Nastavak "prepucavanja": Kina pokreće istragu oko uvoza mlečnih proizvoda iz EU

Evropski proizvođači mleka i sira mogli bi da postanu najnovija žrtva u trgovinskom ratu Evropske unije i Kine.
Nastavak "prepucavanja": Kina pokreće istragu oko uvoza mlečnih proizvoda iz EU
Foto: Pixabay
Kinesko Ministarstvo trgovine saopštilo je da će pokrenuti istragu o subvencijama koje daju zemlje članice EU za mlečne proizvode, a koje bi mogle dovesti do carina na njihov izvoz u Kinu.
 
Najava je usledila dan nakon što je EU objavila nacrt odluke o finalizaciji carina na električna vozila napravljena u Kini, kao nastavak privremenih carina objavljenih prošlog meseca. Kineska vlada i proizvođači automobila osudili su taj potez.
"Istraga o mlečnim proizvodima obuhvatiće niz proizvoda, uključujući svež i topljeni sir, plavi sir i mleko", navodi se u saopštenju Ministarstva.
 
Razmatraće se subvencije u okviru zajedničke poljoprivredne politike EU, kao i subvencije koje daje osam zemalja Evropske unije, uključujući Italiju, Finsku i Hrvatsku.
Ministarstvo trgovine je ranije pokrenulo istragu o evropskom izvozu žestokih pića i svinjskog mesa. Istrage su izazvale bojazan od trgovinskog rata.
 
Kina je podnela žalbu i Svetskoj trgovinskoj organizaciji nakon što je EU objavila privremene carine na električna vozila kineske proizvodnje. 
 
Komisija EU saopštila je da je uverena da su njena istraga i privremene carine u skladu sa pravilima STO.
 
Nacrt odluke EU o konačnim carinama za električna vozila uneo je uglavnom manje izmene u privremene stope. 
Automobili koje izvozi BID, najveći proizvođač električnih vozila u Kini, suočiće se sa carinom od 17 procenata, dok će oni iz kompanije SAIC Motor iz Šangaja biti pogođeni najvišom stopom od 36,3 procenta. 
 
Tesla, koji izvozi automobile iz Kine, dobio je carinu od 9 odsto u ovoj fazi, nakon što je zatražio ispitivanje konkretnih subvencija koje je primio, saopštila je Evropska komisija.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • АНТА

    22.08.2024 08:50
    Slobodan protok robe, ljudi i kapitala!

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija

Kako je Evropa izgubila korak za SAD i Kinom

Sa povratkom Donalda Trampa u Belu kuću i evropska ekonomija je u sve većem problemu, a temelj na kojem počiva prosperitet regiona u opasnosti je da se raspadne, piše Politiko.

NIS - svako ima svoj interes

Sjedinjene Američke Države zapretile su da će američkim kompanijama zabraniti da posluju sa firmama koje posle 15. januara budu u aranžmanu sa Rafinerijom nafte u Pančevu.

NBS povećala naknade

Narodna banka Srbije donela je izmene Odluke o jedinstvenoj tarifi kojom je povećala naknade za izvršne usluge, a nove tarife objavljene su u Službenom glasniku.