Šta treba da proverite na automobilu pred put i šta raditi ako se kola pokvare u inostranstvu?
Odlazak na godišnji odmor u sopstvenoj režiji umesto organizovanim prevozom ima svoje prednosti, ali i mane.
Foto: 021.rs
Kvarovi na automobilu mogu pokvariti odmor. Međutim, stručnjaci imaju savete kako da svog četvorotočkaša pripremite za duga putovanja i da se obezbedite da vam odmor ništa ne pokvari, piše Euronews Srbija.
S početka leta prošli smo kroz jedan talas vrućina, a u takvim uslovima češće dolazi do kvarova, odnosno do pregrevanja motora. Po pravilu je reč o automobilima starije generacije, koji nisu retkost na putevima u Srbiji.
Prošlogodišnji slučaj kada su se za samo nekoliko dana na novootvorenom auto-putu u Crnoj Gori upalila četiri automobila dok je 40 prokuvalo, upozorenje je da se na put ne kreće bez detaljne provere vozila.
Stručnjaci naglašavaju da automobili koji su tehnički ispravni, bez obzira na temperaturu po kojoj se vozi i uslove puta, neće "prokuvati", a na put se, kako ističu, ne kreće bez provere svih komponenata rashladnog sistema motora.
"Treba da se proveri da li ima dovoljno tečnosti, da li temperaturno zadovoljava sve što treba i da li sve komponente u tom sistemu rade. Kada dođete do neke ekstremne situacije, ukoliko sve te komponente ne rade na odgovarajući način onda može da dođe do pregrevanja motora, ali u normalnim uslovima, ukoliko je to sve ispravno, bez obzira na uslove u kojima vozite, jednostavno moralo bi sve da radi", rekao je ranije za Euronews Srbija profesor Mašinskog fakulteta sa katedre za motorna vozila Saša R. Mitić.
Automehaničar Darko Radovanović kaže da što je automobil stariji potrebna je detaljnija provera pred put.
"Tehnički pregledi vozila koji se rade jednom godišnje pred registraciju dovoljni su za vozila koja su stara 4-5 godina, ali za vozila koja su stara 10-15 godina to nije dovoljno", objašnjava i dodaje da je važna kontrola svega - rashladne tečnosti, akumulatora, trapa, kočnice, ulja u motoru...
"Auto mora da ima antifriz, a ne vodu. Druga stvar tu su termodavači, instalacije i svi što ostanu pored puta su automobili koji su zbog godišta davno trebali da budu van puteva", kaže Radovanović.
Kako navodi, većina ljudi nema naviku da redovno kontroliše auto, već to čine pred neko veće putovanje. Dodaje i da je praksa pokazala da se mnogo kvarova dešava jer vozači ne obraćaju pažnju na alternatore.
"To je stvar koju takođe treba pregledati. Oni prave mnogo struje zato što ceo put radi klima, rade ventilatori jer se greju motori pri radu u leru tokom čekanja na granicama, svetla su nam uključena. Sve to iziskuje mnogo struje i alternator hoće tada da se pokvari", objašnjava.
Prema sagovornicima Euronews-a, sigurnost automobila zavisi prvenstveno do komponenata, ali i od stila vožnje.
"Ono što mogu vozači da urade je da kad je malo veća temperatura malo smanje gas, da se ne opterećuje vozilo, da ga ne drže u velikim obrtajima", savetuje automehaničar.
Slično preporučuje i profesor Mitić: "Savet je da ne voze pod punim opterećenjem u takvim uslovima, da malo rasterećeno voze ne gas do daske".
Pomoć na putu
Do nepredviđenih situacija na putu može doći čak i onda kada je automobil redovno održavan. Iz tog razloga je, prema rečima stručnjaka, najbolje imati osiguranje.
"Svaki iole pametan čovek kupi neko osiguranje, koje u slučaju bilo kakavog kvara auto vraća kući", kaže Radovanović.
Automoto savez Srbije pruža ovu pomoć svim vozačima kojima je potrebna, s tim što članovi mogu ostvariti pravo na besplatnu pomoć na putu ili šlep u slučaju kvara ili saobraćajne nezgode.
U kom obimu će ova pomoć biti besplatna i da li će važiti na teritoriji Srbije ili i u Evropi, zavisi od izabranog članskog paketa, a na sajtu AMSS precizirani su uslovi. Cene paketa kreću se u rasponu od 1.100 dinara za osnovni članski paket, koji pokriva pomoć u zemlji, do 7.500 dinara godišnje za paket premium Evropa, koji pokriva različite vrste pomoći osim u Srbiji i u drugim zemljama Evrope.
"U slučaju potrebne pomoći na putu u zemlji i inostranstvu, vozači pozivaju AMSS Operativni centar na broj 1987, (ili za pozive iz inostranstva +381 11 3331200) i organizaciju besplatne pomoći na putu ili šlepovanje prepuštaju nama. Zahvaljujući široko rasprostranjenoj mreži partnera u Srbiji, ali i partnerskim klubovima u Evropi, pomoć stiže u najkraćem roku", navode iz AMSS.
Dodaju da pored organizovanja pomoći na putu, pozivom Operativnog centra AMSS možete dobiti i savete o najboljoj ruti, informacije kako izbeći gužve zbog radova i zastoja, o najbližoj adresi za tehnički pregled, popravci, ispitivanju vozila, o Tag uređajima, međunarodnim dokumentima, kao i informacije o stanju na graničnim prelazima i naplatnim rampama.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Život - Putovanja
VIDEO: Kina na veštačkom ostrvu gradi najveći aerodrom na svetu
22.12.2024.•
1
Kina gradi najveći aerodrom na svetu ikada napravljen na jednom veštačkom ostrvu.
Objavljeno koji su najmoćniji pasoši sveta za 2024. godinu: Evo kako se kotira srpski
22.12.2024.•
4
Objavljena je rang lista najmoćnijih pasoša za 2024. godinu, a Ujedinjeni Arapski Emirati (UAE) ponovo su na vrhu, četvrtu godinu zaredom.
Avio-kompanije u obavezi da dostave podatke o putnicima pre ulaska u EU
15.12.2024.•
0
Savet EU usvojio je propise kojima je predviđeno da avio-kompanije moraju nadležnim organima da dostave podatke o putnicima, kao što su putne isprave, podaci o letu i prtljagu.
Nedelju dana putovanja do ostrva pustoši: Da li biste se upustili u ovakvu avanturu?
12.12.2024.•
0
Oko 300 ostrva i ostrvca raštrkanih u južnom delu Indijskog okeana, jugoistočno od Rta dobre nade, poznato je kao jedno od najudaljenijih ostrva na svetu.
Munja udarila avion 20 minuta nakon poletanja, letelica morala prinudno da sleti
11.12.2024.•
0
Avion kompanije Er Nju Zeland na letu za Tahiti morao je da se vrati u Okland na Novom Zelandu nakon što je pogođen munjom, samo 20 minuta nakon poletanja.
Jedan od najprometnijih evropskih aerodroma smanjuje broj letova zbog buke
09.12.2024.•
2
Aerodrom "Shiphol" u Amsterdamu smanjiće od iduće godine ukupan broj letova na 478.000 godišnje sa sadašnjih 500.000, odnosno za četiri odsto radi smanjenja zagađenja bukom.
EK predložila postepeno uvođenje graničnog sistema EES: Evo šta to znači za građane Srbije
08.12.2024.•
0
Evropska komisija predložila je postepeno uvođenje novog evropskog digitalnog graničnog sistema, takozvanog Sistema ulaska/izlaska (EES), dajući članicama rok od šest meseci za njegovu primenu.
Nova pravila za turiste u Italiji: Nema više samostalne prijave u smeštaj
07.12.2024.•
2
Zabrana kutija ili lokera za ključeve sa šifrom potpisana je 18. novembra u Italiji i odmah je stupila na snagu.
Nova pravila za izdavanje stanova turistima u Grčkoj: Oštra ograničenja zakupodavcima
03.12.2024.•
0
Novim predlogom zakona o porezu u Grčkoj se od 1. januara uvode nova pravila i ograničenja za kratkoročno izdavanje stanova i kuća preko platformi na internetu.
VIDEO: I Napulj planira da uvede ulaznice za turiste zbog prevelike gužve
03.12.2024.•
0
Savetnik opštine Napulj Đenaro Espozito predložio je da se u određenim periodima godine uvede ulaznica za centar grada po ceni od pet evra, ne bi li se stalo na kraj prekomernom broju turista.
Evropski gradovi koji se smatraju najmanje privlačnim: Nisu baš oduševili posetioce
01.12.2024.•
2
Kada istražujemo gde bismo mogli da otputujemo, obično nailazimo na tekstove o najlepšim ili najzanimljivijim gradovima. Ipak, mnogi će priznati da ih nisu svi gradovi impresionirali.
Ova zemlja se smatra najčistijom na svetu - u njoj su zabranjene čak i žvake
24.11.2024.•
2
Zbog svog strateškog položaja, Singapur se naziva Gibraltarom Azije, a na malajskom jeziku "Singapura" znači "grad lavova".
VIDEO: Peta avenija više nije najskuplja ulica u svetu - titulu joj preotela ulica u Milanu
24.11.2024.•
0
Rast cena zakupa i jačanje evra u odnosu na dolar pogurali su poznatu evropsku ulicu na vrh liste najskupljih ulica prvi put za 34 godine.
Luksuzno putovanje vozom kroz 12 zemalja sveta za 59 dana
18.11.2024.•
1
Turistička agencija "Railbookers" najavila je povratak svoje rute "Oko sveta luksuznim vozom" koja kreće 3. septembra 2025. godine, a putovanje od 59 dana će koštati 116 hiljada evra po putniku.
Firenca uvodi zabrane za posetioce kako bi se smanjile gužve
17.11.2024.•
0
Zbog prevelikog broj turista, vlasti Firence najavile su zabrane kojima planiraju da smanje gužve u istorijskom jezgru grada.
Hotel u Italiji odbio rezervaciju izraelskom paru zbog rata u Gazi
17.11.2024.•
3
Menadžer malog hotela u italijanskoj regionu Veneto odbio je rezervaciju izraelskog para na platformi Booking.com, optužujući Izraelce da su odgovorni za genocid nad Palestincima u Pojasu Gaze.
Ponuda inspirisana "Gladijatorom II": Turisti mogu da budu u gladijatorskoj predstavi u Koloseumu
17.11.2024.•
0
Arheološki park Koloseum i Airbnb ponudiće 16 turista mogućnost da učestvuju u gladijatorskoj predstavi narednog maja u okviru projekta "Koloseum priča svoju priču".
Traži 600.000 dolara od "Er Fransa" zbog kašnjenja letova
16.11.2024.•
0
Stanovnik Njujorka Nikolas Ovojemi podneo je tužbu protiv avio-kompanije "Er Frans", tražeći 600.000 dolara odštete zbog kašnjenja leta.
Avion na letu za Frankfurt uleteo u snažne turbulencije, povređeno 11 osoba
13.11.2024.•
0
U avionu nemačke kompanije Lufthanza na liniji Buenos Ajres - Frankfurt koji je uleteo u polje veoma snažnih vazdušnih turbulencija, povređeno je 11 osoba.
Četiri zemlje koje su veoma posećene - a nemaju aerodrome
12.11.2024.•
1
Andora, Monako, Lihtenštajn, San Marino. Do ovih destinacija turisti stižu planinskim putevima, sletanjem na najbliže aerodrome, čamcima...
FOTO: Mostić preko ispražnjene Fontane di Trevi, ko baci novčić u nju - kazna 50 evra
11.11.2024.•
1
Rim je postavio pešački most iznad Fontane di Trevi kako bi turisti mogli da posete svetski poznatu atrakciju dok je u fazi restauracije.
Komentari 1
w/e
Zar se na tehnickom pregledu ne ispituje funkcionalnost kocnica? Vozila stara 10-15 godina uveliko imaju senzore koji vam javljaju da fali i ulja i rashladne tecnosti.
Bolje proverite da niste kupili vozilo na auto placu.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar