Visok puls i niski krvni pritisak: Ovo su mogući uzroci, svaki se drugačije leči

Visok puls i nizak krvni pritisak mogu da se jave nakon ustajanja ili kao posledica određenih medicinskih stanja.
Visok puls i niski krvni pritisak: Ovo su mogući uzroci, svaki se drugačije leči
Foto: Pixabay
Nizak krvni pritisak, poznat i kao hipotenzija, obično nije zabrinjavajuć dok ne pokaže simptome.
 
Visok puls (tahikardija) često je način na koji srce kompenzuje nizak krvni pritisak, piše Verywell Health, a prenosi Sensa.hr.
Normalan broj otkucaja srca kod odrasle osobe iznosi od 60 do 100 otkucaja u minuti (BPM), a sve iznad 100 BPM smatra se visokim. Nizak krvni pritisak definiše se kao pritisak ispod 90/60 mmHg.
 
Ovo je pet mogućih uzroka ubrzanog rada srca i niskog krvnog pritiska, a svaki od njih može da zahteva različit pristup lečenju, zavisno o ozbiljnosti simptoma.
1. Dehidratacija
 
Nedostatak tečnosti u telu smanjuje volumen krvi, što dovodi do niskog krvnog pritiska. Srce ubrzava rad kako bi nadoknadilo taj gubitak i osiguralo normalnu cirkulaciju.
 
2. Sindrom posturalne ortostatske tahikardije (POTS)
 
Kod ovog stanja, autonomni nervni sistem ne funkcioniše pravilno. Kada osoba ustane, krvni pritisak može da padne, a puls da se ubrza da bi pokušao da održi protok krvi.
 
3. Ortostatska hipotenzija
 
Ovo je stanje u kojem dolazi do pada krvnog pritiska prilikom ustajanja iz sedećeg ili ležećeg položaja.
 
4. Trudnoća
 
Tokom rane trudnoće dolazi do širenja krvnih sudova i hormonskih promena, što može da snizi krvni pritisak.
 
5. Šok
 
U stanjima poput septičkog, kardiogenog, anafilaktičkog, hipovolemijskog ili neurogenog šoka, dolazi do kritičnog smanjenja volumena krvi ili problema u cirkulaciji. Ovo uzrokuje nagli pad krvnog pritiska, a srce ubrzava rad da bi pokušalo da održi snabdevanje organa kiseonikom.
Visok puls i nizak krvni pritisak mogu da imaju razne uzroke – od bezopasnih do ozbiljnih. Ako osetite vrtoglavicu, slabost ili druge simptome, obratite se lekaru.
 
Pravovremena dijagnoza i lečenje ključni su za sprečavanje komplikacija.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Život - Zdravlje

U Srbiji više od 800.000 obolelih od dijabetesa

U Srbiji više od 800.000 ljudi boluje od dijabetesa koji je postao jedan od najvećih zdravstvenih problema u svetu, upozoravaju lekari i naglašavaju važnost pravovremene dijagnoze i lečenja.