Problemi sa štitnom žlezdom kod dece – zašto se javljaju i kako da ih prepoznate

Problemi sa štitnom žlezdom često se povezuju sa odraslima, a mnoge roditelje iznenadi saznanje da su problemi sa ovom ključnom žlezdom najčešći endokrini poremećaj kod dece školskog uzrasta.
Problemi sa štitnom žlezdom kod dece – zašto se javljaju i kako da ih prepoznate
Foto: Pixabay

Kako piše "Kids Health", procenjuje se da skoro 37 od 1.000 dece ima neki problem povezan sa štitnom žlezdom, piše Index.hr.

Svakoj ćeliji u telu potreban je hormon štitne žlezde kako bi radila na svojim normalnim nivoima.

Problemi sa ovom žlezdom kod dece mogu da utiču na telo na mnogo različitih načina, u zavisnosti od vrste poremećaja štitne žlezde koje dete ima.
 
Hormoni štitne žlezde imaju posebno važnu ulogu u podržavanju i regulisanju rasta, ali i mnogih drugih telesnih funkcija.
 
Koji su uobičajeni problemi sa štitnom žlezdom kod dece?
 
Dva najčešća problema sa štitnom žlezdom kod dece su hipotireoza i hipertireoza. Drugi, manje uobičajeni problemi sa ovom žlezdom kod dece takođe uključuju karcinom štitne žlezde i čvoriće na štitnoj žlezdi.
 
Hipotireoza
 
Hipotireoza se javlja kada štitna žlezda ne šalje dovoljno hormona u telo. Hormoni štitne žlezde regulišu mnoge telesne funkcije, uključujući telesni metabolizam. Kada nema dovoljno hormona, sistemi u telu mogu da počnu da usporavaju. 
 
Uobičajeni simptomi hipotireoze kod dece uključuju:
– zatvor
– suvu kožu
– umor
– osećaj hladnoće
– gubitak kose
– neredovnu menstruaciju (kod devojčica)
– loše pamćenje ili probleme sa koncentracijom
– usporen rast
– tromost
 
Hipotireoza može da bude urođena, što znači da se bebe rađaju s njom, međutim, ona može da bude i stečena, odnosno da se razvije u kasnom detinjstvu ili u tinejdžerskim godinama, prenosi Index.hr.
 
Jedan od najčešćih uzroka smanjenog lučenja hormona štitne žlezde je tireoiditis (Hašimoto sindrom), autoimuna bolest nazvana po lekaru koji je otkrio ovo stanje. Bolest napada štitnu žlezdu i oštećuje je. Hashimoto sindrom je veoma čest kod devojčica, dok se kod dečaka ređe javlja.
Hipertireoza
 
Sa druge strane, hipertireoza se javlja kada je štitna žlezda preaktivna i šalje previše hormona ove žlezde u telo. To može da prouzrokuje "ubrzanje" tela, što prvenstveno znači povećanje telesnog metabolizma. 
 
Uobičajeni simptomi hipertireoze kod dece uključuju:
– dijareju
– probleme sa koncentracijom
– osećaj vrućine
– ubrzani rast
– ogroman apetit
– neredovne menstrualne cikluse (kod djevojčica)
– razdražljivost
– slabost mišića
– drhtanje (obično ruku)
 
Najčešći uzrok hipertireoze je Gravesova bolest, autoimuna bolest koja prouzrokuje stvaranje antitela koja "govore" telu da proizvodi više hormona štitne žlezde nego što je potrebno. Ostali uzroci hipertireoze takođe uključuju upalu i čvoriće u štitnoj žlezdi.
  • Mr. No

    16.02.2023 23:56
    Kuda plovi ovaj brod
    Naravno, sastavi obaveznih vakcina za decu nemaju baš nikakve veze sa autoimunim bolestima.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Život - Zdravlje

Zašto su važni pregledi urina

Rezultati osnovnog pregleda urina pokazuju stanje naših bubrega, njegovih izvodnih kanala i mokraćne bešike, a ti rezultati važni su za sve, naročito za trudnice i hronične bolesnike.