Misterija narandžastih mačaka rešena nakon 110 godina

Više od 110 godina nakon što je američki genetičar Klerens Kuk Litl postavio hipotezu o nasleđivanju narandžaste boje dlake kod mačaka, naučnici su konačno potvrdili njegove pretpostavke.
Misterija narandžastih mačaka rešena nakon 110 godina
Foto: Pixabay
Dve nezavisne studije sprovedene u SAD-u i Japanu otkrile su genetski ključ za ovu živopisnu boju, što je ujedno rešilo misteriju koja je dugo zbunjivala naučnu zajednicu.
 
Genetičar Greg Barš sa Stenforda i njegov kolega Hirojuki Sasaki sa Kjušu unvierziteta proučavali su mačje genome kako bi identifikovali gen odgovoran za ovu specifičnu boju dlake. Obojica su došli do istog zaključka - gen Arhgap36, smešten na X hromozomu, igra ključnu ulogu.
Studije su pokazale da ovaj gen kod narandžastih mačaka proizvodi značajno veću količinu RNK molekula, što dovodi do stvaranja svetlocrvenog pigmenta u ćelijama dlake. Za razliku od mutacija koje uzrokuju boje poput crvene kod drugih životinja, poput pasa ili ovaca, kod mačaka je proces vezan za X hromozom i specifičan za ovu vrstu.
 
Jedan od razloga zašto većinu narandžastih mačaka čine mužjaci leži upravo u njihovoj genetici. Muške mačke nasleđuju samo jedan X hromozom od svoje majke, dok ženke imaju dva X hromozoma - po jedan od svakog roditelja. Da bi ženka bila narandžasta, mora naslediti dve varijante gena Arhgap36, što je retka pojava.
Mačke koje imaju mešavinu narandžastog i crnog krzna pojavljuju se kod ženki jer one mogu da nose različite verzije gena na svakom X hromozomu. Mužjaci s takvom bojom dlake veoma su retki i obično imaju dodatni X hromozom (XXY), što ih često čini sterilnima.
 
Gen Arhgap36 već je bio poznat po svojoj ulozi u embrionalnom razvoju, ali njegovo učešće u pigmentaciji predstavlja značajno otkriće.
 
"Proučavanje boje dlake omogućuje nam razumevanje kako ćelije međusobno komuniciraju", objašnjava Kristofer Kelin, genetičar sa Stenforda i koautor američke studije.
 
Naučnici smatraju da ovo otkriće otvara vrata novim istraživanjima o osnovnim biološkim procesima, posebno o načinu na koji pigmentne ćelije reaguju na signale iz svoje okoline. Sledeći korak, prema profesoru Sasukiju, mogao bi biti istraživanje istorije ove genetske varijacije - kada se pojavila i kako se proširila među mačkama širom sveta.
Zanimljivo je da narandžaste mačke imaju dugu istoriju - njihov lik se pojavljuje u egipatskoj grobnoj umetnosti, a i danas su omiljene u pop kulturi, od Garfilda do Kruka iz Harija Potera. 
 
Ipak, iako su ikonične, ostaju retkost u stvarnom svetu.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • boger

    23.12.2024 02:18
    Nema veze boja
    Ja volim sve mačke, čak i one dvonožne.
  • @!?

    23.12.2024 00:36
    @!?
    Pa nisi u pravu. Imam skroz narandzastu, mladu zenku, dosla pre par meseci od nekud. Volela bih da je macor al' nije..
  • Влада

    22.12.2024 22:02
    Жута женка
    Код мене долази наранџаста мачка свакодневно на оброк. Женка. Стварно има специфично понашање. Да ли то значи да је јединствен примерак?

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Život - Svet životinja

Ovo je ukus koji mačka ne može da oseti

Iako mačke imaju oštar sluh, vid prilagođen pokretu i mraku kao i osetljiv njuh, njihovo čulo ukusa je manje razvijeno nego kod ljudi, pasa i ostalih životinja.

Koliko reči može da nauči pas?

Ako ste ikada morali izgovarati slovo po slovo omiljenu reč svog psa kako ne bi poludeo od sreće ili reč "veterinar" kako se ne bi uplašio, možete pretpostaviti da psi razumeju neke reči.