Uzgajivači svinja: Raste otkupna cena tovljenika, meso u prodavnicama mora da poskupi

Uzgajivači svinja u Srbji najavili su neminovno poskupljenje mesa u prodavnicama jer raste otkupna cena svinja, a ponuda na domaćem tržištu je sve manja jer se naglo zatvaraju farme svinja.
Uzgajivači svinja: Raste otkupna cena tovljenika, meso u prodavnicama mora da poskupi
Foto: Pixabay
Vlasnik farme iz Žiče kod Kraljeva Zoran Milićević izjavio je da je cena tovnih svinja počela da raste i trenutno je oko 270 dinara po kilogramu, a da je dugo bila oko 180 dinara.
"Kada trgovci u prodavnicama potroše zalihe kupljenog mesa po 180-200 dinara po kilogramu moraće da podignu cene mesa u vitrinama jer je porasla i otkupna cena. Uvozno meso ne može da zameni domaće, sveže, već se koristi samo za preradu, a uvozi se u smrznutom stanju", rekao je Milićević.
On je dodao da su trgovci mesecima imali najveću zaradu od svih učesnika u lancu proizvodnje jer su kupovali po četiri puta nižoj ceni od one po kojoj su ga prodavali, a meso sa buta su prodavali za oko 800 dinara po kilogramu.
 
Dodao je da u Srbiji nema laboratorije koja može da utvrdi čime su hranjene svinje čije se meso uvozi u smrznutom stanju, pa je izvesno da je za njihovu ishranu korišćena i modifikovana soja koja je u Srbiji zabranjena.
 
Rast otkupnih cena tovljenika na domaćem tržištu, prema njegovim rečima, teško da može da zaustavi gašenje farmi jer su već napravljeni ozbiljni gubici u proizvodnji, a da bi se odgajila svinja treba najmanje sedam-osam meseci, pa nije moguće brzo povećati proizvodnju kada otkupna cena poraste toliko da može da nadomesti troškove proizvodnje.
 
On je rekao da je država potpuno zanemarila uzgajivače svnja tokom dve sušne godine kada je hrana drastično poskupela.
 
Farmeri su, kako je rekao, predlagali da se bar poveća subvencija po tovljeniku na domaće svinje u odnosu na uvozne, ali je Ministarstvo poljoprivrede ostalo nemo na te zahteve, pa ta stimulacija i dalje iznosi 1.000 dinara po tovljeniku, a 15.000 po krmači.
 
"Sada uvozno prase od 25 kilograma košta 130 evra, što je 15.200 dinara, a domaće prase te kilaže košta oko 10.000 dinara i to govori koliko su motivisani domaći proizvođači da proizvode prasad", rekao je Milićević.
 
Dodao je da zbog niske cene nije prodao dvadesetak tovljenika jer je čekao da cena poraste i oni su sada prešli kilažu za prvu kategoriju mesa i ne mogu da se prodaju po trenutno najvišoj ceni na tržištu, a u međuvremenu su napravili trošak jer su morali da ih hrane, pa su te svinje "pojele same sebe".
Cena tovljenika je samo oko Nove godine, kako je rekao, bila porasla na 300 dinara po kilogramu, ali to nije moglo da pokrije gubitke koji su stvarani mesecima pre toga.
 
"Nekada sam uzgajao 80 krmača, a sada imam 25. Svinje su se dugo prodavale u besecenje i farmeri ne mogu više da izdrže, pa je u okolini Kraljeva ugašeno dosta farmi", rekao je Milićević.
 
Uzgajivač svinja iz Stapara kod Somobora Nenad Radin rekao je da je smanjio broj krmača sa 60 na 30 i razmišlja da li da još smanjuje.
 
"Tenutno imam 150 prasadi i ne znam da ću ih uskoro sve prodati, a da ne ostavljam ni jedno za tov. Gubici po tovljeniku su prethodnih godinu-dve dana bili od 3.000 do 7.000 dinara, a da se ne uračuna rad, potrošena struja, amortizacija mašina koje su korišćene za proizvodnju hrane, lečenje", rekao je Radin.
 
Istakao je da bi minimalna cena tovljenika koja bi obezbeđivala rentabilnu proizvodnu trebalo da bude 300 dinara po kilogramu.
 
Republički zavod za statistiku saopštio je pre nekoliko dana da je broj svinja od 1. decembra 2021. godine do 1. decembra 2022. godine smanjen 6,9 odsto.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • jooj

    19.02.2023 00:19
    Tragična burleska
    i ove cene su bezobrazno visoke i van konkurencije sem za one kojima pare lopatom stižu.
    Može da košta kolikogod hoće ali će da prodaju sem navedenima malo m.
  • Samo pitam

    18.02.2023 21:50
    Grčić je uništio EPS, pojeo MILIJARDE ovog naroda i- nagrađen je.
    Nedimović je uspešno uništavao malog proizvođača i prerađivača i- upravo sada čeka nagradu.
    Ako znamo da se za sve u ovoj zemlji pita samo jedan čovek - da li je onda sve to slučajnost ili urađeno planski i sa namerom?
  • Stohadin

    18.02.2023 19:09
    Cena
    Mađarska i Hrvatska jeftinije.
    Frižider prenosni na 12/24/220 V i sve rešeno oko kupovine sirovog mesa i ostalih proizvoda kojima treba hlađenje,a tu je i običan ručni za koji se boce za hlađenje pre punjenja istog drže u onom prvom frižideru.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija

Kako je Evropa izgubila korak za SAD i Kinom

Sa povratkom Donalda Trampa u Belu kuću i evropska ekonomija je u sve većem problemu, a temelj na kojem počiva prosperitet regiona u opasnosti je da se raspadne, piše Politiko.

NIS - svako ima svoj interes

Sjedinjene Američke Države zapretile su da će američkim kompanijama zabraniti da posluju sa firmama koje posle 15. januara budu u aranžmanu sa Rafinerijom nafte u Pančevu.

NBS povećala naknade

Narodna banka Srbije donela je izmene Odluke o jedinstvenoj tarifi kojom je povećala naknade za izvršne usluge, a nove tarife objavljene su u Službenom glasniku.