Efektiva: Rate za stambene kredite porasle i 200 evra

Početkom prošle godine vrednost euribora iznosila je 0,55, a danas je njegova vrednost gotovo četiri.
Efektiva: Rate za stambene kredite porasle i 200 evra
Foto: Pixabay
To znači da su kamatne stope na stambenim kreditima u evrima, za nešto više od godinu i po dana, porasle sa 2,5 na 7,5 odsto, saopštilo je udruženje bankarskih klijenata "Efektiva".
U novcu to znači da su rate kredita, u zavisnosti od visine iznosa i dužine roka otplate, porasle u proseku za 150-200 evra na mesečnom nivou, navodi udruženje.
Ta razlika u novcu predstavlja dodatni izdatatak građanima, koji ide nekome, navode iz udruženja.
 
Ko zarađuje na rastu kamatnih stopa? Naravno, banke, ocenjuju.
 
"U NBS odlično znaju kretanje kamatnih stopa u regionu, kao što znaju da izvori finansiranja banaka (novac koje one pozajmljuju) nije vezan isključivo za euribor. Devizna štednja građana Srbije iznosi 14 milijardi evra. Na tu štednju, banke u proseku plaćaju godišnju kamatu od max 2,5-3 odsto i to predstavlja nabavnu vrednost robe (novca), koju banke kasnije prodaju putem kredita. To znači da prodajna vrednost tog novca onda može biti četiri do 4,5 odsto, koju bi kroz fiksnu kamatnu stopu, banke mogle da plasiraju građanima", piše predsednik udruženja Dejan Gavrilović.
 
Dokaz za to su, kako dodaje, fiksne kamatne stope koje banke u regionu daju građanima za stambene kredite.
 
Na osnovu pregleda sajtova banaka u državama nekadašnje Jugoslavije Efektiva navodi da se fiksne kamatne stope kreću od:
 
- 3,39 odsto u BiH,
- 3,99 odsto u Hrvatskoj,
- 4,15 odsto u Severnoj Makedoniji i
- 4,25 odsto u Sloveniji
 
Jedino su u Crnoj Gori nešto veće fiksne kamatne stope (šest odsto), ali je i to opet niže nego u Srbiji, gde su one minimum 7,2-7,5 odsto godišnje.
 
Tako na primeru istog kredita od 100.000 evra na 25 godina, rata kredita iznosi:
 
- BiH - 495 evra,
- Hrvatska - 527 evra,
- Severna Makedonija - 536 evra,
- Slovenija - 542 evra,
- Crna Gora - 644 evra,
- Srbija - 721 evra
 
"Dakle, potpuno je jasno da banke u Srbiji imaju prećutni dogovor da građanima ne nude niže fiksne kamatne stope za refinansiranje kredita, jer ostvaruju extra profit na rastu euribora. Sve to znaju u NBS. Takođe znaju da je Hrvatska, zbog rasta euribora, uvela ograničenje kamatnih stopa na 3,79 odsto na postojeće stambene kredite građana čija kamata je vezana za euribor", navodi Gavrilović.
 
Dakle, kako ocenjuje Gavrilović, mehanizmi za kontrolu kamatnih stopa postoje i oni ne bi doveli do gubitaka banaka, već bi one ostvarile neki normalan prihod za takav posao, a ne extra profit kao sada.
Šta ako vrednost euribora opet padne u budućnosti? 
 
Banke tada opet mogu da ponude vraćanje na promenljivu kamatu, gde im fiksni deo marže uvek garantuje zaradu.
 
"U tu svrhu, pozivamo NBS da iskoristi svoju kontrolnu ulogu nad poslovanjem banaka i donese mere koje će podstaći banke da građanima ponude niže fiksne kamatne stope u cilju refinansiranja kredita. Takođe, pozivamo guvernerku NBS da ne traži razloge da ovo ne učini, već da nađe način da zaduženim građanima pomogne. U najmanju ruku, nemoralno je reći da građani moraju da snose posledice svojih odluka o zaduživanju za kupovinu stana, te da je bolje da su ostali kod roditelja da žive, u situaciji kada ti Telekom pokloni stan od 144 m2", navodi Gavrilović.
 
"Očekujemo reakciju NBS na ovaj poziv. U protivnom, pozvaćemo korisnike stambenih kredita u evrima, kojih ima više od 150.000, na javno iskazivanje protesta", zaključuje se u saopštenju.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • @Dejan

    05.09.2023 18:53
    Da ali cena nekretnine moze padne i ostane tamo, a kamatu mi banka nece vracati
  • Dejan

    02.09.2023 22:55
    Porasle cene nekretnina
    Ko god je podigao stambeni kredit pre 2021 godine profitira je, cene nekretnina su drastično skočile, tako da je rast kamata smešan u odnosu na rast cene nekretnina
  • Podbara

    01.09.2023 10:35
    90% komentara su botovi koji zavađaju narod, kao nemaju razumjevanja za ljude kojima su duplo skocile rate jer nam jos jedan Grčić sjedi u NBS i ne ogranicava nista kao sto su susjedi. Nije ni čudo sto su svi pobjegli od nas i svima bolje, i vece plate a manji krediti. Kome je Beograd kapu krojio, bez nje je ostao.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija

Kako je Evropa izgubila korak za SAD i Kinom

Sa povratkom Donalda Trampa u Belu kuću i evropska ekonomija je u sve većem problemu, a temelj na kojem počiva prosperitet regiona u opasnosti je da se raspadne, piše Politiko.

NIS - svako ima svoj interes

Sjedinjene Američke Države zapretile su da će američkim kompanijama zabraniti da posluju sa firmama koje posle 15. januara budu u aranžmanu sa Rafinerijom nafte u Pančevu.

NBS povećala naknade

Narodna banka Srbije donela je izmene Odluke o jedinstvenoj tarifi kojom je povećala naknade za izvršne usluge, a nove tarife objavljene su u Službenom glasniku.