Statistika RGZ kaže: Poskupele nekretnine u Srbiji, ali je povećana i potražnja

Republički geodetski zavod objavio je da je tokom drugog kvartala ove godine došlo do povećanja potražnje za stanovima u Srbiji.
Statistika RGZ kaže: Poskupele nekretnine u Srbiji, ali je povećana i potražnja
Foto: 021.rs
Bilo je 11.532 ugovora o prometu stanova, odnosno, 7,5 odsto više nego u istom periodu prošle godine.
 
Ukupna vrednost tih stanova je, kako je saopšteno, 978 miliona evra, što je 7,3 odsto više nego u isto vreme 2023. godine.
Indeks cena stanova za drugo tromesečje 2024. iznosio je 164,56 što predstavlja rast cena stanova od 4,68 odsto u odnosu na isti period prošle godine, navedeno je u saopštenju.
 
Kako je precizirano, cene stanova u starogradnji su, na nivou Srbije, porasle 4,4 odsto, dok je međugodišnji rast cene novogradnje, odnosno kupovina od investitora, iznosio 5,1 odsto.
Gledano po regionima u Srbiji, kada je reč o broju prodaja i vrednosti prometa, Južna i Istočna Srbija imale su rast prodaje stanova od 16,7 odsto i vrednosti kupoprodaja za 37 odsto.
 
U Vojvodini je broj prodaja stanova porastao za 14 odsto, a vrednost kupoprodaja je bila veća 35,7 odsto nego u istom periodu prošle godine.
 
Regioni Šumadije i Zapadne Srbije takođe su imale rast, sa povećanjem prodaje stanova od 9,7 odsto i vrednosti kupoprodaja za 22,2 odsto.
 
U Beogradu je istovremeno zabeležen blagi pad prodaje stanova od 0,5 odsto i vrednosti kupoprodaja za 5,6 odsto.
 
Kada je reč o cenama stanova, u odnosu na drugi kvartal 2023. godine, cene su porasle u regionu Vojvodine za 4,4 odsto, Gradu Beogradu 3,9 odsto, Šumadije i Zapadne Srbije za pet odsto, a kao i u prethodnih nekoliko kvartala najsnažniji rast cena zabeležen je u regionu Južne i Istočne Srbije i iznosio je 7,4 odsto.
 
Prosečna cena stanova novogradnje u Srbiji u prvom polugodištu ove godine iznosila 215.481 dinara po metru kvadratnom, što je 0,8 odsto više nego u isto vreme 2023. godine. Cene stanova u prvom kvartalu ove godine kretale su se u intervalu od 61.013 dinara po metru kvadratnom u Bujanovcu do 520.616 dinara u beogradskoj opštini Savski venac.
 
Posmatrano prema opštinama, najviše cene novoizgrađenih stanova zabeležene su u beogradskim opštinama, gde je prosečna cena u gradskim naseljima opala 2,3 odsto u odnosu na prvo polugodište 2023. godine i iznosila je 307.297 dinara po metru kvadratnom.
 
Pored beogradskih opština, po visokim cenama kvadratnog metra stanova izdvojili su se i Novi Sad, Užice, Čajetina, Vrnjačka Banja, niške opštine Medijana i Crveni krst.
Površina prodatih novoizgrađenih stanova u proseku je iznosila 54 metara kvadratnih, objavio je RZS.
 
Iz RGZ su naveli da je, kada se uporedi indeks cena stanova u Srbiji sa indeksima u zemljama Evrope, Srbija imala umeren i stabilan rast cena.
 
Prema dostupnim podacima Eurostata za prvo tromesečje 2024, veći broj država beleži umeren opravak tržišta, međutim u nekim zemljama je i dalje zabeležan pad cena stambenih nepokretnosti (Luksemburg, Nemačka, Francuska), dok u isto vreme Poljska, Bugarska i Litvanija beleže dvocifren međugodišnji rast cena.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Jelena

    18.09.2024 09:27
    Preskupo
    U nišu su preskupi stanovi cene su nerealno visoke i prenaduvane.
  • dijasporac

    16.09.2024 18:47
    @D.n
    Odakle novci ako nisu svi narkodileri? Pa, proda se parce zemlje u zavicaju ( imas recimo 4-5 jutara zemlje u Sremu ili Backoj, prodas tu dedovinu za 100k jer narkodileri, korumpirani drzavni sluzbenici ili stranci ulazu pre u obradivu zemlju nego u stanove u BGD ili NS), zatim se donese neka ustedjevina iz inostranstva da se kupi krov nad glavom za povratak u penzionerske dane u zavicaju, proda se veci stan iz nasledstva te se kupe dva manja po principu "jedan za sina, drugi za cerku", a opet ima i ljudi koji dobro ( i po zapadnim merilima) zaradjuju i u Srbiji a da nisu krimosi ili politicari (programeri, inzenjeri, lekari, bankari, zaposleni u stranim kompanijama, vlasnici manjih privatnih firmi) itd.

    Tako je i moja malenkost kupila pre 2 godine jedan stan na Podbari za penzionersko doba nas dvoje starijih Topalovica ako se budemo vracali u Srbiju, sad se izdaje i novac ide starim roditeleljima da im bar malo olaksa starost. I nismo u tome usamljeni, znam bar nekoliko novosadskih porodica u iseljenju koje su isto uradile.
  • predrag

    16.09.2024 14:40
    Raj za lopove

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija

Kako je Evropa izgubila korak za SAD i Kinom

Sa povratkom Donalda Trampa u Belu kuću i evropska ekonomija je u sve većem problemu, a temelj na kojem počiva prosperitet regiona u opasnosti je da se raspadne, piše Politiko.

NIS - svako ima svoj interes

Sjedinjene Američke Države zapretile su da će američkim kompanijama zabraniti da posluju sa firmama koje posle 15. januara budu u aranžmanu sa Rafinerijom nafte u Pančevu.

NBS povećala naknade

Narodna banka Srbije donela je izmene Odluke o jedinstvenoj tarifi kojom je povećala naknade za izvršne usluge, a nove tarife objavljene su u Službenom glasniku.