Izbegavajte paradajz ako imate ove zdravstvene probleme

Paradajz je poznat po svojoj živopisnoj boji, ukusu i brojnim zdravstvenim prednostima.
Izbegavajte paradajz ako imate ove zdravstvene probleme
Foto: Pixabay
Prepun je esencijalnih nutrijenata, uključujući vitamine, minerale i antioksidanse, zbog čega je važan dodatak dobro uravnoteženoj ishrani. Međutim, pojedinci koji imaju određena zdravstvena stanja trebalo bi da budu oprezni pri konzumiranju paradajza. 
Refluks kiseline i GERB
 
Refluks kiseline i gastroezofagealna refluksna bolest (GERB) stanja su koja karakteriše vraćanje želudačne kiseline u jednjak.
 
Prema dijetetičarki Edvini Radž, paradajz je prirodno kiseo, a neki ljudi s refluksom kiseline ili GERB-om mogu osetiti neprijatnost ili pogoršanje simptoma nakon konzumacije paradajza. Visoka kiselost paradajza potencijalno može izazvati žgaravicu ili pogoršati postojeće simptome refluksa.
Sindrom iritabilnog creva
 
Osobe sa sindromom iritabilnog creva često su osetljive na određene namirnice, uključujući one koje su bogate vlaknima ili sadrže specifične šećere, poput fruktoze.
 
Prema Svetskom gastroenterološkom časopisu, paradajz, naročito ako se konzumira u velikim količinama, može biti potencijalni okidač za probavne smetnje kod nekih osoba sa sindromom iritabilnog creva.
 
Intolerancija na histamin
 
Intolerancija na histamin stanje je koje karakteriše nesposobnost tela da pravilno razgradi i metaboliše histamin. Paradajz se smatra hranom s umerenim do visokim sadržajem histamina, a osobe s intolerancijom na histamin mogu doživeti simptome poput glavobolje, kožnih osipa, začepljenog nosa ili gastrointestinalnih smetnji nakon konzumiranja paradajza.
 
Kamenje u bubregu
 
Prema časopisu "Biology", paradajz sadrži oksalate, prirodne materije koje mogu doprineti stvaranju kamenja u bubregu kod osetljivih osoba. Ako ste u prošlosti imali kamenje u bubrezima ili postoji rizik od njihovog stvaranja, korisno je smanjiti konzumaciju paradajza i održavati odgovarajuću hidrataciju.
Alergije ili osetljivost
 
Iako relativno retko, neki pojedinci mogu razviti alergiju ili osetljivost na paradajz. Simptomi alergije na paradajz mogu varirati od blagih do teških i mogu uključivati kožni osip, svrab, oticanje ili gastrointestinalne smetnje. Ako sumnjate na alergiju ili osetljivost na paradajz, ključno je potražiti savet lekara i, ako je potrebno, podvrgnuti se odgovarajućim testovima kako bi se utvrdio uzrok vaših simptoma.

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Život - Zdravlje

Tri neophodna koraka za lečenje alergija

Testovi za ispitivanje alergija su moćno oruđe alergologa za otkrivanje alergena koji narušavaju zdravlje i kvalitet života građana ali i za postavljanje tačne dijagnoze sa ciljem što boljeg lečenja.

Zašto su važni pregledi urina

Rezultati osnovnog pregleda urina pokazuju stanje naših bubrega, njegovih izvodnih kanala i mokraćne bešike, a ti rezultati važni su za sve, naročito za trudnice i hronične bolesnike.