"Bušotina" u snabdevanju Srbije naftom: I šta ćemo sad?

Snabdevanje naftom dovedeno je u pitanje, a u slučaju da se sankcije uvedene Rusiji ne okončaju ubrzo, Srbija ima mesec i po dana da reši problem.
"Bušotina" u snabdevanju Srbije naftom: I šta ćemo sad?
Foto: 021.rs

Kako je u utorak saopštio Jadranski naftovod (JANAF), sankcije Rusiji zbog napada na Ukrajinu obuhvataju i ugovor o transportu sirove nafte sklopljen sa srpskom kompanijom NIS. Ukoliko ne dođe do promena, ugovor neće moći da se realizuje od sredine maja, pa sve dok sankcije budu na snazi.

Iako JANAF ne posluje direktno na ruskom tržištu, uredbom o sankcijama zbog agresije Rusije na Ukrajinu obuhvaćen je i ugovor o transportu sirove nafte koji je Janaf sklopio sa kompanijom NIS za period od 1. januara do 31. decembra 2022. godine.
 
To znači da Srbija ima mesec i po dana da reši ovo pitanje, pod uslovom da se situacija ne smiri i da sankcije ne budu ukinute. 
Ovim povodom se oglasilo i Ministarstvo rudarstva i energetike navodeći da je obezbeđivanje stabilnog snabdevanja naftnim derivatima za njih prioritet. Kako dodaju, analiziraju se sve varijante i rešenja za obezbeđivanje sigurnog snabdevanja domaćeg tržišta u slučaju prekida isporuke sirove nafte Naftnoj industriji Srbije Jadranskim naftovodom.
 
"Trenutno se analiziraju mogući pravci snabdevanja sirovom naftom i naftnim derivatima iz terminala i rafinerija u okruženju, kao i raspoložive pravne, poslovne, logističke i tehničke mogućnosti za uvoz sirove nafte i derivata ukljuljučujući putem cevovoda, železnicom, cisternama i rečnim transportom, odnosno kroz luke", poručuju u ministarstvu.
 
Po njihovim rečima, sagledavaju se efekti promena u načinu snabdevanja na rad domaćih rafinerijskih kapaciteta, mogućnosti korišćenja domaće nafte i povećanja rezervi nafte i derivata u skladištima, kako bi se što adekvatnije odgovorilo na moguće prekide isporuke naftovodom JANAF. Osim toga, biće sagledane sve mogućnosti da se snabdevanje JANAF-om produži, uz preduzimanje mera za stvaranje rezervi za premošćavanje mogućih poremećaja.
 
"Transport sirove nafte u Srbiju obavlja se pre svega cevovodnim putem, odnosno naftovodom JANAF, koji povezuje luku Omišalj sa transpornim sistemom JP Transnafta, odakle se otprema do rafinerija u Novom Sadu i Pančevu", zaključuju u ministarstvu.
 
JANAF je početkom godine sklopio ugovor sa NIS-om, koji je u većinskom vlasništvu rukog "Gaspromnjefta", o transportu sirove nafte. Sa izbijanjem rata u Ukrajini, Evropska unija uvele je sankcije protiv Rusije koje uključuju i zabranu svih transakcija sa određenim kompanijama u ruskom državnom vlasništvu. 
U kontekstu čitave situacije, pojavili su se i predlozi da Srbija otkupi akcije NIS-a u vlasništvu "Gaspromnjefta". O toj ideji govorio je u intervjuu za 021.rs direktor "Srbijagasa" Dušan Bajatović, navodeći da takvo nešto zasada nije na stolu, ali da će Srbija morati da preduzme određene korake ukoliko dođe u situaciju da ne može da kupuje rusku naftu.
 
"Ako zaista dođemo do pozicije u kojoj ne možemo da kupujemo rusku naftu, mi moramo da preduzmemo neke korake da u Srbiji prerađujemo naftu. Ako je ne možemo dobiti za te kapacitete, a druge rafinerije nemamo, moraćemo da razgovaramo sa Rusima kako to da rešimo. Ipak, za sada, to pitanje nije otvoreno. Ima raznih razmišljanja, jer se svi boje krize, ali za sada otkup akcija nije na stolu. Ako bude na stolu, javnost će sa tim biti upoznata. Dakle, da, postoje problemi koje moramo da rešavamo. NIS je osnovan po svim evropskim pravilima, kao što je osnovan i "Gastrans" i "Banatski dvor", ispoštovana su sve evropske regulative. Ako je tako, zašto bismo mi imali problem da kupujemo rusku naftu", kazao je Bajatović.
 
Izvor Politike upućen u celu situaciju  kaže da bez JANAF-a nema ni rada rafinerije u Pančevu koja na ovaj način dobija oko 3,2 miliona tona nafte godišnje. Osim toga nije samo u pitanju nafta nego i hemikalije koje se koriste za rad rafinerije. Isti izvor kaže da će zaustavljanjem rafinerije ubrzo stati s radom i Petrohemija  kojojoj se isporučuje primarni benzin te da je jedini spas iz ove situacije da država preuzme kontrolni paket akcija Gaspromnjefta zajedno s malim akcionarima.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!

Teme

nafta
  • B

    02.04.2022 12:00
    Samo kazem
    Imajuci u vidu da ruski gas tece ka EU, SAD uvozi rusku naftu i dan danas, 2.aprila, iako je Bajden potpisao ukaz o zabrani jos 8.marta, ovo se moze samo protumaciti kao neprijateljski potez Hrvatske. Svi krse tzv. sankcije kad im i kako odgovara (u ptotivnom ne bi rublja nadoknadila sve gubitke od pocetka rata), samo je Srbija zrtva sankcija.
    Imajuci u vidu sta je MOL uradio sa INA, a sta Gazpromnjeft sa NIS, ovakav potez Hrvata se moze razumeti, ali se ne sme pravdati.
  • Dragan

    31.03.2022 18:00
    Ah
    Zar i turski tok presušio ?To je već drugi.Hrcatskij ne idgivara odluka EU koja snatra da je NIS ruski a Gasorom je pod sabkcijama.Odluka je obavezujuća za sve članice a mi smo okruženi EU.Možda da se vrati par-nepar ?Hrvatska isto gubi 40 miliona evra a moguće da će im EU nadiknaditi štetu.Ja sam za osnivanje Naftagasa koja je pravi vlasnik i pola Vojvodine izgradio i bio je pored Elektrovojvidine,Vojvođanske banke videći u SFRJ.
  • Djekson

    31.03.2022 17:53
    Rešenje
    I Rešice Problem
    Ako vec nisu
    Ova Vlast je Ozbiljna i Odgovorna

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija