
Zašto se pad kamatnih stopa ne vidi na stambenim kreditima: Da li će rate biti veće od januara?
Rate stambenih kredita vezanih za evro u Srbiji miruju, jer je do kraja godine na snazi posebna mera Narodne banke Srbije kojom su kamatne stope za najveći broj ovih zajmova ograničene na 4,08 odsto.

Foto: Pixabay
Ako NBS ne produži ovu meru, lako bi moglo da se desi da rate korisnicima stambenih kredita u Srbiji od januara - porastu.
Centralne banke – i evropska i naša – spuštaju svoje kamatne stope što će se neminovno odraziti i na cene kredita. Blago pada i euribor – kamatna stopa po kojoj evropske banke jedna drugoj pozajmljuju novac i koji čini deo "formule" za izračunavanje kamatnih stopa kod čak 85 odsto stambenih kredita vezanih za evro u Srbiji. Međutim, rate stambenih kredita u Srbiji miruju do kraja godine, do kada traje posebna mera NBS o ograničenju kamatnih stopa.
Da bi rate od januara 2025. ostale na istom nivou, odnosno kamatne stope ostale na nivou od oko četiri odsto, euribor koji je trenutno oko 3,7 odsto, trebalo bi da padne na oko 1,5 odsto, što je prema rečima sagovornika N1, profesora Univerziteta Singidunum Nikole Stakića, trenutno – neizvodljivo.
A da li će se ova mera, "oročena" do kraja decembra 2024, produžiti i na 2025. godinu – još je nepoznanica.
"U ovom trenutku još uvek je preuranjeno donositi bilo kakve zaključke o potrebi eventualne dodatne reakcije regulatora u portfoliju stambenih kredita. Izvesno je da dosadašnji efekti mera govore u prilog tome da su željeni rezultati postignuti, te da je i ova regulatorna reakcija Narodne banke Srbije usledila u pravom trenutku i u adekvatnom obimu. Takođe je izvesno da će NBS nastaviti da prati i analizira sve efekte mera, stanje u domaćem bankarskom sektoru i kretanja na međunarodnom tržištu, te da će u slučaju prepoznavanja bilo kog potencijalnog sistemskog rizika blagovremeno intervenisati, kao i do sada", navela je nedavno Narodna banka Srbije.
U Srbiji je, prema podacima Narodne banke, 99 odsto stambenih kredita vezano za evro, a skoro 85 odsto tih zajmova je ugovoreno sa promenljivom kamatnom stopom. Na sve te kredite (uz uslov da ne prelaze iznos od 200.000 evra) već gotovo deset meseci (od oktobra 2023) primenjuje se mera NBS doneta u septembru 2023. godine, koja podrazumeva ograničenje kamatne stope.
"Ono što bi građani trebalo da znaju je da – kada isteknu uslovi moratorijuma, od prvog januara 2025. godine imaćemo prilagođavanje na tržišne kamatne stope", ukazuje Nikola Stakić.
Dobra stvar je, kaže on, što su kamatne stope generalno na finansijskom tržištu počele da padaju. To će, navodi, uticati na cenu novca i kada je reč o euriboru.
"Imajući u vidu nivoe kamatnih stopa i ono što ono što građani trenutno plaćaju, to ne znači da će građani isto tako manje plaćati na ime kamate kada bude ukinut moratorijum. Primera radi, ako je ta fiksirana kamatna stopa na stambene kredite sada 4,08 odsto, to bi značilo da bi kamatne stope na međunarodnom tržištu trebalo da padnu na nivo od jedan do 1,5 odsto da bi rate ostale nepromenjene. Zašto? Zato što na tih 1,5 odsto ide bankarska marža koja se kreće od 2,5 do tri odsto, i tada bi situacijia bila 'na nuli', odnosno u tom slučaju bismo mogli da kažemo da korisnici kredita ne bi osetili promenu na svojim mesečnim ratama", objašnjava Stakić.
Međutim, to je, u ovom trenutku, kako ističe neizvodljivo.
Na pitanje koliko će građani, ukoliko se mera NBS ne produži po isteku ove godine, plaćati više na ime rata, profesor Stakić kaže da nema univerzalnog odgovora.
To zavisi od više faktora, pojašnjava – i kada ste se zadužili, koliko ste otplatili, koliki vam je preostali period otplate, koliko iznosi kredit…
"Sigurno je da će taj raspon biti od više desetina evra – 30, 40 evra, a za neke građane možda i više", navodi Stakić.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija
Paušalci "izvisili" za staž obećan podsticajnom merom za zapošljavanje
20.04.2025.•
4
Podsticajna mera države trebalo je da amortizuje posledice testa samostalnosti i obračun sa angažovanjem paušalaca kao poreski jeftinijim rešenjem od angažovanja stalno zaposleni.
Više cene struje za privrednike u Srbiji - manje šanse na tržištu?
20.04.2025.•
2
Cilj Elektroprivrede Srbije je, prema rečima direktora, da struja za građane ne poskupi dok su, s druge strane, privrednicima već stigli novi računi sa uvećanom cenom električne energije.
Zbog carinskog rata: Avion Boing koji je naručila Kina vratio se u SAD
20.04.2025.•
0
Avion kompanije Boing, koji je naručila kineska avio-kompanija, vraćen je u proizvodni centar u SAD, prema svemu sudeći zbog carinskog rata na relaciji Vašington-Peking.
Radonjić: To da je Srbija ekonomski tigar - bušna priča, ne čudi da se godišnje odseli 40.000 ljudi
20.04.2025.•
31
Narativ o Srbiji kao ekonomskom tigru je "bušna priča" kada se zaviri u realne podatke.
Više od 4.500 prijava za kredite za mlade: "Najveći izazov pronaći nekretninu"
19.04.2025.•
12
Za mesec dana programa stambenih kredita za mlade podneseno je više od 4.500 prijava.
Evo kako možete proveriti svoj kreditni status: Jednostavnije nego pre, a izuzetno bitno
19.04.2025.•
3
Kreditna istorija građana direktno utiče na finansijske mogućnosti, a postoji način i kako mi sami možemo da pristupimo tim informacijama.
Trgovci u Severnoj Makedoniji od danas moraju da objavljuju sve cene na internetu
18.04.2025.•
4
Trgovinske firme u Severnoj Makedoniji od danas moraju da na svojim internet sajtovima objavljuju cene svih proizvoda koje nude.
Objavljene nove cene goriva u narednih osam dana
17.04.2025.•
3
Cene benzina i evrodizela u narednih osam biće niže za po tri dinara u odnosu na prethodnih nedelju dana.
Rublja postala valuta sa "najboljim kursom na svetu"
17.04.2025.•
11
Ruska rublja postala je valuta sa najboljim kursom na svetu, preneo je britanski list "Dejli mejl".
Temu i Šejn dižu cene zbog Trampovih carina
17.04.2025.•
4
Kineski brendovi onlajn prodavnica Temu i Šejn podići će cene svojih proizvoda sledeće nedelje.
Ima li mesta za novu rafineriju u Srbiji?
16.04.2025.•
9
Pretnja sankcijama još jednom aktuelizuje pitanje izgradnje još jednog prerađivača nafte u Srbiji.
NLB Banka Banja Luka i Mastercard poklanjaju 2.500 evra za najbolja webshop rešenja na Konverziji
16.04.2025.•
0
Ovog aprila u Banjaluci, Konverzija osim što donosi više od 20 vrhunskih predavanja i konkretne lekcije iz prakse, konferencija nudi i dodatni stimulans za sve vlasnike web shopova.
SAD bi Kini mogle da uvedu carine od 245 odsto
16.04.2025.•
4
Sjedinjene Američke Države bi mogle da uvedu Kini carine do 245 odsto, objavila je Bela kuća.
Japan optužio Gugl za kršenje antimonopolskih zakona
15.04.2025.•
0
Japansko regulatorno telo je danas optužilo američkog tehnološkog giganta Gugl za kršenje antimonopolskih zakona, ponavljajući slične poteze u SAD i Evropi.
Predsednik Stelantisa: Automobilska industrija u Evropi i SAD u opasnosti
15.04.2025.•
3
Automobilska industrija je u opasnosti i u SAD i u Evropi, upozorio je predsednik grupe Stelantis Džon Elkan, navodeći kao razlog povećanje carina kao i plan za smanjenje emisija štetnih gasova.
Vlada spasava poslednju železaru u Britaniji
15.04.2025.•
0
Vlada Velike Britanije saopštila je da je kupila dovoljno sirovina da bi poslednje britanske visoke peći za proizvodnju čelika nastavile da rade "narednih nedelja".
Kina zabranjuje kupovinu od Boinga
15.04.2025.•
1
Kina je naložila svojim avio-kompanijama da obustave sve buduće isporuke aviona američkog proizvođača Boing, kao odgovor na nove američke carine koje je predsednik Donald Tramp uveo na kinesku robu.
RZS: Mali rast broja izdatih građevinskih dozvola
15.04.2025.•
0
Republički zavod za statistiku saopštio je da je u februaru izdato 1.817 građevinskih dozvola, što predstavlja povećanje od 1,1 odsto u odnosu na isti period prethodne godine.
Pada cena zlata sa rekordnog maksimuma: Ipak, ostaje iznad 3.200 dolara po unci
14.04.2025.•
1
Cene zlata pale su za 0,4 odsto sa rekordnog nivoa od 3.245,42 dolara po unci.
Rani prolećni mraz "pao na behar", na voće: Ugrožene kajsija, trešnja, šljiva i breskva
13.04.2025.•
0
Kajsije, šljive, trešnje i breskve našle su se na udaru mraza zbog iznenadnog zahlađenja i snega koji je prethodnih dana padao u Zapadnoj Srbiji.
Objavljen pravilnik o novim propisima za pelet i brikete: Laboratorijska analiza na štetne materije
13.04.2025.•
2
Privredna komora Srbije (PKS) saopštila je da je donet pravilnik o novim propisima za pelet i brikete.
Komentari 4
albino
Djins
Mary Poppins
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar