Smrdibube nekad dolazile s lepim vremenom, sad ih ima preko cele godine - evo zašto
Smrdibube su nekada bile insekti koji su sezonski posetioci, a sada ih ima gotovo cele godine.
Foto: Pixabay
Jasna Mastilović sa Instituta BioSens objašnjava da su za brojnost smrdibuba krive toplije zime i klimatske promene.
Kako Mastilović piše za portal Klima 101, u poslednjih nekoliko godina se sve češće, i u sve većem broju, naseljavaju i smrdibube, tvrdokrilni, leteći insekti veličine jedan do dva centimetra, sivkasto smeđe boje, štitastog oblika sa tri para tankih nožica.
Čak i tokom hladnijih dana suočavamo se gotovo sa najezdom ovih buba, koje ranije nismo često sretali u kućnim uslovima.
Njihovom preseljenju u mnoge krajeve sveta je otvaranje puteva globalne trgovine, koji su doprineli tome da se ovi insekti, sakriveni u tovarima robe koja se transportuje širom sveta, neopaženo uvuku u nova staništa.
Ali tu je i drugi faktor koji je doprineo tome da ovi insekti prežive i da se namnože: promena vremenskih uslova usled klimatskih promena.
Daleko od toga da se ranije nije dešavalo da se poneka stenica provuče do naših krajeva, ali su hladne zime, praćene mrazevima i dubokim minusima doprinosile tome da preživljavanje jedinki preko zime bude malo.
Sada mogu da prežive zimu, nekada nisu
Sve blaže zime, koje beležimo kao posledicu klimatskih promena, rezultirale su povećenjem procenta preživljavanja stenica u zimskom periodu tokom niza prethodnih godina.
Sa povećanjem broja jedinki koje sa početkom hladnih dana počinju da traže sklonište gde će da prežive zimu, pored prirodnih skloništa ispod lišća, kore drveća ili kamenja, pod opsadom su se našli i naši građevinski objekti: šupe, tavani, vikendice, a potom i kuće i stanovi.
Kad se jednom usele, ne ostaje nam ništa mnogo efikasnije od toga da se izveštimo u tome da ih uhvatimo i izbacimo napolje, a da pri tome izbegnemo ispuštanje njihovog neprijatnog mirisa. To ćemo postići ako smrdibubu uhvatimo nežno sa bočnih strana oklopa ne dodirujući stomak ili leđni deo. Ako uspemo nakon toga brzo da je izbacimo spasićemo se napasti i izbeći njen nesnosni smrad.
One ne ujedaju i ne hrane se našim namrnicama, pa se može reći da su za nas, ako izuzmemo neprijatnost što u kući vidimo veliku bubu, bezopasne.
Odbrambeni mehanizam koji je priroda podarila ovom insektu je mogućnost da kada se oseti ugrožen ispušta intenzivan neprijatan miris koji je teško opisati ili sa nekim drugim mirisom uporediti, ali ga je zato vrlo neprijatno osetiti.
Bezopasne u domaćinstvima, ali mogu da oštete poljoprivredne plodove
Smrdibube ili kako se stručno zovu stenice čine veliku grupu insekata koji poreklo vode sa azijskog kontinenta, iz zemalja Srednjeg i Dalekog istoka gde im je prirodno stanište. Stenice čine veliku grupu insekata sa više hiljada različitih vrsta, a ona koju u poslednje vreme srećemo u domovima je braon mramorasta stenica ili latinski Halyomorpha halys.
To je vrsta stenice koju najčešće primećujemo ali nije se samo njena brojnost povećala. U velikom broju prisutna je i zelena ili povrtna stenica, koja nije uočljiva često u domovima ali koja može naneti velike štete na poljoprivrednim zasadima. Povremeno se pojavljuje i povećan broj žitnih stenica koje ugrožavaju ratarske useve.
Iako je za čoveka bezopasan, ovaj insekt je kada je u pitanju poljoprivreda još kako štetan. Odrasle jedinke koju su prezimile u svojim zimskim skrovištima se u proleće bude iz hibernacije, izleću i nastanjuju se na biljkama ne birajući biljnu vrstu. Tu se pare i polažu jaja iz kojih se izleže mlada generacija koja, kada je brojna može napraviti pravi haos u poljoprivrednim zasadima.
Napadaju mnoge biljne vrste ubadajući tkivo ploda i sisajući sok. Kao posledica uboda na plodovima se pojavljuju regioni nekrotičnog, odumrlog tkiva koji narušavaju izgled plodova, doprinose njihovom brzom kvarenju i umanjuju im tržišnu vrednost.
Ceo tekst portala Klima 101 o smrdibubama možete pročitati OVDE.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Život - Svet životinja
Mačke - dobre za srce, nivelišu šećer, blagotvorne za creva
14.11.2024.•
1
Više od polovine ispitanih vlasnika mačaka u Holandiji smatra da su njihovi ljubimci članovi porodice a svaki treći ispitanik doživljava ih kao terapeuta, svoje dete ili najboljeg prijatelja.
Da li je kit Hvaldimir bio ruski špijun?
13.11.2024.•
0
Za pitomog belog kita Hvaldimira, koji se pojavio na obali Norveške, verovalo se da je ruski špijun.
Ratovi, pohlepa, lovokradice i osvetničko ubijanje: Afrički slonovi na korak do izumiranja
13.11.2024.•
1
Stručnjaci sa Univerziteta u Koloradu utvrdili su drastičan pad populacije i šumskih i savanskih slonova u Africi u poslednjih pola veka.
Žabe izložene radijaciji u Černobilju ne pokazuju znake ubrzanog starenja ni povećanog stresa
10.11.2024.•
1
Nivoi zračenja koje su iskusile žabe u Černobilju nisu uticali na njihovu starost ili brzinu starenja, pokazalo je novo istraživanje.
Hiljade mrtvih morskih ptica pronađeno na plažama u Australiji
10.11.2024.•
0
Hiljade mrtvih morskih ptica pronađene su na plažama u australijskim državama Kvinslend, Novi Južni Vels i Viktorija poslednjih sedmica, u vreme kada dolaze u Australiju sa severne hemisfere.
Carski pingvin prešao hiljade kilometara i dospeo na plažu u Australiji
10.11.2024.•
0
Carski pingvin iznenadio je lokalno stanovništvo kada se pojavio na plaži u Australiji nakon putovanja dugog više hiljada kilometara od svog doma na Antarktiku.
Istraživanje pokazalo: Baš kao i ljudi - ptice kako stare imaju sve manje prijatelja
10.11.2024.•
0
Kao i ljudi, ptice imaju manje prijatelja kako stare, ali razlozi za to nisu u potpunosti jasni.
Uhvaćen samo jedan od 43 majmuna koji su pobegli iz laboratorije u SAD
10.11.2024.•
1
Policija Južne Karoline je saopštila da je uhvatila jednog od 43 majmuna koji su pobegli iz laboratorije firme Alfa Džinezis, čiji je posao primena eksperimenata na majmunima.
Surfer preživeo dva napada ajkule na istoj plaži u SAD-u: "Opet ću surfovati"
07.11.2024.•
2
Šansa za napad ajkule je mala, međutim jedan surfer sa Floride preživeo je dva napada u svom životu.
VIDEO: U Zoo vrtu u Edinburgu na svet stigla beba retkog patuljastog nilskog konja
07.11.2024.•
1
Moo Deng, ženka patuljastog nilskog konja koja je u septembru ove godine postala popularna na društvenim mrežama, dobila je konkurenciju.
Pobeglo 40 majmuna iz istraživačkog centra u Južnoj Karolini
07.11.2024.•
3
Američka policija traga za 40 majmuna koji su pobegli iz istraživačke ustanove "Alfa Genesis" u Južnoj Karolini a stanovnike upozorava da zatvore vrata i prozore i da izbegavaju kontakt sa primatima.
VIDEO: Stručnjaci pokušavaju da utvrde koliko godina je imao uginuli krokodil - brojaće mu "godove"
07.11.2024.•
0
Stručnjaci pokušavaju da otkriju koliko je tačno godina imao krokodil Kasijus, najveći krokodil u zatočeništvu na svetu koji je uginuo prošle nedelje u azilu u Australiji.
Nilski konj na Tajlandu predvideo Trampovu pobedu
05.11.2024.•
2
Zvezda na društvenim mrežama, nilski konj Mu Denga iz zoološkog vrta u Tajlandu, predvideo je danas da će na predsedničkim izborima u SAD pobediti republikanac Donald Tramp.
Počela vakcinacija lisica protiv besnila
04.11.2024.•
3
Ministarstvo poljoprivrede Srbije je danas saopštilo da je počela jesenja akcije oralne vakcinacije lisica i drugih divljih mesojeda protiv besnila.
Polarnim medvedima preti veći rizik od bolesti zbog zagrevanja Arktika
03.11.2024.•
0
Kako se Arktik zagreva, polarni medvedi se suočavaju sa sve većim rizikom od zaraze virusima, bakterijama i parazitima, s kojim su se mnogo ređe sretali pre 30 godina, pokazalo je novo istraživanje.
Ajkula odgrizla nogu surferu na Havajima
03.11.2024.•
0
Surferu (61) na Mauiju ajkula je odgrizla nogu, saopštile su vlasti.
Uginuo najveći krokodil u zatočeništvu: Imao više od tone i 110 godina
02.11.2024.•
1
Uginuo je krokodil Kasijus, dugačak 5,48 metara koji je imao titulu najvećeg krokodila u zatočeništvu, saopštio je azil u kom je on bio smešten.
"Ubijanje svega što je malo dlakavije od čoveka": Žalbe upućene EU zbog odstrela medveda u Češkoj
02.11.2024.•
0
Zoološki vrt Tabor u Češkoj uputio je žalbu Evropskoj komisiji zbog zbog toga što je u Slovačkoj zakonom dozvoljeno kontrolisano ubijanje medveda.
Zoo vrt u Beču ostao bez bizona: Uginuli od herpesa
31.10.2024.•
3
Svi bizoni u bečkom zoološkom vrtu Šenbrun uginuli su u poslednjih nekoliko nedelja od posledica infekcije virusom herpesa, objavila je uprava zoološkog vrta na Fejsbuku.
Bezbednije za ptice duž Dunava: Zaštićeno 40 kilometara dalekovoda i izolovano 576 stubova
29.10.2024.•
2
Kako bi zaštitili ptice od strujnog udara duž toka Dunava, Društvo za zaštitu ptica i Elektrodistriibucija zaštitili su preusmerivačima leta 40 kilometara dalekovoda i izolovali 576 stubova.
VIDEO: Pas Tedi je zvezda na mrežama zbog načina na koji traži poslastice
27.10.2024.•
2
Vlasnica psa Tedeija, Hejl Endikot na Tiktoku je objavila video koji je oraspoložio pratioce zbog načina na koji traži poslasticu.
Komentari 2
stručnjaci
Očigledno vaš stručnjak nije upoznat kakvu pustoš iza sebe smrdibube ostavljaju na: paradajzu, paprici, trešnji, kajsiji, šljivi, grožđu..... ma na svemu iz čega stenica može da se hrani. Šta me briga što dva martina mogu da zasmrde u kući na 2 minuta ali uništavaju rod sezonama već.
Selo
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar