Da bi istražio zmije otrovnice, stao na njih 40.000 puta

Brazilski biolog koristio se neuobičajenom metodom istraživanja ponašanja zmija otrovnica - blago je stao na njih čak 40.000 puta.
Da bi istražio zmije otrovnice, stao na njih 40.000 puta
Foto: Pixabay
Žoao Miguel Alves-Nunjes iz istraživačkog centra Butantan u Sao Paulu stao je na zmije (Bothrops jararaca) 40.000 puta noseći posebne zaštitne čizme. Reč je o raširenoj i veoma otrovnoj zmiji nastanjenoj na jugoistoku Brazila.
 
Njegovo istraživanje, objavljeno u časopisu "Scientific Reports", donelo je ključna saznanja o napadima tih zmija u regiji, zaslužnih za velik deo od ukupno 20 hiljada trovanja godišnje u Brazilu.
Zmije tokom istraživanja nisu povređene, naglasio je Alves-Nunjes, dodajući kako je jako važno proučavati ponašanje zmija u tom, dosad neistraženom području, posebno u Brazilu. U većini drugih studija ne istražuje se razlog zašto je zmija napala, rekao je.
 
"Ako istražujete malariju, možete istražiti virus koji uzrokuje tu bolest, no ako ne proučite i komarca koji je širi, nikad nećete rešiti problem", kazao je Brazilac.
Kako kaže, testirao je 116 životinja i na svaku je stao 30 puta. Tokom niza testova, koji su trajali nekoliko dana, on je ukupno stao na zmije 40.480 puta.
 
Alves-Nunjes je stajao ili pored zmije ili blago na njihovu glavu, trup ili rep. Pritom se osećao potpuno sigurno zbog zaštitnih čizama. Ipak, ranije ga je ugrizla zvečarka, nakon čega je saznao da je alergičan i na zmijske toksine i na protivotrove, zbog čega je bio dugo hospitalizovan.
 
Njegova studija pokazala je da je najveća verovatnoća da će vas ugristi manja jararaka zmija. Zmije ženke su po pravilu agresivnije i sklonije napadu, naročito kad su mlađe, a i tokom dana.
 
Istraživanje je pokazalo i da će ženke češće napasti tokom visokih temperatura, a da će mužjaci retko napasti tokom noći, birajući radije beg.
 
Verovatnoća da vas ta zmija ugrize veća je ako je dirate po glavi, nego po telu ili repu.
Istraživački tim predvođen Alves-Nunjesom nada se da će studija poboljšati distribuciju protivotrova koji se često šalju samo većim bolnicama, zbog čega deo pacijenata mora da putuje daleko nakon ugriza, da bi ga dobio.
 
"Upoređujući naše podatke s drugim studijama o distribuciji zmija, možemo identifikovati područja gde će zmije biti agresivnije", rekao je on.

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Život - Svet životinja

Muškarac ujeo anakondu koja ga je napala

Muškarac u Brazilu ugrizao je džinovsku anakondu koja se obmotala oko njega pokušavajući da ga zadavi u amazonskoj prašumi u oblasti Tera Santa na severu Brazila.

Poljski premijer objavio rat dabrovima

Dok se Poljska bori pod teretom poplava izazvanih jakim kišama širom centralne Evrope, poljski premijer Donald Tusk je okrivio dabrove za pogoršanje problema.