Zapadu baš i nije svejedno što Turska želi u BRIKS, a čeka i na odluku Vučića o Putinovom pozivu

U Evropskoj uniji i NATO čeka se da se vidi kakav će ishod imati poziv ruskog predsednika Vladimira Putina srpskom kolegi Aleksandru Vučiću da dođe na samit BRIKS.
Međutim, ujedno je jasna zabrinutost zbog najave Turske da uđe u članstvo te grupe država.
 
Potez Turske, kako podvlači francuski sajt Frans24, vidljivo odražava geostrateška pomeranja u poretku posle Drugog svetskog rata u situaciji velikih zategnutosti u svetskim odnosima.
 
Kako objašnjava Asli Ajdintsbas, analitičar vašingtonskog Brukings instituta, jasno je da činjenica da sve više zemalja ulazi ili želi da se priključi BRIKS, ukazuje na urušavanje ugleda zapadnog sveta.
Odluka Turske, članice NATO i zemlje koja zvanično, ali sasvim neuspešno godinama pregovara o članstvu sa EU, tumači se i željom Ankare da ojača svoj ekonomski i geostrateški položaj i smanji zavisnost od Zapada.
 
Ankara je, imajući u vidu geostrateški položaj Turske, vrlo nezadovoljna i zabrinuta zbog rata u Ukrajini i okršaja Izraela i Hamasa u Gazi, a smatra da Zapad nije u stanju da rešava ova dva svetska žarišta u blizini Turske, primećuje se u analizi turskog lista Sabah.
 
Američka agencija Blumberg, slično drugim medijima i zvaničnim izvorima u EU i SAD, navodi da je turski predsednik Erdogan odlukom da zatraži članstvo u BRIKS, gde su ključne zemlje Kina, Rusija i Indija, rešio da ojača globalni uticaj Turske mimo svojih tradicionalnih zapadnih saveznika, a veoma je nezadovoljan i kočnicama na putu ka EU.
Erdogan je izjavio da Turska može postati snažna, napredna, ugledna i efikasna zemlja ako poboljša veze s Istokom i Zapadom istovremeno, a sve drugo joj ne bi donelo boljitak, već štetu.
 
Štaviše, Erdogan je stavio do znanja da Turska više ništa ne očekuje od Evropske unije i kritikovao je potpuni zastoj u pregovorima o članstvu.
 
NATO javno nije reagovao na odluku Turske da se učlani u BRIKS, čije su članice takođe Egipat, Etiopija, Južna Afrika, Brazil, Iran i još neke zemlje, ali je Evropska komisija izrazila zabrinutost zbog toga što je Turska kandidat za članstvo u EU, pa treba da poštuje "vrednosti i spoljnopolitička opredeljenja EU".
 
Jedan zvaničnik EK naveo je da je Turska, jer nije članica EU, slobodna da se pridružuje savezima zemalja po svojoj volji.
 
U Briselu je novinarima nezvanično rečeno da se još čeka šta će Vučić odlučiti kad je reč o Putinovom pozivu da dođe na samit BRIKS.
 
Agencija Blumberg se pozvala na upućene izvore i prenela ocene da novi turski diplomatski iskorak odražava težnje da se neguju veze sa svim stranama u multipolarnom svetu, dok istovremeno Ankara nastavlja da ispunjava obaveze kao jedna od ključnih članica NATO.
 
Sabah objašnjava i da je turski potez delom i posledica sukoba s partnerima u NATO zbog toga što je Turska nastavila da održava bliske odnose s Rusijom posle ruske invazije na Ukrajinu 2022.
 
Uzdržan stav NATO svakako umnogome objašnjava i poruka portparola Bele kuće da Vašington misli da zemlje mogu da biraju s kojim državama i grupama će održavati odnose.
 
U Vašingtonu se misli da tursko članstvo u BRIKS neće promeniti svrstanost Ankare uz Zapad, a takođe se ukazuje na činjenicu da je BRICS prevashodno ekonomski savez, bez čvršće funkcionalne povezanosti, nema vojnu strukturu niti "snage brzog reagovanja".
 
Zapadni mediji i analitičari navode i da se BRIKS vidi često i kao alternativa zapadnoj ekonomskoj i političkoj hegemoniji.
 
Tako nemački list Frankfurter algemajne cajtung (FAZ) ističe da je Evropska unija i dalje najvažniji trgovinski partner Turske, ali primećuje da su pregovori Ankare s Briselom na ledu, pa bi članstvo u BRIKS donelo Turskoj korist. 
 
"U zemljama BRIKS živi 42 odsto svetskog stanovništva, od ukupnog svetskog ekonomskog učinka na njih otpada četvrtina", navodi FAZ. 
I, kako zaključuje, "sa Turskom koja je 17. u svetu po snazi ekonomije i bruto domaćem proizvodu od hiljadu milijardi dolara, udeo tih zemalja će porasti".
 
Evropska komisija se nije izjašnjavala o Putinovom pozivu Vučiću da dođe na samit BRIKS u oktobru.
 
Portparol u EK Peter Stano je posredno poručio da u EU "postoji zabrinutost" ako se Srbija približava Rusiji koja vodi agresorski rat u Ukrajini, jer je zemlja koja pregovara o članstvu sa EU dužna da poštuje evropska načela i vrednosti, uključujući spoljnopolitičke odluke Unije.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!

Teme

BRIKS
  • @Žitelj

    10.09.2024 11:02
    @Žitelj kažeš nebi tražili uslove za članstvo ? A Kosovo, traže li priznanje Kosova kao uslov za članstvo ?
  • Žitelj

    09.09.2024 17:46
    logicno
    Ako Srbija udje u briks, vucko ce biti dozivotni predsednik to ne gine bas kao i Si, putko, erdogan, i ostali i nastavice sa pljackom i siromasenjem drzave zaduzivanjem i proterivanjem sopstvenog naroda, kada vec ne zele ovu napacenu drzavu u EU onda bolje uzeti svajcarski model, ili mozda cak uci i u britanski komonvelt(treca najjaca unija sveta) isli bi na zapad bez viza a od nas nebi trazili nikakve posebne uslove za clanstvo.
  • Дима

    09.09.2024 08:16
    Дима
    Заболе Турску за Запад када су међу пет најаћих сила Света.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija

Kako je Evropa izgubila korak za SAD i Kinom

Sa povratkom Donalda Trampa u Belu kuću i evropska ekonomija je u sve većem problemu, a temelj na kojem počiva prosperitet regiona u opasnosti je da se raspadne, piše Politiko.

NIS - svako ima svoj interes

Sjedinjene Američke Države zapretile su da će američkim kompanijama zabraniti da posluju sa firmama koje posle 15. januara budu u aranžmanu sa Rafinerijom nafte u Pančevu.

NBS povećala naknade

Narodna banka Srbije donela je izmene Odluke o jedinstvenoj tarifi kojom je povećala naknade za izvršne usluge, a nove tarife objavljene su u Službenom glasniku.