I zimi možemo da dehidriramo: Ovo su simptomi

S obzirom na to da tokom zime žeđ nije toliko izražena, može se dogoditi da zaboravimo redovno da pijemo dovoljno vode, pa dehidratacija nije retka pojava.
I zimi možemo da dehidriramo: Ovo su simptomi
Foto: Pixabay
"Zagrejani zatvoreni prostori mogu izvući vlagu iz vazduha, što nas dehidrira, a da to ne primetimo", objašnjava dr Čun Tang za The Independent, a prenosi Index.hr.
 
Nošenje slojevite odeće može da podstakne znojenje, ali to možda nećemo primetiti, jer znoj brzo ispari na hladnom vazduhu. 
"Takođe, pijenje puno čaja, kafe ili alkohola, što je uobičajena zimska navika, može dovesti do dehidratacije", kaže dr Tang.
 
Dr Ešvin Šarma dodaje: "Povećan broj bolesti poput gripa tokom zimskih meseci može da izazove dehidrataciju. Prekomerna konzumacija hrane koja sadrži velike količine natrijuma je takođe čest uzrok dehidratacije".
Dehidratacija – simptomi
 
Ako su vam usta suva, koža vam se ljušti ili svrbi, ili vam je urin tamnije boje, možda ste dehidrirani, objašnjava dr Tang. 
 
Umor, vrtoglavica ili glavobolja su takođe uobičajeni znaci dehidratacije. Jedan od najvećih znakova dehidratacije kod starijih osoba je konfuzija ili teškoća u koncentraciji. 
 
Ako osetite bilo koji od ovih simptoma, trebalo bi da pijete više vode, piše Index.hr.
 
Koje su opasnosti od dehidratacije zimi?
 
1. Problemi sa memorijom
 
Blaga dehidratacija može dovesti do loše koncentracije i problema sa pamćenjem.
 
2. Problemi sa urinarnim sistemom i bubrezima
 
Usled dehidratacije može doći i do infekcije urinarnog trakta, kao i do kamena u bubregu. Bubrezi zahtevaju adekvatan nivo hidratacije da bi pravilno funkcionisali.
 
 3. Snižen krvni pritisak
 
"Dehidratacija može sniziti krvni pritisak, što može postati opasno za starije osobe, jer to može povećati rizik od vrtoglavice i padova", naglašava Šarma.
4. Hipovolemijski šok
 
"Hipovolemijski šok je jedna od najvećih opasnosti koje mogu nastati usled dehidratacije. To je stanje kada telo doživi značajan pad krvnog pritiska, što rezultuje nedovoljnim snabdevanjem vitalnih organa kiseonikom. Može biti opasno po život, te zahteva hitnu medicinsku pomoć", upozorava Šarma.
 
5. Drugi dugoročni problemi
 
"Dugoročna dehidratacija može negativno uticati na srce, cirkulaciju, pogoršati zatvor i isušiti kožu", dodaje Tang. 
 
Stariji ljudi skloniji su dehidraciji, jer im osećaj žeđi slabi s godinama. Takođe, lekovi poput diuretika i laksativa mogu povećati gubitak tečnosti.
 
Saveti za hidrataciju ove zime
 
Pijte vode tokom dana, čak i ako niste žedni. Možete piti i biljne čajeve jer oni, kao i vruća voda s limunom mogu pomoći da ostanete hidrirani.

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Život - Zdravlje

Vakcina protiv side uskoro dostupna i siromašnima

Proizvođač lekova Gilead rekao je da će omogućiti prodaju jeftinih verzija vakcine protiv side u 120 siromašnih zemalja sa visokom stopom HIV-a, uglavnom u Africi, jugoistočnoj Aziji i na Karibima.