Čaša mleka dnevno smanjuje rizik od raka creva za gotovo petinu

Konzumiranje čaše mleka dnevno smanjuje rizik od razvoja raka creva za gotovo petinu, pokazala je dosad najveća sprovedena studija ovog tipa.
Čaša mleka dnevno smanjuje rizik od raka creva za gotovo petinu
Foto: Pixabay
Istraživači sa Oksforda kažu da su pronašli dosad najjači dokaz o tome da kalcijum štiti od razvoja ove smrtonosne bolesti. 
 
Najnovije istraživanje, čiji su rezultati objavljeni u časopisu "Nature Communications", proučavalo je 97 prehrambenih faktora i njihov uticaj na rizik od razvoja raka creva među 542.778 žena koje su učestvovale u studiji o zdravlju žena u svetu pod nazivom "Million Women Study".
Reč je o jednoj od najvećih prospektivnih studija o zdravlju žena u svetu. U njoj je u periodu od 1996. do 2001. uključeno više od 1,3 miliona žena iz Ujedinjenog Kraljevstva, a od tada se vodi evidencija o zdravstvenim ishodima. Studija je započeta s ciljem dobijanja pouzdanih informacija o rizicima povezanim s različitim vrstama hormonske terapije u menopauzi, ali svrha joj je da pruži informacije o efektima brojnih drugih faktora koji bi mogli uticati na zdravlje žena kako postaju sve starije.
 
Tokom praćenja u trajanju od gotovo 17 godina, kod 12.251 žene razvio se rak creva. Manjak kalcijuma i konzumiranje alkohola imali su najsnažniji učinak na razvoj promena povezanih s razvojem raka creva u odnosu na sve ostale proučavane prehrambene faktore.
Naučnici su ustanovili da prosečno dodatnih 300 mg kalcijuma dnevno, što odgovara velikoj čaši mleka od 240 ml ili nekoliko čašica jogurta, rezultira 17-postotnim smanjenjem opasnosti od razvoja raka creva.
 
Studija je otkrila da kalcijum slično deluje na sprečavanje razvoja raka creva, bez obzira na to konzumira li se iz mlečnih ili nemlečnih izvora, što ukazuje na to da je glavni faktor smanjenja rizika upravo - kalcijum. U studiji se nije ispitivao efekat suplemenata kalcijuma.
 
Istraživači kažu da je u obzir uzeta konzumacija kalcijuma iz mleka (uključujući i onog dodatog u čaj i kafu), kalcijuma iz jogurta, povrća i ostalih izvora, ali povezanost s proizvodima od sira i sladoleda nije jasno navedena u studiji.
 
Ipak, tvrde da ne postoji poseban razlog zbog kog bi se u obzir uzeli proizvodi od sira, kao i sladoled. Možda učesnici studije jednostavno nisu konzumirali veće količine ni jedne ni druge namirnice.
 
Voditeljka studije, dr Keren Papijer, rekla je da treba sprovesti dodatna istraživanja, ali je istakla da je "reč o najopsežnijoj ikada dosad sprovedenoj pojedinačnoj studiji o odnosu između ishrane i razvoja raka creva koja ističe zaštitnu ulogu kalcijuma u potencijalnom razvoju ove bolesti."
 
Istraživači tvrde da bi zaštitna uloga kalcijuma mogla biti povezana s sposobnošću ovog najzastupljenijeg minerala u ljudskom organizmu da se veže za žučnu kiselinu i slobodne masne kiseline u jednom delu creva, smanjujući tako njihov učinak na podsticanje razvoja raka.
I eksperimentalni rad na miševima pokazao je da viši nivoi kalcijuma u ishrani mogu doprimeti zaštiti strukture creva, kažu naučnici sa Oksforda. 
 
Tvrde kako nema razloga da i muškarci nemaju istu korist od kalcijuma poput žena, s obzirom na to da su ranije sprovedene studije, u kojima je učestvovala i muška populacija, pokazale sličan učinak mlečnih proizvoda na smanjenje rizika od raka creva.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Oliva

    12.01.2025 10:43
    Pijem mleko
    Nekada davno, radnicima po fabrikama je davana po litra mleka dnevno "da se očiste" od otrova. Ne znam da li je bilo u svim našim fabrikama ili samo u teškoj industriji,ali je bilo
    Svetski trend poslednjih 20-ak godina je da odraslom čoveku kravlje mleko šteti jer organizam ne može da prerađuje "ne znam šta" iz mleka.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Život - Zdravlje