Jedna od najgorih vrsta mrava stigla u Evropu

Crveni vatreni mrav, jedna od najinvazivnijih vrsta na svetu, prvi put je pronađen u Evropi.
Jedna od najgorih vrsta mrava stigla u Evropu
Foto: Pixabay
Ovaj uvezeni mrav, poznat po naučnom nazivu Solenopsis invicta, poreklom je iz Južne Amerike, ali se tokom prošlog veka proširio na veći deo Sjedinjenih Američkih Država, Meksika, Kariba, Kine i Australije.
Ovi insekti postaju agresivni kada se uznemire i imaju ubod koji izaziva neprijatnost i može izazvati alergijsku reakciju. Takođe mogu naneti štetu poljoprivrednim usevima i lokalnim ekosistemima.
Istraživači su otkrili 88 gnezda crvenih vatrenih mrava na površini od pet hektara u blizini grada Sirakuza na Siciliji u Italiji.
 
"S. invicta je jedna od najgorih invazivnih vrsta i veoma brzo se širi. Otkriće ove vrste u Italiji je iznenađenje, ali smo znali da će taj dan doći", kazao je Matija Menčeti, glavni autor studije i istraživač na Institutu za evolucijsku biologiju u Španiji za CNN.
 
Iako su crveni vatreni mravi ranije otkriveni u uvezenim proizvodima u Španiji, Finskoj i Holandiji, nikada pre nije bila potvrđena kolonija, što su istraživači prvi put dokazali ovim istraživanjem. 
 
Kolonije su pronađene u predgrađu Sirakuze, ali nije jasno kako i kada su vatreni mravi stigli na to područje. Istraživači veruju da su insekti morali stići na tranzitnu tačku s velikim aktivnostima ljudi, poput gradske luke.
 
Meštani su informisali naučnike o povećanju broja uboda mrava od 2019. godine.
 
Istraživanje je otkrilo da su leteće kraljice mrava verovatno stigle na to područje sa severozapada Sirakuze, gde se nalazi trgovačka luka, i to putem vetra. Genetska analiza mrava ukazala je na najverovatniji izvor širenja iz Sjedinjenih Američkih Država ili Kine, gde je takođe zabeležena invazivna prisutnost vrste Solenopsis invicta.
Istraživači su izrazili zabrinutost da bi se ovi mravi mogli brzo širiti po celoj Evropi, s obzirom na to da je sedam odsto kontinenta, uključujući veće gradove kao što su Barselona, Rim, London i Pariz, klimatski povoljno za ovu vrstu. To sugeriše model koji su razvili autori studije. 
 
Studija je objavljena u naučnom časopisu "Current Biology".
 
Invazivne vrste izazivaju globalne gubitke od najmanje 423 milijarde dolara svake godine jer doprinose izumiranju biljaka i životinja, prete sigurnosti hrane i pogoršavaju ekološke katastrofe širom sveta, navodi izveštaj Ujedinjenih nacija objavljen prošle nedelje.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • 9

    12.09.2023 12:18
    Mravi rukavica je bačena
    Ili Vi ili naprdnjaci . Ne mogu biti dve najveće štetočine. Ovi naši uništavaju i industriju u milijardama i borba mora biti fer i poštena.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Život - Svet životinja

Ovo je ukus koji mačka ne može da oseti

Iako mačke imaju oštar sluh, vid prilagođen pokretu i mraku kao i osetljiv njuh, njihovo čulo ukusa je manje razvijeno nego kod ljudi, pasa i ostalih životinja.

Koliko reči može da nauči pas?

Ako ste ikada morali izgovarati slovo po slovo omiljenu reč svog psa kako ne bi poludeo od sreće ili reč "veterinar" kako se ne bi uplašio, možete pretpostaviti da psi razumeju neke reči.