Tumorski markeri: Indikatori i pratioci tumorske promene u organizmu

Tumorski markeri su biomarkeri koji se mogu naći u telesnim tečnostima ili tkivima osoba koje imaju malignu promenu ili bolest.
Tumorski markeri: Indikatori i pratioci tumorske promene u organizmu
Foto: Pixabay
Njih mogu proizvoditi ćelije samog tumora koje su maligno izmenjene ili netumorske ćelije kao odgovor na prisutstvo tumora u organizmu”, kaže za 021.rs dr Romana Mijović iz Centra za laboratorijsku dijagnostiku Univerzitetskog Kliničkog centra Vojvodine.
 
Oni se najčešće detektuju  u krvi, merenjem njihove serumske koncentracije, ali ih možemo detektovati i u drugim telesnim tečnostima ili u tkivu samog tumora. To su materije koje se produkuju u izuzetno malim količinama u zdravom tkivu i zbog toga se detektuju kod zdravih osoba u izuzetno niskim koncentracijama, navodi sagovornica 021.rs.
Utvrđivanje prisutstva povišenih nivoa tumorskih markera u tkivu ili telesnim tečnostima služi kao indikator postojanja maligne tumorske promene u organizmu. Međutim, postoje određena ograničenja prilikom njihove dijagnostičke upotrebe. Nije svaka maligna ćelija sposobna da produkuje tumorske markere, a takođe veoma često u ranim stadijumima bolesti dok je tumorska sama promena manja i koncentracija tumorskih markera je niska. Stoga, odsustvo tumorskih markera ne znači automatski u svakom slučaju i odsustvo malignog oboljenja”, ističe doktorka Mijović.
 
Do danas je otkriveno više različitih tumorskih markera a na desetine njih imaju klinički značaj. Neki su povezani samo sa jednom vrstom tumora, što znači da su specifični za određeni tumor, a drugi se povezuju i sa više različitih tipova tumora. Međutim, ne postoji jedan univerzalni marker koji može da detektuje malignu bolest.
 
Tumorski markeri su ponekad specifični sami za organ ili tkivo, ali često se više markera povezuje sa jednim tipom maligne bolesti. Bitno je da se koriste u pravilnom dijagnostičkom algoritmu, isključivo po preporuci ordinirajućeg lekara. Tumorski markeri se prema mestu određivanja dele na tkivne i na serumske i ono što je, da kažemo, široko u upotrebi, ono što se radi kod nas u Centru za laboratorijsku dijagnostiku Univerzitetskog kliničkog centra Vojvodine, jeste određivanje tumorskih markera iz krvi - serumskih tumorskih markera”, naglašava doktorka Mijović.
Tumorski marker mogu se meriti neograničen broj puta a najveći značaj imaju u praćanju toka bolesti i efekata terapije, a ukoliko se određivanje tumorskih markera ponavlja, preporučuje se da se kontrola vrši u istoj laboratoriji jer se vrednosti markera mogu razlikovati ukoliko se mere različitim metodama, objašnjava sagovornica 021.rs. Tumorski marker koji je karakterističan za karcinom dojke je Serumski tumorski marker a on se određuje I u Centru za laboratorijsku dijagnostiku UKCV.
 
Protein CA15.3, luče ćelije sekretonog epitela i može se naći kod zdravih osoba u jako maloj koncentraciji, a pošto je ovakav epitel najviše zastupljen u tkivu same dojke i značajni porast koncentracije ovog tumorskog markera najviše govori u prilog karcinoma dojke. Važno je znati da tumor dojke u ranim fazama bolesti često nisu praćeni povećanjem koncentracije ovog proteina, ali umnožavanjem ćelija i koncentracije ovog markera u krvi progresivno raste. Zbog toga, on nije pogodan kao izolovan dijagnostički marker karcinoma dojke, ali je izuzetno dobar pokazatelj uspešnosti lečenja, proširenosti  oboljenja, metastaske bolesti i u praćenju toka i efekta oboljenja”, kaže doktorka.
 
Povišene vrednosti CA125 mogu pratiti neke druge tumore kao što je karcinom jajovoda, pluća, pa i čak i dojke dijagnostičnog sistema, a može biti povišen i kod nekih nemalignih oboljenja kao što su upalne bolesti male karlice, cistične nemaligne bolesti jajnika i zato treba oprezno tumačiti njegove nalaze. U diagnostici karcinoma jajnika postoji više opcija, naglašava naša sagovornica. I dodaje da se HE4 tumorski marker koristi za dijagnostiku karcinoma jajnika. Marker HE4 "uskače" kada se utvrdi nedostatak CA125 i služi kao biomarker koji će sa većom sigurnošću razlučiti da li je promena na jajniku benigne ili maligne prirode.
 
Koncentracija karcinoembrionalnog antigena CEA, raste ukoliko postoji karcinom debelog creva. Kao i kod većine ostalih tumorskih markera, njegova koncentracija raste iz povećanja mase tumora a on je u najranijoj fazi karcinoma debelog creva povišen kod otprilike trećine bolesnika. Zanimljivo je da pušači imaju vrednost CEA u serumu čak i do dvostruko veće od normalnih vrednosti za razliku od populacije nepušača”, napominje dr Mijović.
 
Tumor marker CA19-9, najviše se stvara u ćelijama kanala pankreasa i žučnog izvodnog kanala, ali i u ćelijama debelog creva. I on se koristi kao dopunski tumorski marker kod dijagnostike ovog oboljenja.
 
Tu postoji još malo povoljnija situacija jer postoji jedan specifični marker, a to je prostata specifični antigen (PSA), protein koga luče ćelije prostate i može se naći samo kod muškaraca. U skladu sa navedenim, PSA je jedan od najspecifičnijih tumorskih markera. Međutim, budući da može biti povećan i kod nekih drugih nemalignih oboljenja prostate, kao što je benigno uvećanje prostate ili zapaljenje prostate, različita su stanovišta u njegovoj rutinskoj primeni u cilju ranog otkrivanja karcinoma u zdravoj populaciji”, ukazuje sagovornica 021.rs.
 
Kako dodaje doktorka Mijović, iako PSA marker ne može da razlikuje dobroćudna od zloćudnih stanja, njegova povišena vrednost ukazuje na potrebu obavljanja pregleda i dodatnih testova, posebno patohistoloških, kako bi se isključilo ili potvrdilo prisutstvo karcinoma.
 
"Tumorski marker alfa - fetoprotein, koji se normalno nalazi u fetalnoj krvi, koristi se kod pogoršanog stanja bolesnika kada se pored apsolutnih vrednosti analizira I trend porasta ovog markera u odnosu na prethodni period ili trend njegovog smanjenja”, kaže ona.

Sagovornica 021, doktorka Romana Mijović zaključuje da je neophodno znati da tumorski markeri nikada ne smeju biti interpretirani izolovano, već uvek zajedno sa drugim laboratorijskim nalazima I nalazima drugih dijagnostičkih procedura, ali i celokupnom kliničkom slikom.

OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Pobesneli Laloš

    03.12.2024 22:41
    Preuveličano. Može da bude, ne mora da znači.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Život - Zdravlje

U Srbiji više od 800.000 obolelih od dijabetesa

U Srbiji više od 800.000 ljudi boluje od dijabetesa koji je postao jedan od najvećih zdravstvenih problema u svetu, upozoravaju lekari i naglašavaju važnost pravovremene dijagnoze i lečenja.