Zašto se pad kamatnih stopa ne vidi na stambenim kreditima: Da li će rate biti veće od januara?

Rate stambenih kredita vezanih za evro u Srbiji miruju, jer je do kraja godine na snazi posebna mera Narodne banke Srbije kojom su kamatne stope za najveći broj ovih zajmova ograničene na 4,08 odsto.
Zašto se pad kamatnih stopa ne vidi na stambenim kreditima: Da li će rate biti veće od januara?
Foto: Pixabay
Ako NBS ne produži ovu meru, lako bi moglo da se desi da rate korisnicima stambenih kredita u Srbiji od januara - porastu.
 
Centralne banke – i evropska i naša – spuštaju svoje kamatne stope što će se neminovno odraziti i na cene kredita. Blago pada i euribor – kamatna stopa po kojoj evropske banke jedna drugoj pozajmljuju novac i koji čini deo "formule" za izračunavanje kamatnih stopa kod čak 85 odsto stambenih kredita vezanih za evro u Srbiji. Međutim, rate stambenih kredita u Srbiji miruju do kraja godine, do kada traje posebna mera NBS o ograničenju kamatnih stopa.
Da bi rate od januara 2025. ostale na istom nivou, odnosno kamatne stope ostale na nivou od oko četiri odsto, euribor koji je trenutno oko 3,7 odsto, trebalo bi da padne na oko 1,5 odsto, što je prema rečima sagovornika N1, profesora Univerziteta Singidunum Nikole Stakića, trenutno – neizvodljivo.
 
A da li će se ova mera, "oročena" do kraja decembra 2024, produžiti i na 2025. godinu – još je nepoznanica.
"U ovom trenutku još uvek je preuranjeno donositi bilo kakve zaključke o potrebi eventualne dodatne reakcije regulatora u portfoliju stambenih kredita. Izvesno je da dosadašnji efekti mera govore u prilog tome da su željeni rezultati postignuti, te da je i ova regulatorna reakcija Narodne banke Srbije usledila u pravom trenutku i u adekvatnom obimu. Takođe je izvesno da će NBS nastaviti da prati i analizira sve efekte mera, stanje u domaćem bankarskom sektoru i kretanja na međunarodnom tržištu, te da će u slučaju prepoznavanja bilo kog potencijalnog sistemskog rizika blagovremeno intervenisati, kao i do sada", navela je nedavno Narodna banka Srbije.
 
U Srbiji je, prema podacima Narodne banke, 99 odsto stambenih kredita vezano za evro, a skoro 85 odsto tih zajmova je ugovoreno sa promenljivom kamatnom stopom. Na sve te kredite (uz uslov da ne prelaze iznos od 200.000 evra) već gotovo deset meseci (od oktobra 2023) primenjuje se mera NBS doneta u septembru 2023. godine, koja podrazumeva ograničenje kamatne stope.
 
"Ono što bi građani trebalo da znaju je da – kada isteknu uslovi moratorijuma, od prvog januara 2025. godine imaćemo prilagođavanje na tržišne kamatne stope", ukazuje Nikola Stakić.
 
Dobra stvar je, kaže on, što su kamatne stope generalno na finansijskom tržištu počele da padaju. To će, navodi, uticati na cenu novca i kada je reč o euriboru.
 
"Imajući u vidu nivoe kamatnih stopa i ono što ono što građani trenutno plaćaju, to ne znači da će građani isto tako manje plaćati na ime kamate kada bude ukinut moratorijum. Primera radi, ako je ta fiksirana kamatna stopa na stambene kredite sada 4,08 odsto, to bi značilo da bi kamatne stope na međunarodnom tržištu trebalo da padnu na nivo od jedan do 1,5 odsto da bi rate ostale nepromenjene. Zašto? Zato što na tih 1,5 odsto ide bankarska marža koja se kreće od 2,5 do tri odsto, i tada bi situacijia bila 'na nuli', odnosno u tom slučaju bismo mogli da kažemo da korisnici kredita ne bi osetili promenu na svojim mesečnim ratama", objašnjava Stakić.
 
Međutim, to je, u ovom trenutku, kako ističe neizvodljivo.
 
Na pitanje koliko će građani, ukoliko se mera NBS ne produži po isteku ove godine, plaćati više na ime rata, profesor Stakić kaže da nema univerzalnog odgovora.
 
To zavisi od više faktora, pojašnjava – i kada ste se zadužili, koliko ste otplatili, koliki vam je preostali period otplate, koliko iznosi kredit…
 
"Sigurno je da će taj raspon biti od više desetina evra – 30, 40 evra, a za neke građane možda i više", navodi Stakić.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • albino

    13.07.2024 06:47
    Stanovnici Svajcarske duboko zavide vrhunskoj ekspeditivnosti srpskih banaka.
  • Djins

    13.07.2024 05:46
    Pricam ti pricu
    Sio mi ga Djura
  • Mary Poppins

    13.07.2024 01:33
    Šaka jada
    Najjači smo, najveći smo, najpametniji smo, najlepsi smo, samo što nemamo u džepu.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija