I zimi možemo da dehidriramo: Ovo su simptomi
S obzirom na to da tokom zime žeđ nije toliko izražena, može se dogoditi da zaboravimo redovno da pijemo dovoljno vode, pa dehidratacija nije retka pojava.
Foto: Pixabay
"Zagrejani zatvoreni prostori mogu izvući vlagu iz vazduha, što nas dehidrira, a da to ne primetimo", objašnjava dr Čun Tang za The Independent, a prenosi Index.hr.
Nošenje slojevite odeće može da podstakne znojenje, ali to možda nećemo primetiti, jer znoj brzo ispari na hladnom vazduhu.
"Takođe, pijenje puno čaja, kafe ili alkohola, što je uobičajena zimska navika, može dovesti do dehidratacije", kaže dr Tang.
Dr Ešvin Šarma dodaje: "Povećan broj bolesti poput gripa tokom zimskih meseci može da izazove dehidrataciju. Prekomerna konzumacija hrane koja sadrži velike količine natrijuma je takođe čest uzrok dehidratacije".
Dehidratacija – simptomi
Ako su vam usta suva, koža vam se ljušti ili svrbi, ili vam je urin tamnije boje, možda ste dehidrirani, objašnjava dr Tang.
Umor, vrtoglavica ili glavobolja su takođe uobičajeni znaci dehidratacije. Jedan od najvećih znakova dehidratacije kod starijih osoba je konfuzija ili teškoća u koncentraciji.
Ako osetite bilo koji od ovih simptoma, trebalo bi da pijete više vode, piše Index.hr.
Koje su opasnosti od dehidratacije zimi?
1. Problemi sa memorijom
Blaga dehidratacija može dovesti do loše koncentracije i problema sa pamćenjem.
2. Problemi sa urinarnim sistemom i bubrezima
Usled dehidratacije može doći i do infekcije urinarnog trakta, kao i do kamena u bubregu. Bubrezi zahtevaju adekvatan nivo hidratacije da bi pravilno funkcionisali.
3. Snižen krvni pritisak
"Dehidratacija može sniziti krvni pritisak, što može postati opasno za starije osobe, jer to može povećati rizik od vrtoglavice i padova", naglašava Šarma.
4. Hipovolemijski šok
"Hipovolemijski šok je jedna od najvećih opasnosti koje mogu nastati usled dehidratacije. To je stanje kada telo doživi značajan pad krvnog pritiska, što rezultuje nedovoljnim snabdevanjem vitalnih organa kiseonikom. Može biti opasno po život, te zahteva hitnu medicinsku pomoć", upozorava Šarma.
5. Drugi dugoročni problemi
"Dugoročna dehidratacija može negativno uticati na srce, cirkulaciju, pogoršati zatvor i isušiti kožu", dodaje Tang.
Stariji ljudi skloniji su dehidraciji, jer im osećaj žeđi slabi s godinama. Takođe, lekovi poput diuretika i laksativa mogu povećati gubitak tečnosti.
Saveti za hidrataciju ove zime
Pijte vode tokom dana, čak i ako niste žedni. Možete piti i biljne čajeve jer oni, kao i vruća voda s limunom mogu pomoći da ostanete hidrirani.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Život - Zdravlje
Da sva deca skaču: Mali i veliki heroji rame uz rame
11.12.2024.•
0
Inspirativne priče o malim i velikim herojima čuli smo na konferenciji Da sva deca skaču, koju su organizovali Fondacija Nataša Kovačević i kompanija AbelaPharm, u sredu, 11. decembra, u Beogradu.
Sve više ovčijih boginja u vrtićima u Beogradu: Očekivana pojava u ovo doba godine, ovo su simptomi
11.12.2024.•
0
Epidemiološkinja Ivana Begović Lazarević kaže da se u vrtićkim kolektivima u Beogradu prijavljuje sve veći broj dece obolele od varičela, ali da su one očekivana pojava za ovaj period godine.
Kako možete da ubrzate metabolizam? Evo nekoliko saveta
10.12.2024.•
0
Metabolizam igra ključnu ulogu u tome koliko efikasno naše telo pretvara hranu u energiju.
Italija ukinula novčane kazne onima koji su odbili da se vakcinišu protiv kovida
10.12.2024.•
2
Italijanska vlada ukinula je novčane kazne u iznosu od 100 evra za ljude koji su odbili da prime obavezne vakcine protiv kovida19, navodi se u saopštenju.
Cirkonijumske krunice vs. porcelan: Koji je materijal bolji za zubnu krunicu?
09.12.2024.•
0
U prošlosti su stomatolozi koristili zlato, metalne legure i porcelan za izradu zubnih krunica.
Nepoznata i smrtonosna bolest širi se u Kongu među decom i neuhranjenima, umrla 31 osoba
09.12.2024.•
1
Svetska zdravstvena organizacija saopštila je da je od posledica za sada nepoznate bolesti koja se širi u Kongu među decom i hronično neuhranjenima, preminulo njih 31.
Doktorka objašnjava: Šta se dešava kada antibiotici prestanu da deluju?
09.12.2024.•
0
U poslednjih nekoliko godina, lekari širom sveta suočavaju se sa sve većim izazovom: infekcije koje su nekada bile lako izlečive sada postaju ozbiljna pretnja.
Naučnici oživeli mozak svinje skor ceo sat nakon što je prestala moždana aktivnost
08.12.2024.•
0
Kineski istraživači došli su do iznenađujućeg otkrića kada su uspeli kod laboratorijskih svinja da obnove moždanu aktivnost skoro sat vremena pošto je cirkulacija prestala i to na nekoliko sati.
Napravljen test urina koji bi mogao da ukaže na rane znake raka pluća
08.12.2024.•
0
Naučnici su napravili prvi test urina koji bi mogao da ukaže na rane znake raka pluća.
Kosovo zabranjuje energetska pića maloletnicima
08.12.2024.•
4
Skupština Kosova usvojila je Predlog zakona o zabrani konzumiranja energetskih pića mlađima od 18 godina, javlja agencija Anadolija.
Batut: Novi slučajevi morbila, u Novom Pazaru 137 zaraženih
07.12.2024.•
1
Institut za javno zdravlje Srbije "Dr Milan Jovanović Batut" saopštio je da je tokom novembra u Srbiji registrovano 158 slučajeva malih boginja (morbila).
Ministarstvo zdravlja: Pilot testiranje e-bolovanja početkom iduće godine
06.12.2024.•
2
Savetnik za digitalizaciju u Ministarstvu zdravlja Nikola Radoman izjavio je da bi pilot testiranje sistema elektronskog bolovanja trebalo da počne početkom 2025. godine.
Ovo su četiri namirnice koje su dobre za naš probavni sistem: Jedna od njih je i brokoli
06.12.2024.•
2
Zdrava ishrana bogata vlaknima je provereno jedan od najboljih načina da poboljšamo i održimo zdravlje probavnog trakta i naših creva.
Lečenje dece sa invaliditetom: Nerazumevanje i konstantna borba
05.12.2024.•
3
Nerazumevanje zdravstvenih radnika i nespremnost države da pomogne u rešavanju problema lečenja dece sa invaliditetom u Srbiji neki su od najvećih problema sa kojima se suočavaju.
SmartSight - revolucija u laserskom skidanju dioptrije od sad i u Srbiji
04.12.2024.•
0
SmartSight procedura je najnovija treća generacija laserskog skidanja dioptrije, koja je od nedavno dostupna i u Srbiji, isključivo u očnoj bolnici Profesional.
Pola veka od otkrića: Naučnici (re)konstruisali antibiotik koji je pronađen u vulkanu
04.12.2024.•
0
Antibiotike otkrivene u vulkanu u Kamerunu pre pola veka naučnici su sada konstruisali obrnutim inženjeringom, dajući medicinskim naučnicima novi potencijalni lek u borbi protiv infekcija.
Visok puls i niski krvni pritisak: Ovo su mogući uzroci, svaki se drugačije leči
03.12.2024.•
0
Visok puls i nizak krvni pritisak mogu da se jave nakon ustajanja ili kao posledica određenih medicinskih stanja.
Tumorski markeri: Indikatori i pratioci tumorske promene u organizmu
03.12.2024.•
1
Tumorski markeri su biomarkeri koji se mogu naći u telesnim tečnostima ili tkivima osoba koje imaju malignu promenu ili bolest.
Podmlađivanje lica za 21. vek: Šta nude laseri, hijaluronski fileri i skinboosteri?
03.12.2024.•
0
Moderne estetske procedure donose efikasna rešenja za podmlađivanje lica bez hirurških intervencija.
Vakcina protiv side uskoro dostupna i siromašnima
03.12.2024.•
3
Proizvođač lekova Gilead rekao je da će omogućiti prodaju jeftinih verzija vakcine protiv side u 120 siromašnih zemalja sa visokom stopom HIV-a, uglavnom u Africi, jugoistočnoj Aziji i na Karibima.
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar