
Šta Esvatini i Srbija "nude jedna drugoj": Stipendiranje studenata, oružje, turizam, podršku u UN...
Predstavnici Srbije i države Esvatini potpisali su niz dokumenta o saradnji u trgovini, visokom obrazovanju, informatičkoj tehnologiji, telekomunikacijama i turizmu.
Kralj Esvatinija Msvati Treći istakao je da njegova zemlja sa Srbijom želi da radi na jačanju builateralnih odnosa i širenju saradnje u trgovini, poljoprivredi, informaciono-komunikacijskim tehnologijama, turizmu i bezbednosti.
"Pozivamo naše zvaničnike da budu posvećeni, spremni i postaraju se da vizija mogućnosti o kojima smo razgovarali postanu stvarnost", rekao je on nakon sastanka sa predsednikom Srbije Aleksandrom Vučićem.
U njihovom prisustvu danas su potpisani memorandumi o razumevanju o saradnji u oblasti trgovine i investicija, turizma, visokog obrazovanja, telekomunikacija, poštanskih usluga, veštačke inteligencije.
"Mi smo podstaknuti uzajamnom ambicijom i novim putevima za saradnju koji će biti na dobrobit našim nacijama. Optimistični smo da će ovi sporazumi utrti put za dublju saradnju i omogućiti napim vladama i narodima da ubiraju plodove i benefite povećanog angažovanja u trgovini, investicijama, tehnološkom napretku i kulturnoj razmeni", rekao je Msvati Treći novinarima.
Uz navode da je saradnja dve strane ojačana podrškom u međunarodnoj areni, rekao je da su međusobno ponovili posvećenost dve države podršci o pitanjima od značaja.
Delegacija i on, dodao je Msvati Treći, zadivljeni su "napretkom i rastom kada je reč o razvoju infrastrukture" koji su videli od dolaska u Srbiju u petak.
"To pokazuje da je Srbija pod snažnim liderstvom koje stremi većim visinama", navodi kralj.
Delegacije dve vlade razgovarale su o temama saradnje, a i o prisustvu investitora iz Srbije u Africi kroz direktna strana ulaganja, o uvođenju direktnog leta između dve zemlje i ukidanju viza.
Msvati Treći je rekao da je Esvatini konkuretno proizvodno čvorište na jugu Afrike "pa je sada savršen trenutak za kompanije iz Srbije da istraže investicione mogućnosti".
"Tako će imati pristup regionalnim i globalnim tržištima uključujući i zone slobodne trgovine u Africi i moći će da šire partnerstva u brojnim oblastima", rekao je on.
Kralj je do utorka u poseti Srbiji.
Ministri informisanja i telekomunikacija Srbije i Esvatinija Dejan Ristić i Savana Mazija su potom potpisali "Memorandum o razumevanju o podsticanju saradnje u istraživanju i razvoju inovacija u informaciono-komunikacionom sektoru".
Dogovoreno je i organizovanje zajedničkih programa obuke radi razvoja kadrova i razmene iskustava.
U okviru programa zvanične posete kralja Msavatija Trećeg održan je okrugli sto "Poslovni razgovori Srbije i Esvatinija u oblasti nauke, inovacija i tehnološkog razvoja" koji je okupio veliki broj predstavnika privrede informaciono-telekomunikacionih tehnologija.
Vučić je izjavio da je "bezgranično zahvalan" kraljevini Esvatini što je u teškim trenucima za Srbiju pokazala solidarnost s njom, "kad je to mali broj zemalja smeo, isprsili su se u zaštiti našeg teritorijalnog integriteta i poštovanju rezolucija Ujedinjenih nacija".
Na zajedničkoj konferenciji za štampu u Beogradu sa kraljem Esvatinija Vučić je rekao da "onima kojima je važno samo kad ovde dođu velike evropski lideri, kaže da je veoma ponosan što može da ugosti kralja Msvatija Trećeg i druge afričke lidere" jer "Afrika je jedan od ključnih kontinenata, to je kontinent naših prijatelja, bratski".
Vučić je naglasio da pedesetak afričkih zemlja ima ugovor o slobodnoj trgovini, tako da saradnja sa Esvatinijem pruža velika mogućnost za proizvode Srbije, pa će delegacija njenih ministara do kraja godine posetiti tu zemlju.
