Evropska banka podigla kamate: Kako to utiče na rate za kredit u Srbiji?

Evropska centralna banka podigla je kamate da smanji inflaciju u evrozoni.
Evropska banka podigla kamate: Kako to utiče na rate za kredit u Srbiji?
Foto: Pixabay
Da se zaustavi rast cena, posle 11 godina, u 19 zemalja evrozone, povećane su ključne kamatne stope za 50 baznih poena. Gase se i podsticaji privredi. 
 
Kako navodi RTS, za nas je ovo važna vest pre svega zbog stambenih kredita – od preko 150.000 kredita podignutih do juna, 99 odsto je u evrima.
Hasan Hanić, profesor Beogradske bankarske akademije i predsednik Upravnog odbora Agencije za osiguranje depozita, rekao je da će svi korisnici stambenih kredita indeksiranih u evrima sa promenljivom kamatnom stopom u značajnoj meri osetiti posledice odluke ECB da poveća referentnu kamatnu stopu, a zavisi od toga koliki je iznos kredita, kada je indeks korišćen.
Grube procene pokazuju da bi korisnik kredita od 50.000 evra, na 25 godina, trebalo da ima veću ratu za 3.000 do 4.000 dinara, napominje Hanić.
 
Prema njegovim rečima, promenljiva kamatna stopa znači da je jedna komponenta fiksirana, a da druga zavisi od kretanja na međubankarskom evropskom tržištu.
 
"Kamatne stope su ugovorene u smislu bruto kamatne stope, jedna komponenta je fiksna, druga varira, to je model koji sve banke primenjuju. Na ovu drugu nijedna banka ne može da utiče kada je reč o našem bankarskom tržištu", istakao je Hanić.
 
Objašnjava da kada se poveća referentna kamatna stopa, kao ključna poluga koju primenjuje centralne banke pojedinih zemalja, kao i naša NBS koja je od aprila četiri puta povećavala tu stopu u borbi da se obuzda dalje kretanje cena potrošačkih proizvoda – reakcije su po pravilu znak da je inflacija visoka.
 
Dodaje da se nepovoljno javlja efekat anticipacije, očekivanog daljeg povećanja cena, a proizvođači, prodavci, trgovci to koriste da, pre nego što se povećaju nabavne cene, povećavaju cene svojih proizvoda – to je u ekonomiji nepovoljno jer deluje lančano na ceo sektor privrede.
 
Hanić za RTS kaže da je to nevolja, što jedan lek leči jednu bolest ali ostavlja neželjene posledice i to će usporiti ekonomski rast. Osnovno je pitanje kako naći balans, kako podesiti visinu stope na koju može da se utiče tako da to ne obara ekonomski rast, a već se oseća stagnacija.
 
Ministar finansija očekuje da će do stabilizacije i pada cena doći narednih meseci. Sada je od prošlog do ovog juna inflacija 11,9 procenata. Postavlja se pitanje koliko i stabilan kurs omogućava da se inflacija koliko-toliko drži pod kontrolom.
 
"Važno je da je kurs stabilan i to je svojevrsna antiinflaciona mera. Kada bi kurs varirao, kada bi došlo do toga da evro mnogo jača u odnosu na dinar, onda bi stopa inflacije bila veća", ističe Hanić.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Ns

    24.07.2022 18:25
    /

    24.07.2022 • 14:35

    /

    Ja SaM PaMeTaN. Ja Ću Da DiGnEm KrEdIt. Ja Ću Da PrIhVaTiM PrOmEnLjIvU KaMaTnU StOpU. CeNe KvAdRaTa NiKaD NeĆe PrEsTaTi Da RaStU.

    Ajde idi živi sa mamom i tatom molim te.
  • Ivana

    24.07.2022 17:03
    Neupućeni
    Koliko neukih i neupućenih ljudi a ne manjka želje za komentarisanjem.
  • EU freedom

    24.07.2022 16:01
    Inflacija u evro zoni u junu je 8,6%, a u Srbiji 11,9% (pri tome u Srbiji su zamrznute neke cene, a u evro zoni nisu) sto znaci da se u Srbiji vise stampa novac nego u evro zoni. To ce dovesti do rasta kursa evra.

    Srbija tesko pozajmljuje novac na trzistu novca, a budzetski deficit januar-maj je pozamasan u odnosu na petogodusnji prosek. Kako se budzetski deficit finansira ako ne iz zajmova, pa naravno stampanjem dinara.

    Zaduzenima koji su indeksirani u evru, a ima ih puno, ce biti hladan tus pomeranje kursa evra na gore.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija