Ako planirate na more u Grčku: Evo kakve su cene girosa, kafe, voća i drugih namirnica

Brojni turisti iz Srbije već uveliko uživaju na plažama Grčke.
Ako planirate na more u Grčku: Evo kakve su cene girosa, kafe, voća i drugih namirnica
Foto: Pixabay
Oni koji letuju u popularnoj Olimpijskoj regiji kažu za N1 da cene hrane i pića u marketima, restoranima i kafićima prate evropski trend rasta, pa su ove sezone nešto iznad prošlogodišnjih.
 
Prema rečima čitalaca N1, cene voća i povrća na pijačnim tezgama u Leptokariji uglavnom su slične ili niže nego u Srbiji, pa se paradajz, krastavac i luk mogu naći za evro po kilogramu, a krompir i tikvice za manje od jednog evra.
Lubenica se može kupiti po ceni od 0,6 evra po kilogramu, dinje za 1,50 evra, a trešnje za 1,90. Limun je dva evra, kajsije i jabuke od 1,50 evra pa naviše, dok su breskve između 2,50 i 2,75 evra.
 
Cena grčke kafe u većini kafića i restorana kreće se od 1,80 do 2,50 evra, espreso i kapućino su između dva i tri evra, a nes je oko tri evra, koliko košta i najjeftiniji fredo. 
Najniža cena piva od pola litre je četiri evra, za toliko se može popiti i čaša vina, dok je za žestoka pića potrebno izdvojiti najmanje pet evra.
 
Ležaljke i suncobrani koji su u vlasništvu kafića besplatni su ako naručite piće, a u nekim od njih te blagodeti možete koristiti i ceo dan.
 
Postoje i kafići koji insistiraju na tome da piće morate popiti i pre podne i posle podne.
 
U marketima je flaša vode od 1,5 litra između 0,3 i 0,5 evra, dok je pakovanje od šest takvih flaša 1,70 evra. Najjeftini hleb može se kupiti za 0,9 evra, dok se cene jaja kreću od 0,23 do 0,45 evra po komadu. Cena kačkavalja je od šest do 15 evra po kilogramu, masline su između 4,50 i sedam evra, a litar maslinovog ulja između 13 i 15 evra.
 
Prosečna cena porcije lignji u restoranima je oko deset evra, koliko koštaju i pileći i svinjski suvlaki, kao i svinjski odrezak i pileći file. Cena paste kreće se u rasponu od pet do deset evra, dok su pice od 4,5 do 11 evra.
Omiljena hrana srpskih turista koji letuju u Grčkoj je giros, a početkom ovog leta za giros pitu potrebno je izdvojiti između 3,80 i 4,50 evra, dok je cena restoranske porcije i do deset evra. Za one koji vole da pojedu nešto "s nogu" tu je i hot dog, koji košta od 2,50 do 3,50 evra.
 
Kugla sladoleda košta dva evra, za dve kugle potrebno je platiti 3,50 evra, a za tri 4,50 evra.
  • pera

    18.06.2024 17:04
    @ realno opušteno
    Gospođo, drago mi je da uživate, ali moja računica je nažalost neumoljiva. Pošto nam zbog školskog raspusta otpada septembar, ostaje nam jul i avgust, gde samo za smeštaj treba bar 100e na dan! Naravno da se ne hranimo samo po restoranima, ali nije ni odmor ako se i na moru stalno kuva u kuhinji... tako i da za hranu treba bar 70e dnevno. Dodajte na to piće, sladolede, po koji suvenir (ali stvarno simboličan), prelazimo 2000e. Auto, gorivo, putarine, osiguranje.. Zaokružiću na 2500e za jedno stvarno skromno porodično letovanje od 10 dana. Iskreno, za mene je ovo ogroman novac i više mi znači tih 200e mesečno više u budžetu za celu godinu.
    A inače, ta "dobrobit" od 10 dana mora je krajnje upitna, za to vreme se organizam tek adaptira. Ajd da je 3 nedelje pa i još nekako.. Ovako da idem, potrošim krvavo zarađen novac i posle brojim deci sladolede...neka hvala. Ko može, srećno!
  • Realno, opušteno

    18.06.2024 13:44
    @pera
    Da, tvoja računica to pokazuje. Ali, hajde da pričamo o blagodetima morske vode i vazduha na tvoje psiho-fizičko zdravlje. Može se sve to što si naveo priuštiti i učiniti sebi i svom telu dobrobit. Ne mora se piti espreso u kafiću i ležati na ležaljkama na ekskluzivnim plažama, ne mora se hraniti u restoranu svaki dan itd. Usput, pozdrav sa prelepe plaže u Kokinom Neru, i prijatna i tebi turska kafa kao što je i meni, jer sam je ponela od kuće kao i dosta druge hrane, mada većinu hrane smo kupili u Makedoniji gde je to sve mnogo jeftinije. Malo truda, ali se isplati, i lepo mi je! E to je moja računica.
  • pera

    18.06.2024 12:41
    To more je postalo toliko skupo da ako taj iznos potrošim kod kuće i razvučem u narednih godinu dana, mogu primetno da poboljšam sebi kvalitet života.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Život - Putovanja

Avion devet sati leteo nikuda

Avion Britiš ervejza se okrenuo na pola puta preko Atlantskog okeana, zbog čega su putnici leteli devet sati nikuda.