-jezik sa tačnom slikom.
Nakon što su bebe naučile ove mini-jezike i njihove parove slika, umesto da čuju reči, gledale su video-snimke lica osobe koje izgovara nove reči iz istih mini-jezika ali bez zvuka.
Na nekim video-snimcima lice je odgovaralo crtanom filmu koji su ranije naučili. U drugima nije. Zatim je praćeno koliko dugo su bebe gledale video zapise - uobičajena metoda koju istraživači koriste da vide šta privlači njihovu pažnju.
Bebe inače duže gledaju stvari koje ih iznenađuju ili zanimaju, a kraće stvari koje su im poznate, što istraživačima pomaže da razumeju kako obrađuju i prepoznaju ono što vide.
Rezultati su bili jasni: bebe su značajno duže gledale video-snimke na kojima je lice odgovaralo onome što su naučile. Ovo je pokazalo da ranije nisu samo pasivno slušale - one su aktivno učile pravila mini-jezika i povezivale to znanje sa onim što su videli.
Jednostavno rečeno, to znači da četvoromesečne bebe mogu da povežu tačke između zvuka i vida. Ova rana sposobnost uočavanja obrazaca u tome kako nastaju zvukovi je osnova za kasnije učenje jezika. Kao da njihovi mozgovi već postavljaju temelje za izgovaranje prvih reči.
Ovo otkriće menja ono što se mislilo o ranom učenju jezika beba i ukazuje da bebe počinju da otkrivaju obrasce sa četiri meseca, mnogo pre nego što počnu da se perceptivno prilagođavaju zvucima svog maternjeg jezika između šest i 12 meseci.
Ovi nalazi otvaraju nekoliko zanimljivih pitanja. Na primer, kako odrastanje u dvojezičnom domu utiče na ovu sposobnost? Da li bi bebe mogle da iskoriste ovu veštinu da nauče obrasce na potpuno novim jezicima?
Naučnici će nastaviti da istražuju ova pitanja i otkrivaju načine na koje mozak beba postavlja scenu za učenje jedne od najsloženijih ljudskih veština: jezika.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Život - Porodica i dom
Uprkos merama i željama vlasti: U Kini sve manje sklopljenih brakova i beba
10.02.2025.•
0
Broj sklopljenih brakova u Kini opao je u prošloj godini za petinu, što je rekordan pad uprkos naporima vlasti da podstaknu mlade parove da se venčavaju i rađaju decu u cilju porasta populacije.
Većina beba do određenog meseca nauči da prepozna svoje ime: Ovo su saveti šta ako se to ne dogodi
02.02.2025.•
0
Svaki roditelj s nestrpljenjem čeka trenutak kada će njihova beba prepoznati svoje ime i odgovoriti na njega.
Švajcarska zabranjuje međunarodna usvajanja dece zbog zloupotreba
02.02.2025.•
1
Švajcarska vlada saopštila je da planira da zabrani međunarodna usvajanja dece usled zabrinutosti zbog zloupotreba u praksi.
Paru isplaćeno 350.000 evra jer lekari nisu otkrili Daunov sindrom deteta na vreme
02.02.2025.•
0
Sud u Barseloni je naložio Katalonskoj zdravstvenoj službi da isplati bračnom paru 350.000 evra zbog propusta bolnice da ih informiše o tome da će njihovo dete biti rođeno sa Daunovim sinsdromom.
Ceni vaše mišljenje i ne plaši se ranjivosti: Pogledajte koje osobine treba da poseduje dobar muž
01.02.2025.•
0
Kada birate životnog partnera, lako je fokusirati se na površne osobine poput šarma, izgleda ili zajedničkog smisla za humor.
Miris novorođenčeta izaziva osećaj zadovoljstva sličan onom od droge
26.01.2025.•
1
Da li ste znali da miris beba izaziva osećaj zadovoljstva sličan onom koji droga uzrokuje kod zavisnika?
Istraživanje pokazalo: Roditelji ipak imaju omiljeno dete
26.01.2025.•
0
Da li je moguće da roditelji imaju omiljeno dete? Prema novoj studiji Američkog udruženja psihologa, odgovor je "da".
Kad bebe hrču: Da li je to normalno ili znak za brigu?
19.01.2025.•
0
Novorođenčad često proizvodi različite zvukove dok spava ili diše, a jedan od tih zvukova može biti hrkanje.
Stiže generacija Beta: Koje će biti njene odlike?
13.01.2025.•
0
Prvog januara na svet je stupila generacija "Beta". Šta možemo očekivati od Beta generacije, kako ih razumeti i da li će im uloge roditelja, nastavnika, drugara zameniti veštačka inteligencija?
Upotreba papirnih ubrusa u domaćinstvu: Ovo su četiri razloga zašto ih treba izbegavati
11.01.2025.•
4
Papirni ubrusi mogu oštetiti posuđe, nisu ekološki prihvatljivi i nisu jeftini. Iako su praktični, postoji mnogo razloga zašto bi trebalo da prestanete da ih koristite.
U Škotskoj za sedam godina rođeno 1.500 beba zavisnih od droge ili alkohola
07.01.2025.•
0
U poslednjih sedam godina u Škotskoj je rođeno više od 1.500 beba kod kojih je ustanovljena zavisnost od droge ili alkohola, pokazuju zvanični podaci.
Namirnice koje mame koje doje treba da jedu u manjim količinama
02.01.2025.•
0
Majčino mleko je najvažniji izvor hrane za novorođenčad. Međutim, ono što majka konzumira može značajno uticati na kvalitet mleka, pa je važno obratiti pažnju na prehrambene navike tokom dojenja.
Grčka uvodi aplikaciju kako bi roditelji imali bolji nadzor nad telefonima dece
31.12.2024.•
0
Grčka vlada je objavila planove za uvođenje aplikacije za roditelje kako bi imali bolji nadzor nad mobilnim uređajima njihove dece preko digitalne verifikacije starosti i kontrole pretrage interneta.
Pet zabluda o carskom rezu
29.12.2024.•
0
Stope carskih rezova u svetu su u porastu; glavni razlog tome je sve veći broj složenih porođaja.
U jednoj zemlji kolica za pse su prodavanija od dečijih kolica
29.12.2024.•
0
Južna Koreja se suočava s ogromnim promenama među stanovnicima, sa najnižom stopom fertiliteta na svetu.
Roditelji hteli da se razvedu zbog imena bebe - sud rešio spor
22.12.2024.•
0
Nije neobično da se parovi svađaju oko davanja imena svojoj bebi, ali to obično ne završi na sudu.
Deca igraju istu igru ili gledaju istu emisiju iznova i iznova: Objašnjeno zašto je to dobro
22.12.2024.•
1
Poznato je većini roditelja. bez obzira na to šta predlažu, njihov predškolac samo želi da ponovo pogleda tu epizodu crtaća, bez obzira što je upravo završena.
I dalje najbolje sredstvo protiv kamenca: Kombinacija alkoholnog sirćeta, sode bikarbone i limuna
21.12.2024.•
1
Alkoholno sirće u kombinaciji sa sodom bikarbonom i limunom najefikasnije uklanja kamenac na prirodniji način ali uz pravilnu primenu i mere opreza.
FOTO: Švedska aplikacija deli kućne poslove na "ravne časti" među ukućanima
18.12.2024.•
2
Švedski studenti programiranja pokrenuli su aplikaciju za praćenje i deljenje zadataka u domaćinstvu, sa ciljem da se smanje nejednakost u opterećenju i podstakne bolja komunikacija u porodici.
Voren Bafet savetuje: Svaki roditelj pre smrti treba da uradi jednu stvar
15.12.2024.•
7
Voren Bafet, jedan od najpoznatijih investitora na svetu, ima savet za sve roditelje, bez obzira na njihovo bogatstvo - "Pustite decu da pročitaju vaš testament pre nego što ga potpišete".
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar