Još jedan kineski igrač u Srbiji: Evo šta to znači za naše tržište
Posle AliEkspresa i Temua, najavljen je i dolazak trećeg velikog kineskog igrača u Srbiju.
Dostupnost globalne platforme za onlajn prodaju Šejn (Shein) omogućen je potpisivanjem bilateralnog sporazuma Pošte Srbije sa Mađarskom poštom 14. avgusta, podseća NIN.
V.d. direktora Pošte Zoran Anđelković je tom prilikom istakao da za korisnike ova saradnja znači bržu, jednostavniju i jeftiniju isporuku naručene robe, dok će se mreža Poštinih paketomata sa sadašnjih 500, do kraja godine proširiti na 1.000 paketomata namenjenih isporuci pošiljaka.
"Za korisnike to znači bržu i lakšu isporuku robe, koja će nakon završetka postupka carinskog nadzora, na adrese korisnika biti isporučivana u roku od 72 sata", naveli su u Pošti Srbije za Euronjuz.
Budući da pristup novoj platformi građani Srbije mogu očekivati u nekom doglednom periodu, postavlja se pitanje šta Šejn zapravo nudi, kolika je sličnost sa još uvek aktuelnim Temu-om i na koji način može da utiče na srpsko tržište. Takođe, nameće se i pitanje da li trenutno svedočimo već potpuno prezasićenju tržišta, kao i kakve to dalje posledice može sa sobom poneti.
Jeftini proizvodi, privlačna garderoba, ali kritike brojne
Šejn je još 2008. godine u Kini osnovao preduzetnik Ksu Jangcian i predstavlja, po procenama mnogih, najveću onlajn prodavnicu tzv. "brze mode" koja posluje putem svoje aplikacije i veb sajta u više od 200 zemalja širom sveta. Prvobitno ime platforme bilo je Šeinsajd da bi 2015. godine bilo skraćeno na danas poznato - Šejn.
Iako je najpoznatiji po modnom asortimanu, u ponudi prodavnice mogu se pronaći i različiti kućni aparati, kozmetički proizvodi i drugi artikli. Ono što je svakako potrošačima najprivlačnije jesu majice i cipele za svega par dolara, farmerke za desetak, dok se prema određenim računicama haljine prodaju za upola manje od onih koje plasiraju neki poznati modni giganti. Statistika pokazuje i da su korisnici aplikacije najvećim delom tinejdžeri te pripadnici generacije Z (GenZ).
Godine 2022. Šejn postaje najveći svetski trgovac brze mode, nakon što je obezbedio procenu od 100 milijardi dolara u krugu finansiranja. Međutim, kao i druge slične prodavnice, i Šejn se našao na udaru različitih kritika u godinama iza.
Polazeći od toga da sistem brze mode sa sobom nosi veliku količinu zagađenja, mahom usled korišćenja lošijih materijala, hemijskih boja i obrade garerobe, do toga da ti isti proizvodi dolaze u pakovanjima koja se ne recikliraju, zabrinutost za životnu sredinu nalazi se pri samom vrhu kritika, piše NIN.
S druge strane, zamerke su više puta dolazile i zbog kopiranja dizajna i stilova različitih svetskih dizajnera. Tako su u julu 2023. godine tri dizajnera sa sedištem u SAD podnela tužbu protiv Šejna zbog "ogromnog kršenja autorskih prava", navodeći da je namerno i sistematski kopirao njihove dizajne. Zbog ovakvih problema, iz Šejna su više puta istakli da ozbiljno shvataju sve tužbe o autorskim pravima i da su uvedeni novi alati veštačke inteligencije za borbu protiv krađe IP-a.
Takođe, slično kao i druge široko rasprostranjene kineske onlajn prodavnice, i Šejn je prolazio mnoga ispitivanja za prikupljanje i korišćenje podataka, naročito u SAD.
Po svemu sudeći, mnoge su sličnosti sa njegovim trenutnim parnjakom Temuom, međutim postoje i izvesne razlike.
NIN ističe da su obe platforme prilično popularne među potrošačima, tako da se distanca najpre pravi u pogledu kvaliteta. Različita iskustva i recenzije pokazuju da Šejn nudi nešto bolji kvalitet po često pristupačnijim cenama u odnosu na Temu, iako postoje sporni komentari potrošača sa obe strane po ovom pitanju.
Što se tiče dostave, obe platforme nude mogućnost besplatne isporuke za većinu asortimana, s tim da, kada je reč o Shein-u, prioritet za ranu isporuku imaju one koje su plaćene. Dok standardni paket sa Temu-a stiže u roku od sedam do 15 dana, taj rok se za Šejn produžava na čak 21 dan.
Poredeći cenovni rang, Temu je po mnogim procenama ubedljivo jeftiniji od drugog kineskog giganta u internet trgovini. Ovo su omogućili ogromni popusti i bonusi dobrodošlice koje novi korisnici dobijaju – od bonusa za registraciju do bonusa za preuzimanje aplikacija, platoforma se na mnoge načine trudi da privuče nove potrošače.
Kada je reč o Srbiji, izvršni direktor i član Upravnog odbora Ikomerc Asocijacije Srbije Ivan Tanasković za NIN navodi da će dolazak platforme u zemlju, uz već prisutan Temu, svakako doneti značajne promene i izazove za domaću e-trgovinu.
Tanasković: Rizik od prezasićenja tržišta je realan
"Obe platforme su već poznate po svojim agresivnim cenovnim strategijama i širokom asortimanu proizvoda, što ih čini izuzetno privlačnim potrošačima, naročito u regionima koji su cenovno osetljivi kao što je Balkan. Shein je već dobro etablirana platforma u mnogim evropskim zemljama, poznata po brzoj modi i niskim cenama. U Francuskoj, na primer, Shein je uspeo da postigne značajnu penetraciju tržišta, sa stopom od 12.8 odsto (Izvor: Ecommerce News), što ga čini jednim od vodećih igrača u sektoru brze mode. S obzirom na ovakve uspehe u razvijenijim tržištima, nije nerealno očekivati sličan scenario i u Srbiji, gde će Shein verovatno brzo privući veliki broj potrošača, naročito među mlađom populacijom", kaže Tanasković, prenosi NIN.
On dodaje da prema istom izveštaju Šejn okuplja pretežno Gen Z populaciju, što dodatno objašnjava njihov uspeh u privlačenju mlađih potrošača, koji su skloni brzim trendovima i pristupačnim cenama.
"Ova demografska grupa, koja se sve više oslanja na online kupovinu, predstavlja ključni segment tržišta za Shein, i njihov dolazak na srpsko tržište mogao bi dodatno podstaći potrošnju u ovoj grupi", ističe sagovornik NIN-a.
Kako Tanasković objašnjava, ulaskom još jedne velike platforme poput Shein-a nameće se pitanje da li tržište može da podnese toliki broj sličnih ponuđača.
"Dok su niske cene i širok asortiman svakako privlačni za potrošače, rizik od prezasićenja tržišta je realan. Ovo bi moglo dovesti do smanjenja tržišnog udela domaćih prodavaca koji se bore sa konkurencijom u pogledu cena. Sa druge strane, povećana konkurencija mogla bi stimulisati domaće igrače da unaprede svoje poslovne modele, usmere se na pružanje dodatnih vrednosti, kao što su personalizovana usluga, brža dostava i lokalna podrška. Ove prednosti mogu biti ključne za održavanje konkurentnosti na tržištu preplavljenom globalnim gigantima", navodi on.
Tanasković zaključuje da iako dolazak Šejna i Temua može doneti određene koristi potrošačima kroz niže cene i veći izbor, istovremeno je neophodno pažljivo pratiti u kom smeru i na koji način će se tržište razvijati, kako bi se izbegle negativne posledice po domaću privredu.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija
EU kaznila Fejsbuk sa 800 miliona evra zbog kršenja antimonopolskih pravila
14.11.2024.•
0
Evropska unija je danas kaznila kompaniju Meta u čijoj se vlasništvu nalazi Fejsbuk sa 800 miliona evra zbog onoga što su nazvali "zloupotrebljivim praksama".
Poreska uprava: Novi iznosi poreza na oružje za 2024. godinu
14.11.2024.•
2
Poreska uprava Srbije odredila je nove iznose poreza na oružje za 2024. godinu, nakon obrade podataka iz Ministrastva unutrašnjih poslova kojom su usklađeni dinarski iznosi za registrovano oružje.
Obrušavanje kosina u Grdeličkoj klisuri: Azvi tužen za milione evra jer nije platio radove
14.11.2024.•
10
Španska kompanija Azvi, koja je gradila deo auto-puta E75 u Caričinoj dolini, tužena je zbog neisplaćivanja novca za sanaciju kosina koje su se urušavale od Grdeličke klisure do tunela Predejane.
Bivši predsednik Fiskalnog saveta: Iz Srbije godišnje ode 40.000 ljudi, ovo su razlozi
14.11.2024.•
9
Oko 40.000 ljudi godišnje emigrira iz Srbije, zbog kvaliteta usluga i institucija, obrazovanja i zdravstva, kao i visine plata, ocenio je donedavni predsednik Fiskalnog saveta, akademik Pavle Petrović
Srbija će "rafale" plaćati sve do 2028: Ove i naredne dve godine daje 2,46 milijardi evra
13.11.2024.•
36
Za nabavku višenamenskih aviona rafal iz Francuske u ovoj i u naredne dve godine iz budžeta Srbije će, kako je predviđeno, biti isplaćeno oko 2,46 milijardi evra, prenosi Balkanska bezbednosna mreža.
Izazovno okruženje ili kriza u IT sektoru: Kakvo je stanje na tržištu u Srbiji?
13.11.2024.•
4
Loša kretanja na berzi dve svetske IT kompanije, Better Collective i Play Studios Europe navodno su dovela do otpuštanja velikog broja zaposlenih, kako u drugim zemljama, tako i u Srbiji.
Tabaković: Ispitati cene lekova, onaj koji koristim u jeftinoj apoteci u Novom Sadu skuplji 50 odsto
13.11.2024.•
16
Guvernerka Narodne banke Srbije Jorgovanka Tabaković izjavila je da ne očekuje veći rast cena, nego snižavanje onih koje su neopravdano povećane.
U SAD istraga o 1,4 miliona Hondinih vozila zbog problema sa motorom
12.11.2024.•
4
Američka Nacionalna služba za bezbednost saobraćaja (NHTSA) saopštila je da otvara istragu u vezi sa 1,4 miliona vozila kompanije Honda nakon izveštaja o ozbiljnim problemima sa motorima.
Nedostatak porudžbina u Nemačkoj sve veći problem za ekonomiju
11.11.2024.•
4
Nedostatak narudžbina u Nemačkoj ponovo se pogoršao i postaje sve veći problem za tamošnju privredu, zaključak je izveštaja Instituta za ekonomska istraživanja IFO iz Minhena.
Orban: Na Savetu za saradnju Srbije i Mađarske biće donete važne odluke
11.11.2024.•
18
Premijer Mađarske Viktor Orban kaže da će ove nedelje biti održan sastanak Saveta za saradnju Srbije i Mađarske u Budimpešti na kome će fokus biti na ekonomskim pitanjima i biti donete važne odluke.
Belorusija postala zemlja partner BRIKS-a
11.11.2024.•
3
Belorusija je postala zemlja partner BRIKS-a, saopšteno je iz beloruskog Ministarstva spoljnih poslova.
Procenitelj Seneši: Lobi održava privid da nema krize na tržištu nekretnina da ne bi spuštali cene
11.11.2024.•
12
Iako je više od 10.000 stanova u Beogradu prazno i u njima niko ne živi, investitori ne popuštaju sa cenama, a glavni grad još liči na veliko gradilište.
Nezaposlenost u EU: Najmanja u Češkoj i Poljskoj, najveća u Španiji i Grčkoj
11.11.2024.•
0
Stopa nezaposlenosti u Evropskoj uniji u septembru iznosila je 5,9 procenata, manje za 0,2 procentna poena u odnosu na isti mesec prethodne godine, saopštila je služba za statistiku EU Evrostat.
Nekadašnji italijanski avio-prevoznik otpušta preostale zaposlene - oko 2.000 stjuardesa i pilota
11.11.2024.•
0
Nekadašnji italijanski nacionalni avio-prevoznik, Alitalija, započeo je procedure za kolektivno otpuštanje svojih preostalih 2.059 zaposlenih, rečeno je sindikatima iz te kompanije.
EU i dalje planira da do 2035. obustavi prodaju vozila sa emisijama ugljen-dioksida
10.11.2024.•
4
EU i dalje planira da obustavi prodaju novih vozila sa emisijama ugljen-diksida do 2035. i sledeće godine pooštri kriterijume za automobilske emisije CO2.
Nacionalni stadion, Moravski koridor: Šest najskupljih infrastrukturnih projekata u Srbiji
10.11.2024.•
11
Pritisak MMF-a urodio je plodom, jer je Vlada Srbije objavila "Revidiranu fiskalnu strategiju za 2025. godinu sa projekcijama za 2026. i 2027. godinu".
Ekonomista Kovačević: Kad Vučić pominje išta o zaradama, ja prosto zatvorim uši i ne slušam
09.11.2024.•
14
Prosečna plata od 1.150 evra u decembru 2026, koju je najavio Aleksandar Vučić, zvuči kao veliki skok. Ali ekonomista Milan Kovačević objašnjava zašto to nije baš onako kako predsednik Srbije kaže.
Kuća na Savskom vencu plaćena više od tri milona evra
09.11.2024.•
3
Ukupna vrednost tržišta nepokretnosti u Srbiji je u prvom polugodištu ove godine iznosila 3,4 milijarde evra, što je 3,9 odsto više u odnosu na prvo polugodište prošle godine, saopštio je RGZ.
"Srbijašume" objavile cene ogrevnog drveta
09.11.2024.•
3
JP "Srbijašume", koje u svom sastavu ima 17 šumskih gazdinstava u Srbiji, objavilo je cenovnik ogrevnog drveta.
Martinović: Povraćaj akcize na dizel za 2025. godinu biće isti, 50 dinara po litru
08.11.2024.•
1
Ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Srbije Aleksandar Martinović najavio je danas da će povraćaj akcize na dizel sledeće godine biti isti kao i ove godine, 50 dinara po litru.
"Temu krši prava potrošača": EK o lažnim popustima i recenzijama i prodaji pod pritiskom
08.11.2024.•
9
Evropska komisija je danas saopštila da je utvrđeno da platforma za onlajn trgovinu Temu krši evropske zakone o zaštiti potrošača brojnim problematičnim praksama.
Komentari 18
/
ko to?
/
srpska foliranja da zamazu oci srbima kako imaju svoj amazon
Ivan
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar