Koliko šolja kafe dnevno može da ugrozi zdravlje?

Kofein utiče na povećan broj otkucaja srca i krvni pritisak, a samim tim i na krvne sudove i rad srca.
Koliko šolja kafe dnevno može da ugrozi zdravlje?
Foto: Pixabay (ilustracija)
Velike količine kofeina u dužem vremenskom periodu neminovno dovode do potencijalnih srčanih problema i smetnji.
 
Naučno istraživanje doktorke Nensi Kagatar navodi da redovno ispijanje više od četiri šoljice kafe dnevno može da poveća rizik od smrtonosne bolesti srca, piše Daily Mail.
 
"Zbog svog uticaja na autonomni nervni sistem, svakodnevna konzumacija kofeina mogla bi da dovede inače zdrave osobe u opasnost od hipertenzije i drugih kardiovaskularnih problema", rekla je autorka istraživanja doktorka Nensi Kagatar. Ona je s timom indijskih naučnika došla do ovih zaključaka proučavajući 92 osobe sa zdravim srcem, prenosi Nova.rs.
Testirali su otkucaje srca i krvni pritisak svakog pojedinca pre i posle izvođenja trominutne kardio vežbe, a zabeležili su i podatke o demografiji i upotrebi kofeina, uključujući i i da li ispitanici inače piju kafu, čaj ili bezalkoholna pića. Gotovo 20 odsto učesnika konzumiralo je više od 400 miligrama kofeina svaki dan što je ekvivalent dva energetska pića, otprilike devet šoljica crnog čaja ili 11 Coca Cola.
 
Osobe koje su konzumirale više od 400 miligrama kofeina dnevno imale su znatno veću verovatnoću da će imati povišen krvni pritisak i veći broj otkucaja srca i posle završetka vežbi.
 
"Povećanje svesti o rizicima je ključno za poboljšanje zdravlja srca za sve", smatra Kagatara. Velike količine kofeina konzumirale su žene iz urbanih sredina koje su radile u poslovnom okruženju.
 
U kratkim naletima visoki krvni pritisak je bezopasan, ali stalni visoki pritisak opterećuje krvne sudove i srčane mišiće. To može dovesti do srčanog udara, moždanog udara, problema s bubrezima, vaskularne demencije i problema s očima. Hronično visok broj otkucaja srca može izazvati slične komplikacije.
 
Kofein je najraširenija "droga" na svetu. Deluje tako da privremeno blokira receptore u vašem mozgu koji regulišu san, pamćenje, pažnju i učenje što povećava dotok kiseonika u mozak, ubrzava rad srca i poboljšava koncentraciju, što zajedno može pomoći da se osećate budnijima.
 
Starija istraživanja podržavaju ideju da umerena konzumacija napitaka s kofeinom nije štetna i da ispijanje male količine čaja dnevno pomaže zdravlju creva i smanjuje rizik od srčanih bolesti. Neka su istraživanja sugerišu i da bi konzumiranje umerene količine kafe dnevno moglo pomoći ljudima koji rade u kancelarijama da žive duže.
U zaključku, kao i slučaju energetskih pića sa visokim procentom kofeina i šećera, preterana upotreba kofeina u dužem vremenskom periodu, u zavisnosti od opšteg zdravlja pojedinca, može negativno da utiče na kardiovaskularni sistem i zdravlje srca.
 
U stvari, ako popijete više od 5.000 mg kofeina, kofein može biti fatalan, prema Centru za bolesti zavisnosti i mentalno zdravlje.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Slucaj

    28.09.2024 08:14
    Meni je nedavno pocela da podrhtava donja usna. Na netu sam u iskustvima nasla da uzrok moze biti kafa. Prestala sam da je pijem i posle dve nedelje je prestalo i podrhtavanje ali bi se svaki put javilo kada sam kao bas morala da popijem. U medjuvremenu sam citala da je kriza sa kafom i da se sad vise nabavlja sa nekih drugih podrucja, ne iz Brazila. Onda sam probala onu sa automata, racunam da je kvalitetnija od domace koju firma nabavlja i nisam imala problema. Ipak, gledam da je popijem samo povremeno. I nedostaje mi ponekad.
  • Ђорђе

    23.09.2024 18:55
    Ђорђе
    Од своје 14 године пијем редовно кафу два до три пута дневно сем када имам грипу јер ми је тада бљутава. Бар ја никада нисам имао било каквих проблема са мојих 68 година. Прија ми и пићу је док год ми прија јер уз њу и цигарету много лепих и ружних животних проблема сам пребродио. Неко је неволи неко пије чај ракију...свако нека пије оно што њему прија и чини га срећним у томе. Тако ја гледам на све у животу јер наметати забрањивати и сл.увек је дало контра ефекат. Ако се држимо строго медицине...неби смели изаћи на отвореном не нешто више.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Život - Zdravlje

Stručnjaci: Potrebna nova definicija gojaznosti

Izveštaj svetskih stručnjaka navodi da postoji opasnost da se previše ljudi pogrešno dijagnostikuje kao gojazno, pa bi trebalo da se koristi tačnija i detaljnija definicija, objavio je BBC.