![Smrdibuba u Novom Sadu u uobičajenom broju Smrdibuba u Novom Sadu u uobičajenom broju](/application//images/021-default.jpg)
Smrdibube nekad dolazile s lepim vremenom, sad ih ima preko cele godine - evo zašto
Smrdibube su nekada bile insekti koji su sezonski posetioci, a sada ih ima gotovo cele godine.
![Smrdibube nekad dolazile s lepim vremenom, sad ih ima preko cele godine - evo zašto Smrdibube nekad dolazile s lepim vremenom, sad ih ima preko cele godine - evo zašto](https://www.021.rs//images/2100bd4f9203a3a5210271091cf99892/smrdibuba_pixabay.jpg)
Foto: Pixabay
Jasna Mastilović sa Instituta BioSens objašnjava da su za brojnost smrdibuba krive toplije zime i klimatske promene.
Kako Mastilović piše za portal Klima 101, u poslednjih nekoliko godina se sve češće, i u sve većem broju, naseljavaju i smrdibube, tvrdokrilni, leteći insekti veličine jedan do dva centimetra, sivkasto smeđe boje, štitastog oblika sa tri para tankih nožica.
Čak i tokom hladnijih dana suočavamo se gotovo sa najezdom ovih buba, koje ranije nismo često sretali u kućnim uslovima.
Njihovom preseljenju u mnoge krajeve sveta je otvaranje puteva globalne trgovine, koji su doprineli tome da se ovi insekti, sakriveni u tovarima robe koja se transportuje širom sveta, neopaženo uvuku u nova staništa.
Ali tu je i drugi faktor koji je doprineo tome da ovi insekti prežive i da se namnože: promena vremenskih uslova usled klimatskih promena.
Daleko od toga da se ranije nije dešavalo da se poneka stenica provuče do naših krajeva, ali su hladne zime, praćene mrazevima i dubokim minusima doprinosile tome da preživljavanje jedinki preko zime bude malo.
Sada mogu da prežive zimu, nekada nisu
Sve blaže zime, koje beležimo kao posledicu klimatskih promena, rezultirale su povećenjem procenta preživljavanja stenica u zimskom periodu tokom niza prethodnih godina.
Sa povećanjem broja jedinki koje sa početkom hladnih dana počinju da traže sklonište gde će da prežive zimu, pored prirodnih skloništa ispod lišća, kore drveća ili kamenja, pod opsadom su se našli i naši građevinski objekti: šupe, tavani, vikendice, a potom i kuće i stanovi.
Kad se jednom usele, ne ostaje nam ništa mnogo efikasnije od toga da se izveštimo u tome da ih uhvatimo i izbacimo napolje, a da pri tome izbegnemo ispuštanje njihovog neprijatnog mirisa. To ćemo postići ako smrdibubu uhvatimo nežno sa bočnih strana oklopa ne dodirujući stomak ili leđni deo. Ako uspemo nakon toga brzo da je izbacimo spasićemo se napasti i izbeći njen nesnosni smrad.
One ne ujedaju i ne hrane se našim namrnicama, pa se može reći da su za nas, ako izuzmemo neprijatnost što u kući vidimo veliku bubu, bezopasne.
![](/images/uploads/2023/jelena/smrdibuba_mim.jpg)
Odbrambeni mehanizam koji je priroda podarila ovom insektu je mogućnost da kada se oseti ugrožen ispušta intenzivan neprijatan miris koji je teško opisati ili sa nekim drugim mirisom uporediti, ali ga je zato vrlo neprijatno osetiti.
Bezopasne u domaćinstvima, ali mogu da oštete poljoprivredne plodove
Smrdibube ili kako se stručno zovu stenice čine veliku grupu insekata koji poreklo vode sa azijskog kontinenta, iz zemalja Srednjeg i Dalekog istoka gde im je prirodno stanište. Stenice čine veliku grupu insekata sa više hiljada različitih vrsta, a ona koju u poslednje vreme srećemo u domovima je braon mramorasta stenica ili latinski Halyomorpha halys.
To je vrsta stenice koju najčešće primećujemo ali nije se samo njena brojnost povećala. U velikom broju prisutna je i zelena ili povrtna stenica, koja nije uočljiva često u domovima ali koja može naneti velike štete na poljoprivrednim zasadima. Povremeno se pojavljuje i povećan broj žitnih stenica koje ugrožavaju ratarske useve.
Iako je za čoveka bezopasan, ovaj insekt je kada je u pitanju poljoprivreda još kako štetan. Odrasle jedinke koju su prezimile u svojim zimskim skrovištima se u proleće bude iz hibernacije, izleću i nastanjuju se na biljkama ne birajući biljnu vrstu. Tu se pare i polažu jaja iz kojih se izleže mlada generacija koja, kada je brojna može napraviti pravi haos u poljoprivrednim zasadima.
Napadaju mnoge biljne vrste ubadajući tkivo ploda i sisajući sok. Kao posledica uboda na plodovima se pojavljuju regioni nekrotičnog, odumrlog tkiva koji narušavaju izgled plodova, doprinose njihovom brzom kvarenju i umanjuju im tržišnu vrednost.
Ceo tekst portala Klima 101 o smrdibubama možete pročitati OVDE.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Život - Svet životinja
Iz uzgajališta u Norveškoj pobeglo 27.000 lososa, nudi se nagrada za njihovo hvatanje
11.02.2025.•
1
Kompanija Movi, najveći uzgajivač lososa na svetu, saopštila je da je četvrtina od ukupno 105.000 lososa pobegla iz uzgajivališta u Tromsu, na severozapadu Norveške.
Mačka ušla u avion pre poletanja i napravila haos
11.02.2025.•
2
Mačka koja je ušla u avion kompanije Rajaner neposredno pre njegovog poletanja na aerodromu u Rimu izazvala je pravu pometnju.
Više od 1.100 uginulih morskih kornjača pronađeno duž obale Indije
11.02.2025.•
0
Više od 1.100 uginulih jedinki ugrožene vrste morskih kornjača pronađeno je duž obale na jugu Indije.
VIDEO: Dva retka crna vuka snimljena u Poljskoj
10.02.2025.•
2
Dva retka crna vuka primećena su u šumi u Poljskoj, kako prelaze potok, saopštila je organizacija za zaštitu prirode.
Ne daju mu da uživa u penziji: Najpoznatiji mačak u diplomatiji u novoj misiji
09.02.2025.•
0
Palmerston, bivši "glavni mačak u diplomatiji" britanskog Ministarstva spoljnih poslova, "izašao je iz penzije" radi nove misije na Bermudima, preneo je AP.
Naučnici napravili prvi embrion kengura putem vantelesne oplodnje
09.02.2025.•
0
Australijski naučnici su proizveli prvi embrion kengura na svetu putem vantelesne oplodnje (VTO), što je otkriće za koje kažu da bi moglo pomoći da se druge vrste spasu od izumiranja.
VIDEO: U Zoo vrtu u SAD rođena pegava beba tapira - drugi put za 120 godina
09.02.2025.•
0
Beba malajskog tapira, rođena u zoološkom vrtu Point Defiance u Takomi 2. februara, pomaže u očuvanju ove životinjske vrste koja održava raznovrsnost šuma u Aziji.
Pingvini baš i nisu najuzorniji partneri: "Razvode" se poprilično često
09.02.2025.•
1
Pingvini, ipak, nisu uzorni bračni drugovi i simboli "večne ljubavi" u životinjskom svetu, pokazala je nova dugogodišnja studija megakolonije malih pingvina u Australiji.
VIDEO: U dvorištu jednog domaćinstva pronađene 102 crvenotrbušaste otrovne crne zmije
09.02.2025.•
0
Australijski stručnjaci za gmizavce dobili su poziv iz jednog domaćinstva u Sidneju, koje se našlo pod najezdom takozvanih crvenotrbušastih crnih zmija.
Novčano kažnjena jer je prišla previše blizu jatu kitova ubica
09.02.2025.•
0
Žena iz Britanske Kolumbije kažnjena je sa 2.500 dolara zbog toga što je previše blizu prišla jatu kitova ubica dok je stajala na dasci za veslanje u blizini ostrva Vankuver.
Uginuo najstariji beli nosorog u SAD
09.02.2025.•
0
Najstariji nosorog u SAD, Doli, uginula je u zoološkom vrtu u Tenesiju, a imala je 56 godina, preneo je danas AP.
FOTO: Foka ušla u hotelsku sobu u Holandiji i zaspala
06.02.2025.•
0
U primorskom gradu Vlisingen na jugozapadu Holandije žena je u svojoj hotelskoj sobi zatekla veliku sivu foku kako drema na podu.
VIDEO Tigar i vepar upali u bunar u Indiji: Ostali smireni i maksimalno sarađivali tokom spasavanja
06.02.2025.•
2
Tigar i vepar spaseni su u utorak iz bunara u rezervatu u centralnoj indijskoj državi Madja Pradeš.
Premijer Škotske: Iako prave velike probleme, nećemo zabraniti mačke
05.02.2025.•
4
Škotska vlada neće zabraniti mačke niti će uvesti vreme tokom kog te životinje moraju da budu u kući, rekao je škotski premijer Džon Svini.
Krivolov Trampa mlađeg u laguni kod Venecije izazvao ogorčenje Italijana
04.02.2025.•
0
Snimak koji pokazuje sina američkog predsednika Donalda Trampa, Donalda Trampa mlađeg u ilegalnom lovu na zaštićene vodene ptice u venecijanskoj laguni izazvalo je lavinu negodovanja u celoj Italiji.
Osuđen na 475 godina zatvora jer je organizovao borbe pasa
04.02.2025.•
4
Vinsent Lemark Barel (57) iz Džordžije osuđen je na 475 godina zatvora zbog organizovanja borbi pasa i zlostavljanja životinja.
Dabrovi pretekli češku birokratiju: Napravili branu baš tamo gde treba i uštedeli državi milion evra
04.02.2025.•
12
U zaštićenom području u češkim Brdima dabrovi su izgradili branu koju su lokalne vlasti planirale da postave i tako državi uštedeli 30 miliona čeških kruna (oko 1,2 miliona evra).
U Brazilu klonirana druga najskuplja krava na svetu
02.02.2025.•
0
U Brazilu je klonirana druga najskuplja krava na svetu, Viatina, koja je pre dve godine procenjena na vrednost od 21 milion brazilskih reala (3,4 miliona evra), preneo je Globo.
Crna udovica iz SAD pojavila se u Slovačkoj
02.02.2025.•
0
Slovačko arahnološko društvo zabeležilo je prvu pojavu pauka crne udovice na teritoriji te zemlje.
Uginuli beloglavi sup pronađen kod Prijepolja, sumnja se da je otrovan
29.01.2025.•
1
Uginuli odrasli beloglavi sup pronađen je na području između Prijepolja i prijepoljskog naselja Brodarevo u kanjonu reke Lim.
Mačka slučajno ostavljena u teretnom delu aviona - letela ceo dan
26.01.2025.•
0
Mačka rase mejn kun po imenu Mitens postala je neočekivani putnik kada je njen kavez zaboravljen u avionskom skladištu za teret.
Komentari 2
stručnjaci
Očigledno vaš stručnjak nije upoznat kakvu pustoš iza sebe smrdibube ostavljaju na: paradajzu, paprici, trešnji, kajsiji, šljivi, grožđu..... ma na svemu iz čega stenica može da se hrani. Šta me briga što dva martina mogu da zasmrde u kući na 2 minuta ali uništavaju rod sezonama već.
Selo
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar