Crna Gora čeka odluku Srbije o izuzeću od zabrane izvoza

Crnogorski ministar poljoprivrede Aleksandar Stijović izjavio je da je Crna Gora poslala Srbiji podatke o potrebnim količinama brašna, ulja i žitarica na mesečnom i šestomesečnom nivou.
Crna Gora čeka odluku Srbije o izuzeću od zabrane izvoza
Foto: Pixabay
Kako kaže, Crna Gora očekuje odluku Vlade Srbije, ali i paralelno traži alternative na drugim tržištima.
 
Prema njegovim rečima, potrebe Crne Gore za pšenicom su oko 50.000 tona za šest meseci, uključujući i potrebe za mlevenje u brašno, a brašna kao alternative pšenici 35.000 tona za isti period.
"Kukuruza za stanovništvo oko 3.000 tona, za stočnu hranu oko 20.000 tona, a jestivog ulja oko 3.000 kilolitara. Sve ovo na šestomesečnom nivou", rekao je Stijović.
 
Ministar je za podgoričke Vijesti naveo da je razgovarao sa srpskim ministrom poljoprivrede Branislavom Nedimovićem.
 
"Očekujemo odluku Vlade Srbije. Nadamo se da će Crna Gora zvanično biti izuzeta od zabrane izvoza već tokom sledeće nedelje", kazao je Stijović.
Stijović je rekao da paralelno sa tim obavljaju konsultacije i traže alternativna rešenja za nabavku namirnica na drugim tržištima, ako eventualno dođe do negativnog odgovora Vlade Srbije, jer se količine koje Crna Gora ima smanjuju i problem počinje da se javlja u pekarskom sektoru.
 
Milatović: Srbija bi mogla da izgubi tržište Crne Gore
 
Ministar ekonomskog razvoja u odlazećoj crnogorskoj vladi Jakov Milatović izjavio je da je u razgovoru sa ministarkom trgovine Srbije Tatjanom Matić rekao da zabrane izvoza osnovnih životnih namirnica ne idu u prilog dobroj regionalnoj saradnji.
 
On je, kako prenosi podgorički Dan, rekao da je sa Matićevom razgovarano o zabrani izvoza osnovnih životnih namirnica iz Srbije.
 
"Pomenuo sam da privremene zabrane (Srbije) ne idu u prilog priči o dobroj regionalnoj saradnji u trgovini i unapređenju tih odnosa. Oko toga smo se složili. Zabrane ne idu u prilog ni proizvođačima u Srbiji jer im je Crna Gora važno tržište. Zbog ovog bi mogli da izgube naše tržište, jer se neki deo naših trgovaca okrenuo ka BiH i Hrvatskoj", rekao je Milatović.
 
On je rekao da je Vlada Crne Gore razgovarala i sa predstavnicima Rumunije.
 
"Ministarka nas je saslušala optimista sam da će Srbija ukloniti zabranu i da će se izvoz nastaviti", rekao je Milatović.
 
Vlada Srbije je 10. marta usvojila uredbu o zabrani izvoza osnovnih poljoprivrednih prehrambenih proizvoda koja se odnosila na žitarice i brašno, a sedam dana kasnije tom uredbom je obuhvaćeno i jestivo suncokretovo ulje.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Duda

    27.03.2022 00:29
    Nula
    Nista im ne treba prodati, ne zaslužuju...
  • Runjo

    26.03.2022 20:35
    Mi samo rečemo što nam treba i brat odma pošalje!
    Kakav je dobar nema ga na svijet!
  • Laki

    26.03.2022 14:58
    Cg
    Neka im Kurti da psenice zejtina i ostalih namirnica braca siptari i crnogorci

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija