Turska usvojila kontroverzni zakon o psima lutalicama, aktivisti upozoravaju da će uslediti masakr

Turski poslanici danas su usvojili zakon kojim se odobrava uklanjanje miliona pasa lutalica sa ulica.
Turska usvojila kontroverzni zakon o psima lutalicama, aktivisti upozoravaju da će uslediti masakr
Foto: Beta/AP
Ljubitelji životinja strahuju da će to dovesti do ubijanja mnogih pasa ili da će završiti u pretrpanim azilima.
 
Poslanici turske Narodne skupštine usvojili su zakon posle maratonske noćne sednice pošto je vlada pritiskala da se usvoji pre letnjeg raspusta, dok su demonstranti u gradovima širom Tuske pozivali da se ukine član zakona kojim se dozvoljava eutanazija nekih pasa lutalica.
 
Opozicioni poslanici, grupe za brigu o životinjama i drugi nazvali su predlog "zakonom masakra".
Turski predsednik Redžep Tajip Erdogan kaže da je zakon potreban da bi se rešio problem sa psima lutalicama.
 
Vlada procenjuje da se oko četiri miliona pasa lutalica nalazi na turskim ulicama i ruralnim oblastima. Iako su mnogi bezopasni, sve veći broj njih se okuplja u čopore. 
 
Veliki broj mačaka lutalica u zemlji nisu predmet ovog zakona.
Na istanbulskom trgu Sišane stotine su se skupile i izdale poruku vladi. 
 
"Vaš zakon masakra je za nas samo parče papira. Mi ćemo pisati zakon na ulicama.Život i solidarnost, ne mržnja i neprijateljstvo će pobediti", rekli su organizatori okupljenim.
 
Ljubitelji životinja u glavnom gradu Ankari demonstrirali su ispred gradskih kancelarija. Uz zvižduke okupljenih izdato je saopštenje u kome se upozorava vlada da "ne počini taj zločin protiv države".
 
Protesti koje su organizovale političke stranke i grupe za brigu o životinjama održani su takođe u gradovima širom Evrope gde su izdata upozorenja da bi zakon mogao da odvrati turiste od poseta Turskoj.
 
Glavna turska opoziciona stranka saopštila je da će tražiti poništavanje zakona u Vrhovnom sudu zemlje.
 
Prema novom zakonu, gradske vlasti su obavezne da sakupljaju pse lutalice i smeštaju ih u azile gde treba da ih vakcinišu, kastriraju i sterilišu pre nego što ih ponude na usvajanje. Psi koji imaju bolove, koji su neizlečivo bolesni ili predstavljaju zdravstveni rizik za ljude biće eutanizirani.
 
Međutim, mnogi se pitaju gde će gradske vlasti koje obično nemaju dovoljno sredstava naći novac da izgrade dodatna potrebna skloništa. 
 
"Pošto nema dovoljno mesta u azilima - ima jako malo azila u Turskoj, otvoren je put za ubijanje lutalica. Mi aktivisti za prava životnija dobro znamo da ovo znači smrt", rekao je veterinar Turkan Džejlan.
Partija CHP koja je pobedila u najvećim opštinama u Turskoj na izborima ranije ove godine saopštila je da neće primenjivati zakon. Međutim, novousvojeni zakon uvodi zatvorske kazne do dve godine za gradonačelnike koji ne ispunjavaju svoje obaveze vezane za pse lutalice, što izaziva sumnju da će zakon biti upotrebljen da se ide protiv opozicinih gradonačelnika, piše AP. 
 
Vlada negira da će zakon dovesti do masovnog ubijanja životinja, a ministar pravde rekao je novinarima ove nedelje da će svako ko ubija pse lutalice bez razloga biti kažnjen. 

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Život - Svet životinja