Ako vam ukradu pasoš i novac dok ste na letovanju: Ovo je način da brže izvadite putni list

Ako vam neko ukrade putne isprave na letovanju, putni list za povratak u zemlju brže se može izvaditi ako kod sebe imate kopiju pasoša i dve fotografije.
Ako vam ukradu pasoš i novac dok ste na letovanju: Ovo je način da brže izvadite putni list
Foto: 021.rs
Pre polaska na letovanje, građani na sajtu Ministarstva spoljnih poslova mogu da se informišu kakva je zdravstvena i bezbednosna situacija u zemlji u koju putuju, mogu li tamo da koriste naše platne kartice i koje, šta im je potrebno od dokumenata ako vode kućnog ljubimca.
Direktno na sajtu ambasada i konzulata trebalo bi da su istaknuti i telefoni za hitne situacije koje građani mogu da pozovu ako zapadnu u problem u inostarnstvu, a postoje i dežurni telefoni Ministarstva spoljnih poslova.
 
Građani se javljaju zbog saobraćajnih nezgoda, zdravstvenih problema, hapšenja, kada se nađu u letovalištu pogođenom poplavama ili požarima, a najčešće traže pomoć kada su im ukradeni dokumenta i novac.
Milan Vukosavljević izjavio je za RTS da uvek preporučuju da se pasoš ne nosi na plažu, te da treba da napravimo kopiju koju nosimo sa sobom ili da imamo sliku pasoša i lične karte u telefonu.
 
"Prva stvar koju treba da uradite je da se obratite lokalnoj policiji, kako biste dobili policijski zapisnik o gubitku dokumenta, a zatim da se obratite našem diplomatsko-konzularnom predstavništvu, ambasadi ili konzulatu koji je najbliži", kaže Vukosavljević.
 
Prema njegovim rečima, putni list se dobija odmah ako imate policijski zapisnik, dve fotografije formata za pasoš i dokument za identifikaciju, poput lične karte ili njene kopije ili pasoša.
 
"Ako je sve izgubljeno ili ukradeno, uvek se može proveriti identitet preko MUP-a", naveo je Vukosavljević.
 
Aleksandar Seničić iz Nacionalne asocijacije turističkih agencija Juta, pak, savetuje građane koji putuju preko turističkih agencija i smešteni su u apartmanima, gde najčešće i dolazi do krađe dokumenata i ostalih vrednosti, da treba da doplate za sefove.
"U depozit boksove, odnosno sefove mogu da ostave pasoš, ključeve automobila i ostatak novca koji im ne treba svaki dan", poručuje Seničić.
 
S druge strane, kako je naveo, kada dođe do tako neprijatne situacije, putnici imaju svu podršku predstavnika turističke agencije koji je, po pravilu, od momenta kada dođe na tu destinaciju, u kontaktu sa diplomatsko-konzularnim predstavništvom.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • @Milana

    16.07.2024 17:13
    U pravu ste, Srbija treba pod hitno da otvori još 12 hiljada ambasada u Italiji, 42 hiljade ambasada u Španiji i 170 hiljada Ambasada u SAD. U svakom mestu iznad 1000 stanovnika da bude po jedna ambasada.
  • Milana

    16.07.2024 14:51
    Ovo je takav vic godine.
    Kad ti ukradu pasos onda su sigurno i novcanik sa karticama. Ostali ste bez dinara recimo u Veroni...najbliza ambasada je u Rimu. hahaha

    Idete autom u Spaniju Loret de Mar super more obala i najveci broj djeparosa a ambasada je u Madridu. Super zar ne.
    Nedaju vam pare u konzulatu nikada ni kad ste diplomata.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Život - Putovanja