"Bušotina" u snabdevanju Srbije naftom: I šta ćemo sad?
Snabdevanje naftom dovedeno je u pitanje, a u slučaju da se sankcije uvedene Rusiji ne okončaju ubrzo, Srbija ima mesec i po dana da reši problem.
Foto: 021.rs
Kako je u utorak saopštio Jadranski naftovod (JANAF), sankcije Rusiji zbog napada na Ukrajinu obuhvataju i ugovor o transportu sirove nafte sklopljen sa srpskom kompanijom NIS. Ukoliko ne dođe do promena, ugovor neće moći da se realizuje od sredine maja, pa sve dok sankcije budu na snazi.
Iako JANAF ne posluje direktno na ruskom tržištu, uredbom o sankcijama zbog agresije Rusije na Ukrajinu obuhvaćen je i ugovor o transportu sirove nafte koji je Janaf sklopio sa kompanijom NIS za period od 1. januara do 31. decembra 2022. godine.
To znači da Srbija ima mesec i po dana da reši ovo pitanje, pod uslovom da se situacija ne smiri i da sankcije ne budu ukinute.
Ovim povodom se oglasilo i Ministarstvo rudarstva i energetike navodeći da je obezbeđivanje stabilnog snabdevanja naftnim derivatima za njih prioritet. Kako dodaju, analiziraju se sve varijante i rešenja za obezbeđivanje sigurnog snabdevanja domaćeg tržišta u slučaju prekida isporuke sirove nafte Naftnoj industriji Srbije Jadranskim naftovodom.
"Trenutno se analiziraju mogući pravci snabdevanja sirovom naftom i naftnim derivatima iz terminala i rafinerija u okruženju, kao i raspoložive pravne, poslovne, logističke i tehničke mogućnosti za uvoz sirove nafte i derivata ukljuljučujući putem cevovoda, železnicom, cisternama i rečnim transportom, odnosno kroz luke", poručuju u ministarstvu.
Po njihovim rečima, sagledavaju se efekti promena u načinu snabdevanja na rad domaćih rafinerijskih kapaciteta, mogućnosti korišćenja domaće nafte i povećanja rezervi nafte i derivata u skladištima, kako bi se što adekvatnije odgovorilo na moguće prekide isporuke naftovodom JANAF. Osim toga, biće sagledane sve mogućnosti da se snabdevanje JANAF-om produži, uz preduzimanje mera za stvaranje rezervi za premošćavanje mogućih poremećaja.
"Transport sirove nafte u Srbiju obavlja se pre svega cevovodnim putem, odnosno naftovodom JANAF, koji povezuje luku Omišalj sa transpornim sistemom JP Transnafta, odakle se otprema do rafinerija u Novom Sadu i Pančevu", zaključuju u ministarstvu.
JANAF je početkom godine sklopio ugovor sa NIS-om, koji je u većinskom vlasništvu rukog "Gaspromnjefta", o transportu sirove nafte. Sa izbijanjem rata u Ukrajini, Evropska unija uvele je sankcije protiv Rusije koje uključuju i zabranu svih transakcija sa određenim kompanijama u ruskom državnom vlasništvu.
U kontekstu čitave situacije, pojavili su se i predlozi da Srbija otkupi akcije NIS-a u vlasništvu "Gaspromnjefta". O toj ideji govorio je u intervjuu za 021.rs direktor "Srbijagasa" Dušan Bajatović, navodeći da takvo nešto zasada nije na stolu, ali da će Srbija morati da preduzme određene korake ukoliko dođe u situaciju da ne može da kupuje rusku naftu.
"Ako zaista dođemo do pozicije u kojoj ne možemo da kupujemo rusku naftu, mi moramo da preduzmemo neke korake da u Srbiji prerađujemo naftu. Ako je ne možemo dobiti za te kapacitete, a druge rafinerije nemamo, moraćemo da razgovaramo sa Rusima kako to da rešimo. Ipak, za sada, to pitanje nije otvoreno. Ima raznih razmišljanja, jer se svi boje krize, ali za sada otkup akcija nije na stolu. Ako bude na stolu, javnost će sa tim biti upoznata. Dakle, da, postoje problemi koje moramo da rešavamo. NIS je osnovan po svim evropskim pravilima, kao što je osnovan i "Gastrans" i "Banatski dvor", ispoštovana su sve evropske regulative. Ako je tako, zašto bismo mi imali problem da kupujemo rusku naftu", kazao je Bajatović.
Izvor Politike upućen u celu situaciju kaže da bez JANAF-a nema ni rada rafinerije u Pančevu koja na ovaj način dobija oko 3,2 miliona tona nafte godišnje. Osim toga nije samo u pitanju nafta nego i hemikalije koje se koriste za rad rafinerije. Isti izvor kaže da će zaustavljanjem rafinerije ubrzo stati s radom i Petrohemija kojojoj se isporučuje primarni benzin te da je jedini spas iz ove situacije da država preuzme kontrolni paket akcija Gaspromnjefta zajedno s malim akcionarima.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija
Poskupelo gorivo - ovo su nove cene
22.11.2024.•
8
Litar dizela na pumpama u Srbiji će koštati 197 dinara, a benzina 181 dinar.
Pejpal ne funkcioniše za hiljade korisnika širom sveta
21.11.2024.•
0
Aplikacija za plaćanje Pejpal danas ne funkcioniše za hiljade korisnika širom sveta.
Zaduženja u Srbiji: Privreda smanjuje, građani i preduzetnici povećavaju kredite
20.11.2024.•
2
Ukupni krediti privrede, građana i preduzetnika na kraju oktobra ove godine iznosili su oko 3.731 milijardu dinara, što je 0,1 odsto više nego u septembru, objavilo je Udruženje banaka Srbije.
Svaka druga kontrolisana zlatara nije izdavala fiskalne račune
20.11.2024.•
5
Svaka druga zlatara čiji su rad kontrolisali poreski inspektori ne izdaje fiskalne račune.
Mladi preduzetnici u Srbiji osnivaju sve više firmi: Rast od gotovo 25 odsto za pola godine
19.11.2024.•
8
Srbiji je od maja do novembra porastao broj novoosnovanih privrednih subjekata čiji su osnivači mlađi od 30 godina i tih firmi je bilo za 24,6 odsto više u odnosu na isti period prošle godine.
Vučić o povišici koju će dobiti penzioneri, pričao i o putevima, oružju, dronovima, Ekspu, EU...
19.11.2024.•
22
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je večeras da će penzioneri biti prvi koji će dobiti povišicu od 10,9 odsto, obračunatu na decembarske penzije.
Akcija subvencionisane cene goriva produžena do 24. novembra
19.11.2024.•
0
Akcija subvencionisane cene goriva za sva registrovana poljoprivredna domaćinstva biće produžena do 24. novembra, objavilo je Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede.
Sindikat: Postajemo u svojoj zemlji roblje stranih investitora
18.11.2024.•
11
Kompanija Jura u Leskovcu, iako je dobila subvencije države od 10.000 evra po zaposlenom, ne poštuje zakone Srbije i tu postoje veliki problemi na koje niko ne reaguje i toleriše se takvo ponašanje.
"Strani plaćenici": Ko su najveći donatori Ministarstva odbrane i MUP?
18.11.2024.•
9
Uticaji stranih država u Srbiji se sve više mogu osetiti, uglavnom se kanališu kroz izjave predstavnika ministarstava i predsednika Aleksandra Vučića koji često otvoreno favorizuju određene države.
Budžetsko ulepšavanje budućnosti: Kad naprednjaci planiraju
18.11.2024.•
21
Pre desetak dana Vlada Srbije definisala je budžet za 2025. godinu i uputila ga Skupštini na usvajanje.
Amazon lansirao konkurenciju sajtovima Temu i Shein s "neverovatno niskim" cenama
18.11.2024.•
6
Amazon je pokrenuo novu platformu pod nazivom Haul, koja ograničava maksimalnu cenu proizvoda na 20 dolara (15,79 funti), s ciljem konkurisanja jeftinim trgovinskim gigantima poput Temu-a i Shein-a.
Lufthanza otpušta oko 400 zaposlenih
17.11.2024.•
0
Grupacija Lufthanza će ukinuti petinu radnih mesta u upravi, a radi se o oko 400 zaposlenih, objavio je frankfurstki poslovni magazin Menadžer.
Nakon masovnog trovanja mušterija: Mekdonalds ulaže 100 miliona dolara da povrati ugled
17.11.2024.•
0
Mekonalds je objavio da će utrošiti 100 miliona dolara kako bi pojačao prodaju nakon što je epidemija izazvana bakterijom ešerihija koli uplašila kupce i uticala na pad poslovanja firme u SAD.
"Pošte Srbije": Znatno povećan broj pošiljaka zbog Temu-a, robot za sortiranje uskoro u Novom Sadu
17.11.2024.•
13
Broj pošiljki Pošte i Post ekspresa povećan je oko 60 odsto od kada je krenula aplikacija Temu, izjavio je FoNetu vršilac dužnosti direktora "Pošta Srbije" Zoran Anđelković.
Kad ti Ilon Mask ponudi posao: Nećete primati platu, a radićete više od 80 sati nedeljno
17.11.2024.•
13
Jedan od lidera novoformiranog Sekretarijata za efikasnost vlade u administraciji Donalda Trampa, Ilon Mask, objavio je oglas za posao.
Evropska komisija za Srbiju predviđa solidan privredni rast
16.11.2024.•
1
U Evropskoj uniji privreda posle dužeg perioda stagnacije beleži blagi rast i inflacija nastavlja da pada.
Gasprom prestaje da isporučuje gas OMV-u
15.11.2024.•
6
Ruska državna naftna kompanija Gasprom, prestaće da snabdeva austrijski OMV počevši od subote, izjavio je austrijski kancelar Karl Nehamer.
NIS izdaje prve korporativne obveznice: Zaduživanje od 5,8 milijardi dinara
15.11.2024.•
0
Skupština akcionara Naftne industrije Srbije (NIS) usvojila je danas, na vanrednoj sednici, Odluku o izdavanju prve emisije obveznica Društva, ukupne nominalne vrednosti 5,855 milijardi dinara.
Ovo su nove - stare cene goriva
15.11.2024.•
6
Objavljene su nove cene goriva, koje će od danas u 15 časova važiti narednih sedam dana.
EU kaznila Fejsbuk sa 800 miliona evra zbog kršenja antimonopolskih pravila
14.11.2024.•
0
Evropska unija je danas kaznila kompaniju Meta u čijoj se vlasništvu nalazi Fejsbuk sa 800 miliona evra zbog onoga što su nazvali "zloupotrebljivim praksama".
Poreska uprava: Novi iznosi poreza na oružje za 2024. godinu
14.11.2024.•
2
Poreska uprava Srbije odredila je nove iznose poreza na oružje za 2024. godinu, nakon obrade podataka iz Ministrastva unutrašnjih poslova kojom su usklađeni dinarski iznosi za registrovano oružje.
Komentari 35
B
Imajuci u vidu sta je MOL uradio sa INA, a sta Gazpromnjeft sa NIS, ovakav potez Hrvata se moze razumeti, ali se ne sme pravdati.
Dragan
Djekson
Ako vec nisu
Ova Vlast je Ozbiljna i Odgovorna
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar