Još nema dogovora poljoprivrednika sa Vladom: Poslat odgovor na predložene mere
Poljoprivrednici koji su bili na sastanku sa predstavnicima Vlade Srbije održanom 26. jula navode da ponuđeni sporazum nije obuhvatao veći broj postavljenih zahteva.
Foto: 021.rs
Kako Ujedinjena udruženja poljoprivrednika Srbije navode u saopštenju, zbog dešavanja na sastanku Vladi je poslat odgovor u kom se ponovo ističu uslovi.
Kao glavno traže da se jasno odrede rokovi za izmene i dopune zakona koji obuhvataju ukidanje odluke o povraćaju 50 dinara po litru sipanog goriva i implementaciji odluke po kojoj poljoprivrednici imaju pravo točenja goriva na svim pumpama bez ograničenja, osim onih po broju hektara navedenih u eAgraru, bez uračunatog punog iznosa akcize.
"Tražimo ukidanje dosadašnjeg modela penzionog i zdravstvenog osiguranja poljoprivrednika i iznalaženje novog modela prilagođenog stvarnim potrebama", ističu oni.
Poljoprivrednici traže i povećanje osnovnog podsticaja direktno po hektaru na 18.000 dinara upisanih površina i dodatnih 17.000 koje bi obuhvatilo sav ostali repromaterijal neophodan za kvalitetnu setvu, odnosno seme, veštačko đubrivo, zaštitna sredstva.
"Smatramo da bi se na taj način zaustavio ili bar usporio nekontrolisani rast cena semena, u ovom trenutku oko 30 odsto veće u odnosu na prošlu sezonu, samo na najavu Vlade RS o mogućnosti subvencionisanja sertifikovanog semena. Ovakva mera bi u velikoj meri pomogla i borbu protiv fiktivnih gazdinstava", ističu oni.
Ujedinjena udruženja traže da se izvrši upis površina po drugom osnovu, ali ne samo tamo gde postoje nerazrešeni imovinsko-pravni odnosi, nego na sve one parcele gde poljoprivrednici pod punom i krivičnom materijalnom odgovornošću garantuju za istinitost navedenih podataka. Ističu da bi ovakva mera takođe pomogla i gašenju fiktivnih gazdinstava.
Traže da se objavi javni poziv za subvenciju od 100.000 dinara po junici.
"Tražimo da skladišnica u formi robnog zapisa bude dostupna svakom poljoprivredniku koji višak svojih proizvoda prodaje na tržištu. Takođe tražimo i razbijanje monopolskog ponašanja u svim sektorima poljoprivrede, prerade i trgovine u Srbiji, a u okviru teme uređenja tržišta i zaštite poljoprivrednika i krajnjih potrošača", ističu oni.
Kako navode, očekuju da se Radna grupa za uređenje tržišta i robnu berzu sastane u što hitnijem roku u istom obliku kao i za vreme trajanja prethodnog mandata Vlada RS, "pošto je takav model saradnje dao obećavajuće rezultate".
"Tu se konkretno misli na udruženja koja su i inicirala ovakav oblik saradnje, a to su potpisnici sporazuma iz Kisača", ističu oni.
Dodatno, traže da količine uvezenog mleka nikako ne smeju biti u većoj količini od istih prošle godine.
Ističu i da traže da se uputi poziv javnim preduzećima "Srbijavode" i "Vode Vojvodine" sa usklade svoje poslovanje sa najnovijim izmenama Zakona o naknadama za korišćenje javnih dobara od 2023. godine.
"Tražimo da se poljoprivrednicima omogući osiguranje od elementarne nepogode suše, kao i da se kroz investiciona ulaganja i davanja ostvare povoljniji uslovi za zasnivanje sistema za navodnjavanje. Tražimo da se gorivo utrošeno na površinama datim po pravu prečeg po osnovu stočarstva takođe tretira kao i sve ostalo gorivo registrovano u e-Agraru", ističu iz Ujedinjenih udruženja poljoprivrednika.
Dodatno ističu i da su potrebni jasni podaci o tome koliko je hektara registrovano u e-Agraru, koji je broj grla goveda, svinja, koza i ovaca. Pitaju i koliko je subvencija isplaćeno po grlu po kategorijama, kao i koliko premije za mleko. Ističu da je bitno znati i koliko je mleka i mesa uvezeno u poslednje dve godine i koliko je litara mleka je odobreno kvartal.
"Smatramo da je neophodno što hitnije rešavati regionalne razlike posebno problematiku malih gazdinstava koja i jesu ugrožena a koja su stub za opstanak sela u Srbiji", ističu iz Ujedinjenih udruženja poljoprivrednika Srbije.
Druga grupa udruženja potpisala je 22. jula Sporazum sa Ministarstvom poljoprivrede i tražila je ispunjenje sličnih zahteva, a to su Udruženje "Stig"- Požarevac, Udruženje poljoprivrednika "Severni Banat - Kikinda", Udruženje proizvođača mleka Šumadije i Pomoravlja, Udruženje "Složni Pidikanci" i Udruženje poljoprivrednika "Brestovački ratari".
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija
Tramp saglasan da Mask kupi i TikTok u Americi
22.01.2025.•
0
Američki predsednik Donald Tramp saglasan je s idejom da popularnu kinesku aplikaciju TikTok, koja je u SAD privremeno zabranjena, preuzme vlasnik platforme X Ilon Mask.
Poljoprivrednici: Nisu isplaćene subvencije za 2024, povraćaj akcize kasni...
21.01.2025.•
3
Poljoprivrednicima u Srbiji još nisu isplaćene sve subvencije iz prošle godine, rekao je predsednik Skupštine Uduženja poljoprivrednika Subotice Miroslav Matković.
Skaču cene goriva: Vreme da država (konačno) smanji akcize?
21.01.2025.•
16
U poslednje tri nedelje cene i dizela i benzina u Srbiji porasle su za po sedam dinara.
Električne "fiat pande" još ni od korova, a Srbiju čeka "strahoviti rast automobilske industrije"
21.01.2025.•
17
Ima li šanse za "strahoviti rast automobilske industrije" ove godine dok proizvodnja električne "grande pande" u Kragujevcu kasni mesecima?
Više od 10.000 milionera za godinu dana napustilo Veliku Britaniju
21.01.2025.•
3
Više od 10.000 milionera napustilo je Veliku Britaniju u protekloj godini, navode analitičari firme "New World Wealth", pripisujući to višestrukim razlozima.
Skoro pola čovečanstva u siromaštvu a najbogatiji još bogatiji: I to za 2.000 milijardi dolara više
20.01.2025.•
2
Bogatstvo svetskih milijardera poraslo je za dve hiljade milijardi dolara u 2024. godini dok se, prema istraživanjima, polovina čovečanstva nalazi u siromaštvu a među njima su najčešće žene.
Prošle godine krivotvoreno 3.840 novčanica: Vrednost lažnih dinara i deviza 26 miliona dinara
20.01.2025.•
0
U Srbiji je prošle godine falsifikovano ukupno 3.840 komada novčanica, od čega je 1.697 novčanica u dinarima i 2.143 novčanica efektivnog stranog novca, objavila je Narodna banka Srbije.
Presek spoljne trgovine u 2024. godini: Šta se 100 puta više uvozilo iz Konga?
20.01.2025.•
2
Presek spoljne trgovine Srbije u prvih 10 meseci prošle godine skrenuo je pažnju na jednu afričku zemlju a ispostavilo se da nam je uvoz iz Konga - neverovatno porastao.
Poljoprivrednici u Subotici: NIS na nekim pumpama obustavio prodaju dizela po povlašćenim cenama
20.01.2025.•
9
Naftna industrija Srbje (NIS) obustavila je na pojedinim pumpama u Subotici prodaju dizela na agrokartice po povlašćenim cenama od 179 dinara za litar.
Subvencije prošle godine dobile 54 kompanije: Dominira autoindustrija
19.01.2025.•
3
Srbija već godinama isplaćuje milione evra stranim i domaćim kompanijama, kao podsticaj za ulaganja.
Kako banke sve zarađuju na klijentima, a ne bi smele: Pet najčešćih načina
19.01.2025.•
8
Banke, po prirodi svog posla, pokušavaju da zarade na korisnicima finansijskih usluga, ali to često rade na nepošten način, što je u svom izveštaju potvrdila i Narodna banka Srbije (NBS).
Planira se privatizacija šest državnih preduzeća u ovoj godini: Ovo je spisak
19.01.2025.•
15
U 2025. godini očekuje se novi talas privatizacije u Srbiji, sa mogućnošću objave javnih poziva za kompanije iz različitih sektora, vidi se u planu Ministarstva privrede.
Banke šalju nove obračune stambenih kredita: Veće rate za većinu dužnika
19.01.2025.•
12
Građani koji otplaćuju stambene kredite proteklih dana od svojih banaka dobijaju nove obračune za rate koje plaćaju od januara ove godine.
Broker Jorgić: Umesto da potroše na skupo putovanje, građani bi mogli da ulože u NIS
19.01.2025.•
30
Ukoliko ishod američkih sankcija bude taj da NIS ponovo bude u većinskom vlasništvu države preuzimanjem oko 56 odsto akcija, to bi moglo da se, smatra stručna javnost, negativno odrazi na poslovanje.
Cene stanova u EU značajno rasle u 2024: Ovo je situacija u Srbiji
19.01.2025.•
2
U trećem kvartalu 2024. godine cene stanova u EU porasle su 3,8 odsto, dok su cene iznajmljivanja porasle 3,2 odsto u odnosu na treći kvartal 2023. godine.
Mađarski trgovinski lanac dolazi u Srbiju, prvo otvara prodavnice u Vojvodini
19.01.2025.•
4
Mađarska Family Market grupa ulazi na srpsko maloprodajno tržište.
Tramp ima svoju kriptovalutu $TRUMP inspirisanu pokušajem atentata na njega
19.01.2025.•
0
Novoizabrani predsednik SAD-a Donald Tramp je tokom predizborne kampanje dosta govorio o značaju kriptoindustrije pri čemu se i sam upustio u nju formiranjem $TRUMP kriptovalute.
Nigerija postala "zemlja-partner" BRIKS-a
19.01.2025.•
1
Nigerija je kao "zemlja-partner" primljena u grupu ekonomija u razvoju BRIKS, objavio je Brazil, predsedavajući te grupe.
Više od 130 osuđujućih presuda za pranje novca: Odakle stižu pare?
19.01.2025.•
0
Srbija je prema nedavno završenoj proceni, u srednjem riziku od pranja novca.
Politiko: Evropa troši milijarde na ruski gas
18.01.2025.•
4
Evropa kupuje ruski gas po stopi bez presedana u 2025. godina, čime troši milijarde dolara koje Kremlj može da koristi za finansiranje svog rata u Ukrajini, prenosi Politiko.
Mićović o sankcijama NIS-u: Minimalan uslov za tržište goriva je da rafinerija u Pančevu nastavi rad
18.01.2025.•
11
Srbija nastavlja razgovore sa SAD-om i Rusijom podovom uvođenja sankcija NIS-u.
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar