Sve o majmunskim boginjama: Šta su, kako se šire i zašto je proglašena zdravstvena kriza

Drugi put od 2022. epidemija majmunskih boginja proglašena je globalnom zdravstvenom krizom jer se virus brzo širi afričkim kontinentom i preti ulaskom na druge kontinente.
Sve o majmunskim boginjama: Šta su, kako se šire i zašto je proglašena zdravstvena kriza
Foto: Pixabay
Svetska zdravstvena organizacija (SZO) je objavila najviši nivo upozorenja za virusnu bolest, ističući da je više od 14.000 slučajeva i 524 smrti u Africi ove godine već premašilo prošlogodišnje brojke, prenosi Al Džazira.
 
Najava je stigla, navodi se, dan nakon što su centri za kontrolu i prevenciju bolesti (CDC) u Africi proglasili majmunske boginje javno zdravstvenim hitnim slučajem.
Šta su majmunske boginje?
 
Majmunske boginje su virusna infekcija koja prvenstveno pogađa ljude i životinje.
 
Pripada grupi virusa klasifikovanih u rod orthopoxvirus. Oni obično uzrokuju bolest sličnu boginjama, koja uključuje osip s izbočinama ili mehurićima na koži. Kvrge su često ispunjene tečnošću ili gnojem i na kraju mogu postati kraste i zaceliti.
 
Majmunske boginje slične su sada iskorenjenim velikim boginjama i drugim virusima boginja poput kravljih boginja i vakcinija virusu.
Izvorno su nazvane "majmunske boginje" kada su prvi put identifikovane kod majmuna 1958. Ti majmuni u zatočeništvu bili su u Danskoj u to vreme. Godine 1970. prvi prijavljeni slučaj kod ljudi bio je devetomesečni dečak u Demokratskoj Republici Kongo.
 
Godine 2022. SZO je preporučio promenu naziva u "mpox" kako bi se smanjila stigma i povezanost s majmunima, budući da bolest, takođe, može zaraziti i glodare i ljude.
 
Kako se prenosi virus?
 
Virus se prenosi na ljude bliskim kontaktom sa zaraženom životinjom ili osobom. Prenos sa životinje na čoveka obično se događa putem ugriza, ogrebotina ili direktnog kontakta s krvlju, telesnim tečnostima ili ranama zaražene životinje.
 
Prenos sa čoveka na čoveka može se dogoditi direktnim kontaktom s kožnim lezijama, telesnim tečnostima ili respiratornim kapljicama zaražene osobe, kao i dužim kontaktom licem u lice sa zaraženom osobom.
 
Dodirivanjem zaraženih predmeta, poput posteljine ili odeće koji su bili u kontaktu sa zaraznim materijalom, iako je ovo redak način prenosa. Virus ulazi u telo kroz oštećenu kožu, respiratorni trakt ili sluznicu (što uključuje oči, nos i usta).
 
Koji su simptomi?
 
Simptomi uključuju groznicu, glavobolju, bolove u mišićima i karakterističan osip koji se može pojaviti na licu, rukama, stopalima i drugim delovima tela. Osip na kraju stvara pustule i kraste pre nego što zaceli. Pustula, koja izgleda kao veliki beli ili žuti prišt, mala je uzdignuta kvrga na koži koja je ispunjena gnojem.
 
Limfni čvorovi, žlezde u obliku pasulja koje su deo imunološkog sistema, takođe mogu nateći dok pokušavaju sa se bore protiv virusa. Neka od mesta na kojima se nalaze su ispod svake ruke, sa strane i zadnjeg dela vrata, piše u tekstu.
 
U retkim slučajevima infekcija može biti smrtonosna.
 
Sveukupno, infekcija može trajati dve do četiri nedelje. Može proći tri do 21 dan da se razviju simptomi nakon izlaganja virusu. Međutim, osoba može preneti bolest drugima jedan do četiri dana pre pojave simptoma.
 
Virus se može identifikovati testiranjem uzorka tečnosti uzete iz osipa.
Zašto je proglašena globalna zdravstvena kriza?
 
SZO je proglasio majmunske boginje vanrednom situacijom za javno zdravlje od međunarodnog značaja (PHEIC) – najvišim stepenom uzbune zbog toga što je pronađena nova varijanta virusa i prvi put prijavljeni slučajevi u nekoliko država, poput Kenije i Ruande.
 
Generalni direktor SZO Tedros Adhanom Gebrejesus rekao je da postoji zabrinutost za dalje širenje bolesti unutar Afrike i šire, nakon sastanka odbora za hitne slučajeve zdravstvene agencije Ujedinjenih nacija.
 
Deklaracija SZO o hitnom stanju ima za cilj da potakne donatorske agencije i države na akciju.
 
"Trenutno postoji pravi pokušaj da se mobilišu resursi i zato je SZO delimično pozvao na hitnu situaciju u javnom zdravstvu", rekla je Amita Gupta, direktorka Odeljenja za zarazne bolesti na Medicinskom fakultetu Džons Hopkins.
 
SZO je proglasila epidemiju majmunskih boginja globalnom zdravstvenom krizom i u julu 2022. godine, kada je prvi put otkriveno da se virus širi seksualnim kontaktom i kada je prijavljen u više od 70 država širom sveta. Nakon što je broj slučajeva opao, SZO je ukinuo vanredni status u maju 2023.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Život - Zdravlje

Ovo su znaci da pijete previše kafe

Ljubitelji kafe se često oslanjaju na svoju omiljenu jutarnju šoljicu da započnu dan puni energije. Međutim, stručnjaci upozoravaju da preterivanje sa kafom može da izazove neprijatne nuspojave.