NBS: Isplativija je štednja u dinarima

Narodna banka Srbije danas je saopštila da štednja u domaćoj valuti raste brže od devizne štednje već 11 godina uzastopno i da je isplativija.
NBS: Isplativija je štednja u dinarima
Foto: 021.rs
"Ovogodišnji Svetski dan štednje, 31. oktobar, dočekujemo i obeležavamo uz rekordne nivoe štednje i u domaćoj i u stranoj valuti. Poverenje građana u domaći finansijski sistem i srpski dinar rezultiralo je rastom dinarske i devizne štednje i u uslovima prisutnih višegodišnjih globalnih kriza, sve zahvaljujući očuvanoj makroekonomskoj i finansijskoj stabilnosti u našoj zemlji", navela je NBS.
Štednja u dinarama premašila je protivvrednost milijarde evra i na kraju oktobra iznosi oko 118 milijardi dinara. 
Analiza NBS o isplativosti štednje za period od septembra 2012. do septembra 2023. godine potvrđuje da je i u kratkom i u dugom roku isplativije štedeti u domaćoj valuti nego u devizama.
 
Tome pogoduju, kako je navela NBS, makroekonomska i finansijska stabilnost u proteklim godinama (stabilnost kursa dinara prema evru, devizne rezerve na rekordnom nivou), relativno više kamatne stope na dinarsku štednju nego na štednju u evrima, kao i povoljan poreski tretman prihoda od kamate na dinarsku štednju (koja se ne oporezuje, dok se kod štednje u evrima prihod od kamate oporezuje po stopi od 15 odsto) i mere monetarne i fiskalne politike, koje su omogućile da se sačuva makroekonomska stabilnost čak i u okolnostima svetske krize.
 
Nezanavljana štednja u dinarima, oročena na period od godinu dana, u proteklih 11 godina bila je isplativija u 98 odsto posmatranih godišnjih potperioda. Štediša, koji je od septembra 2022. štedeo u dinarima, na ulog od 100.000 dinara u septembru 2023. dobio bi 2.148 dinara (18 evra) više od štediše koji bi u istom periodu oročio evre u protivvrednosti 100.000 dinara.
 
Štednja u dinarima, oročena na tri meseca, bila je isplativija od takve štednje u evrima u 90 odsto posmatranih tromesečnih potperioda, a dinarska štednja oročena na dve godine je bila isplativija od štednje u evrima u svim posmatranim dvogodišnjim potperiodima oročenja, počev od septembra 2012. godine.
"Dinamičan rast dinarske štednje u prethodnih 11 godina doprineo je da pokazatelj dinarizacije ukupnih depozita privrede i stanovništva budeviše nego udvostručen - prema podacima za septembar ove godine iznosi gotovo 42 odsto, a krajem 2012. godine iznosio je 19,3 odsto", istakla je NBS. 
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Pićuka

    31.10.2023 12:25
    Koliko je isplativa ikakva štednja u uslovima visoke inflacije? Ko je kupio neku nekretninu ili nova kola od ušteđevine? Za kola i nekako, ko ima platu 2.000 eura i štedi 5 godina.
  • /

    31.10.2023 11:23
    /
    veliki srbi stede u rubljama i juanima, uh cek.
  • Marko

    31.10.2023 11:22
    NBS saucesnici
    Kako da nije isplativa stednja u RSD, pa vidimo politicare kako stede bas u dinarima kada pranjem para iznose novce iz zemlje u inostranstvo dok NBS cuti na ove transakcije. Posle te novce vracaju u zemlju tako sto uplacuju svojim strateskim partnerima- investitorima gradj.firmama koji grade na hiljade kvadrata sirom Srbije.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija