Tumorski markeri: Indikatori i pratioci tumorske promene u organizmu
Tumorski markeri su biomarkeri koji se mogu naći u telesnim tečnostima ili tkivima osoba koje imaju malignu promenu ili bolest.
Foto: Pixabay
“Njih mogu proizvoditi ćelije samog tumora koje su maligno izmenjene ili netumorske ćelije kao odgovor na prisutstvo tumora u organizmu”, kaže za 021.rs dr Romana Mijović iz Centra za laboratorijsku dijagnostiku Univerzitetskog Kliničkog centra Vojvodine.
Oni se najčešće detektuju u krvi, merenjem njihove serumske koncentracije, ali ih možemo detektovati i u drugim telesnim tečnostima ili u tkivu samog tumora. To su materije koje se produkuju u izuzetno malim količinama u zdravom tkivu i zbog toga se detektuju kod zdravih osoba u izuzetno niskim koncentracijama, navodi sagovornica 021.rs.
“Utvrđivanje prisutstva povišenih nivoa tumorskih markera u tkivu ili telesnim tečnostima služi kao indikator postojanja maligne tumorske promene u organizmu. Međutim, postoje određena ograničenja prilikom njihove dijagnostičke upotrebe. Nije svaka maligna ćelija sposobna da produkuje tumorske markere, a takođe veoma često u ranim stadijumima bolesti dok je tumorska sama promena manja i koncentracija tumorskih markera je niska. Stoga, odsustvo tumorskih markera ne znači automatski u svakom slučaju i odsustvo malignog oboljenja”, ističe doktorka Mijović.
Do danas je otkriveno više različitih tumorskih markera a na desetine njih imaju klinički značaj. Neki su povezani samo sa jednom vrstom tumora, što znači da su specifični za određeni tumor, a drugi se povezuju i sa više različitih tipova tumora. Međutim, ne postoji jedan univerzalni marker koji može da detektuje malignu bolest.
“Tumorski markeri su ponekad specifični sami za organ ili tkivo, ali često se više markera povezuje sa jednim tipom maligne bolesti. Bitno je da se koriste u pravilnom dijagnostičkom algoritmu, isključivo po preporuci ordinirajućeg lekara. Tumorski markeri se prema mestu određivanja dele na tkivne i na serumske i ono što je, da kažemo, široko u upotrebi, ono što se radi kod nas u Centru za laboratorijsku dijagnostiku Univerzitetskog kliničkog centra Vojvodine, jeste određivanje tumorskih markera iz krvi - serumskih tumorskih markera”, naglašava doktorka Mijović.
Tumorski marker mogu se meriti neograničen broj puta a najveći značaj imaju u praćanju toka bolesti i efekata terapije, a ukoliko se određivanje tumorskih markera ponavlja, preporučuje se da se kontrola vrši u istoj laboratoriji jer se vrednosti markera mogu razlikovati ukoliko se mere različitim metodama, objašnjava sagovornica 021.rs. Tumorski marker koji je karakterističan za karcinom dojke je Serumski tumorski marker a on se određuje I u Centru za laboratorijsku dijagnostiku UKCV.
“Protein CA15.3, luče ćelije sekretonog epitela i može se naći kod zdravih osoba u jako maloj koncentraciji, a pošto je ovakav epitel najviše zastupljen u tkivu same dojke i značajni porast koncentracije ovog tumorskog markera najviše govori u prilog karcinoma dojke. Važno je znati da tumor dojke u ranim fazama bolesti često nisu praćeni povećanjem koncentracije ovog proteina, ali umnožavanjem ćelija i koncentracije ovog markera u krvi progresivno raste. Zbog toga, on nije pogodan kao izolovan dijagnostički marker karcinoma dojke, ali je izuzetno dobar pokazatelj uspešnosti lečenja, proširenosti oboljenja, metastaske bolesti i u praćenju toka i efekta oboljenja”, kaže doktorka.
Povišene vrednosti CA125 mogu pratiti neke druge tumore kao što je karcinom jajovoda, pluća, pa i čak i dojke dijagnostičnog sistema, a može biti povišen i kod nekih nemalignih oboljenja kao što su upalne bolesti male karlice, cistične nemaligne bolesti jajnika i zato treba oprezno tumačiti njegove nalaze. U diagnostici karcinoma jajnika postoji više opcija, naglašava naša sagovornica. I dodaje da se HE4 tumorski marker koristi za dijagnostiku karcinoma jajnika. Marker HE4 "uskače" kada se utvrdi nedostatak CA125 i služi kao biomarker koji će sa većom sigurnošću razlučiti da li je promena na jajniku benigne ili maligne prirode.
“Koncentracija karcinoembrionalnog antigena CEA, raste ukoliko postoji karcinom debelog creva. Kao i kod većine ostalih tumorskih markera, njegova koncentracija raste iz povećanja mase tumora a on je u najranijoj fazi karcinoma debelog creva povišen kod otprilike trećine bolesnika. Zanimljivo je da pušači imaju vrednost CEA u serumu čak i do dvostruko veće od normalnih vrednosti za razliku od populacije nepušača”, napominje dr Mijović.
Tumor marker CA19-9, najviše se stvara u ćelijama kanala pankreasa i žučnog izvodnog kanala, ali i u ćelijama debelog creva. I on se koristi kao dopunski tumorski marker kod dijagnostike ovog oboljenja.
“Tu postoji još malo povoljnija situacija jer postoji jedan specifični marker, a to je prostata specifični antigen (PSA), protein koga luče ćelije prostate i može se naći samo kod muškaraca. U skladu sa navedenim, PSA je jedan od najspecifičnijih tumorskih markera. Međutim, budući da može biti povećan i kod nekih drugih nemalignih oboljenja prostate, kao što je benigno uvećanje prostate ili zapaljenje prostate, različita su stanovišta u njegovoj rutinskoj primeni u cilju ranog otkrivanja karcinoma u zdravoj populaciji”, ukazuje sagovornica 021.rs.
Kako dodaje doktorka Mijović, iako PSA marker ne može da razlikuje dobroćudna od zloćudnih stanja, njegova povišena vrednost ukazuje na potrebu obavljanja pregleda i dodatnih testova, posebno patohistoloških, kako bi se isključilo ili potvrdilo prisutstvo karcinoma.
"Tumorski marker alfa - fetoprotein, koji se normalno nalazi u fetalnoj krvi, koristi se kod pogoršanog stanja bolesnika kada se pored apsolutnih vrednosti analizira I trend porasta ovog markera u odnosu na prethodni period ili trend njegovog smanjenja”, kaže ona.
Sagovornica 021, doktorka Romana Mijović zaključuje da je neophodno znati da tumorski markeri nikada ne smeju biti interpretirani izolovano, već uvek zajedno sa drugim laboratorijskim nalazima I nalazima drugih dijagnostičkih procedura, ali i celokupnom kliničkom slikom.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Život - Zdravlje
Pola veka od otkrića: Naučnici (re)konstruisali antibiotik koji je pronađen u vulkanu
04.12.2024.•
0
Antibiotike otkrivene u vulkanu u Kamerunu pre pola veka naučnici su sada konstruisali obrnutim inženjeringom, dajući medicinskim naučnicima novi potencijalni lek u borbi protiv infekcija.
Visok puls i niski krvni pritisak: Ovo su mogući uzroci, svaki se drugačije leči
03.12.2024.•
0
Visok puls i nizak krvni pritisak mogu da se jave nakon ustajanja ili kao posledica određenih medicinskih stanja.
Podmlađivanje lica za 21. vek: Šta nude laseri, hijaluronski fileri i skinboosteri?
03.12.2024.•
0
Moderne estetske procedure donose efikasna rešenja za podmlađivanje lica bez hirurških intervencija.
Vakcina protiv side uskoro dostupna i siromašnima
03.12.2024.•
3
Proizvođač lekova Gilead rekao je da će omogućiti prodaju jeftinih verzija vakcine protiv side u 120 siromašnih zemalja sa visokom stopom HIV-a, uglavnom u Africi, jugoistočnoj Aziji i na Karibima.
Zašto trudnice vole kisele krastavce: Hormonalne promene usmeravaju želju ka određenoj hrani
02.12.2024.•
0
Hormonalne promene su jedan od ključnih faktora koji utiče na čula ukusa i mirisa tokom trudnoće pa je tako i želja za kiselim krastavcima u trudnoći sasvim normalna, kažu stručnjaci.
Brend Macrovita preporučuje: Pet prirodnih proizvoda koje morate da imate
02.12.2024.•
0
U današnje vreme kada se sve više udaljavamo od prirode, važno je vratiti joj se, bar kada je u pitanju nega našeg tela, lica i kose.
Jedan od mogućih znakova demencije: Primeti se samo kad koristite stepenice
02.12.2024.•
0
Stručnjaci tvrde da bi poteškoće pri podizanju noge tokom korišćenja stepenica mogle da budu jedan od mogućih simptoma demencije jer često rezultira padom.
Imunološke analize: Dijagnostički štit našeg organizma u borbi protiv autoimunih bolesti
02.12.2024.•
0
Imunološke laboratorijske analize primenjuju se kada je naš organizam manje otporan na različite infekcije i alergije i kada postoje neželjene reakcije posle transplantacije tkiva ili organa.
Bol ne treba da se trpi: Može da se smanji i kod migrene
02.12.2024.•
0
Bol je uvek znak da se nešto dešava u organizmu, a može biti akutan i kratkotrajan ili hroničan i dugotrajan.
U Srbiji od početka godine 109 inficiranih HIV-om
01.12.2024.•
1
Od početka godine do novembra, u Srbiji je dijagnostikovano 109 osoba inficiranih HIV-om, što je za 12 odsto manje nego u istom preriodu prošle godine, kada ih je bilo 124.
Ako ste se prejeli: Evo šta je važno da uradite kako biste smanjili nadutost i podstakli varenje
01.12.2024.•
2
Svakom od nas se događa da pojedemo više hrane nego što bi trebalo. Zbog prejedanja moguće je da kasnije imate problema sa osećajem nadutosti i bolovima.
Može biti opasno po zdravlje: Šest znakova da jedete previše proteina
01.12.2024.•
0
Proteini su esencijalni deo zdrave ishrane, pomažu u izgradnji i popravljanju tkiva, podržavaju rast mišića i održavaju jak imuni sistem.
Istraživanje pokazalo: Zdravlje nepušača ugroženije dimom cigareta
01.12.2024.•
1
Istraživanje koje su sproveli stručnjaci Univerziteta u Splitu pokazuje značajno povećanje nivoa nikotina u krvi kod nepušača koji su u noćnim klubovima izloženi duvanskom dimu.
Stučnjaci ističu: Raste otpornost bakterija na antibiotike
29.11.2024.•
1
U petak, 29. novembra, u hotelu Hilton u Beogradu, održan je šesti Pedijatrijski naučni simpozijum sa međunarodnim učešćem, u organizaciji Probiotic Excellence Centra AbelaPharm.
Nova injekcija za astmu: Proglašena revolucionarnim lekom i daleko efikasnijim od tableta
28.11.2024.•
0
Lekari i pacijenti proglasili su novi lek za astmu Benralizumab revolucionarnim, nakon što je kliničko ispitivanje pokazalo da je on daleko efikasniji od tableta u lečenju teškog oblika astme.
Rak dojke je izlečiv - važno je da se otkrije na vreme
27.11.2024.•
3
Cilj lekara koji rade sa onkološkim pacijentima je da otkriju bolest u najranijoj fazi jer u 90 odsto slučajeva to znači izlečenje, kaže za 021.rs doktorka Tanja Ivković Kapicl.
U Srbiji ne postoji dovoljan obuhvat vakcinacije za kolektivni imunitet, potrebno 95 odsto
26.11.2024.•
3
Doktorka Jelena Zajeganović Jakovljević izjavila je da u Srbiji ne postoji dovoljan obuhvat vakcinacije od 95 odsto da bi se postigao kolektivni imunitet, ali da je situacija iz godine u godinu bolja.
Mikrobiološke analize: Pouzdan saveznik u borbi protiv virusa, bakterija, parazita i gljivica
25.11.2024.•
0
Mikrobiološke analize su dijagnostički testovi pomoću kojih se brzo i pouzdano otkrivaju i dokazuju infekcije koje izazivaju virusi, bakterije, paraziti i gljivice.
Naglo povećan broj pregleda dece u ambulantama: Dominiraju četiri virusa
25.11.2024.•
0
Dolaskom hladnih zimskih dana naglo se povećao broj pregleda u pedijatrijskim ambulantama, pa se poslednje dve nedelje u Domu zdravlja Zvezdara beleži povećanje za oko 20 odsto u odnosu na do sada.
Gazirana voda je dobra za varenje
25.11.2024.•
0
Najveća zabluda je da gazirana voda "zakiseljava" organizam.
Komentari 1
Pobesneli Laloš
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar