Švajcarska bolnica pacijente u delirijumu (eksperimentalno) leči pivom

Univerzitetska bolnica u Bazelu u okviru kliničke studije propisuje pacijentima na intenzivnoj nezi pivo za lečenje efekata delirijuma.
Švajcarska bolnica pacijente u delirijumu (eksperimentalno) leči pivom
Foto: Pixabay
Slučajno odabranim pacijentima se svake večeri šest dana daje pola litra pšeničnog piva kroz želudačnu sondu dok se ostalim pacijentima daje samo voda, kako bi se uporedile dve grupe.
 
Obrazloženje je da su mnogi ljudi navikli na pivo ili čašu vina uveče kao deo svoje normalne dnevne rutine.
"Jedan od mogućih uzroka delirijuma je alkohol, koji pacijenti redovno konzumiraju u vrlo malim količinama. Ako ga više ne dobijaju, postaju podložniji delirijumu", rekao je glavni lekar bolničke jedinice intenzivne nege Martin Zigmund za švajcarski javni servis SRF.
 
Delirijum je stanje dezorijentisanosti koje doživljavaju mnogi pacijenti intenzivne nege i koje izaziva stres, prenosi Svis info.
"Pacijenti su zbunjeni. Oni više ne znaju gde su. Na primer, mogu da pomisle da su u Parizu ili da žele da vide svoju decu iako je nemaju", rekao je Zigemund.
 
Ova situacija je takođe veliki izazov za medicinsko osoblje i rođake, koje nema drugog izbora osim da pokuša da razgovara sa pacijentom na prijateljski način, ali to ne može sprečiti delirijum.
 
Zigemund je naveo da je tokom kliničke studije razmatrano i pitanje pristanka pacijenata, posebno zato što su neki bez svesti.
 
"U retkim slučajevima možemo da pitamo pacijente intenzivne nege. Postoji paragraf u zakonu o istraživanju koji nam omogućava da sprovedemo takvu studiju", rekao je on.
Određene kategorije pacijenata, kao što su trudnice ili osobe koje su ranije imale problem sa alkoholom ili koje ne smeju da konzumiraju alkohol iz verskih razloga, isključene su iz istraživanja.
 
Oko 40 odsto pacijenata u hitnoj pomoći pati od delirijuma.
 
Očekuje se da će studija u Univerzitetskoj bolnici u Bazelu trajati do 2027. godine. Prvi rezultati se očekuju nakon najmanje godinu dana.
  • Zamenik zamenika

    11.11.2024 08:50
    .
    Najprikladnija definicija
    alkoholizma bi glasila: ,Alkoholizam je svako ponovljeno pijenje alkohola,bez obzira na količinu i učestalost koje stvara određene probleme i
    teškoće (zdravstvene i/ili socijalne), znak je alkoholizma i zahteva strucnu pomoć."
    Alkoholizam je jedna od tri najveće bolesti zavisnosti, uz narkomaniju i nikotinsku zavisnost. Alkoholizam je najrasprostranjenija bolest zavisnosti 10-15 % odrasle populacije) i u znacajnoj meri utiče na povećanu
    smrtnost stanovništva. Alkohol teško narušava i fizičko i mentalno zdravlje,a skraćuje život i do 15 godina. Životni vek zbog alkoholizma je sveden na 55 do 60 godina (kod prosečnog nelečenog
    alkoholičara). Kada se svemu ovome dodaju
    posledice zbog saobraćajnih udesa u alkoholisanom stanju, kao i zbog tuča i drugih vrsta, jos težih agresivnosti pod dejstvom alkohola, slika postaje još teža.
  • RL

    10.11.2024 13:47
    Novi Sad
    Pre tridesetak godina se delrijum na hirurgiji u Novom Sadu lecio viskijem koji su doktori dobijali. Lecenje nije bilo eksperimentalno i bilo je uspesno.
  • Kišon

    10.11.2024 10:04
    Eh, ja se decenijama preventivno lečim od delirijuma pivom.
    Mada, teško to mogu da objasnim najboljoj supruzi na svetu. Možda ovaj tekst pomogne.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Život - Zdravlje