Vučić je ocenio da su velike mogućnosti za saradnju, naročito u poljoprivredi, nauci, softverskoj tehnologiji.
Rekao je i da će kralj Msvati Treći posetiti nekoliko gradova u Srbiji i upoznati se s namenskom industrijom. Vučić je najavio veći broj stipendija za školovanje studenata iz Esvatinija.
On je kazao da će ministar Nenad Popović, s delegacijom u kojoj će biti više ministara, do kraja godine posetiti Esvatini kako bi se konkretizovala saradnja.
Vučić je rekao i da će se Srbija i Esvatini uvek konsultovati o pitanjima na međunarodnom planu i uzajamno se podržavati, napomenuvši da će "Srbija znati da uzvrati na prijateljstvo koje je ta slobodarska zemlja prema njoj pokazala".
Politički odnosi Srbije i Esvatinija bili su nerazvijeni do pre nekoliko godina, a u poslednje tri je bilo nekoliko sastanaka njihovih zvaničnika.
Esvatini je u aprilu 2010. godine priznao Kosovo, a u januaru 2023. Vučić rekao da je priznanje kosovske nezavisnosti povuklo devet država, među kojima i Esvatini. Vlada u Prištini je to negirala.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija
Objavljene nove cene goriva u narednih osam dana
17.04.2025.•
1
Cene benzina i evrodizela u narednih osam biće niže za po tri dinara u odnosu na prethodnih nedelju dana.
Rublja postala valuta sa "najboljim kursom na svetu"
17.04.2025.•
9
Ruska rublja postala je valuta sa najboljim kursom na svetu, preneo je britanski list "Dejli mejl".
Temu i Šejn dižu cene zbog Trampovih carina
17.04.2025.•
3
Kineski brendovi onlajn prodavnica Temu i Šejn podići će cene svojih proizvoda sledeće nedelje.
Ima li mesta za novu rafineriju u Srbiji?
16.04.2025.•
9
Pretnja sankcijama još jednom aktuelizuje pitanje izgradnje još jednog prerađivača nafte u Srbiji.
NLB Banka Banja Luka i Mastercard poklanjaju 2.500 evra za najbolja webshop rešenja na Konverziji
16.04.2025.•
0
Ovog aprila u Banjaluci, Konverzija osim što donosi više od 20 vrhunskih predavanja i konkretne lekcije iz prakse, konferencija nudi i dodatni stimulans za sve vlasnike web shopova.
SAD bi Kini mogle da uvedu carine od 245 odsto
16.04.2025.•
3
Sjedinjene Američke Države bi mogle da uvedu Kini carine do 245 odsto, objavila je Bela kuća.
Japan optužio Gugl za kršenje antimonopolskih zakona
15.04.2025.•
0
Japansko regulatorno telo je danas optužilo američkog tehnološkog giganta Gugl za kršenje antimonopolskih zakona, ponavljajući slične poteze u SAD i Evropi.
Predsednik Stelantisa: Automobilska industrija u Evropi i SAD u opasnosti
15.04.2025.•
3
Automobilska industrija je u opasnosti i u SAD i u Evropi, upozorio je predsednik grupe Stelantis Džon Elkan, navodeći kao razlog povećanje carina kao i plan za smanjenje emisija štetnih gasova.
Vlada spasava poslednju železaru u Britaniji
15.04.2025.•
0
Vlada Velike Britanije saopštila je da je kupila dovoljno sirovina da bi poslednje britanske visoke peći za proizvodnju čelika nastavile da rade "narednih nedelja".
Kina zabranjuje kupovinu od Boinga
15.04.2025.•
1
Kina je naložila svojim avio-kompanijama da obustave sve buduće isporuke aviona američkog proizvođača Boing, kao odgovor na nove američke carine koje je predsednik Donald Tramp uveo na kinesku robu.
RZS: Mali rast broja izdatih građevinskih dozvola
15.04.2025.•
0
Republički zavod za statistiku saopštio je da je u februaru izdato 1.817 građevinskih dozvola, što predstavlja povećanje od 1,1 odsto u odnosu na isti period prethodne godine.
Pada cena zlata sa rekordnog maksimuma: Ipak, ostaje iznad 3.200 dolara po unci
14.04.2025.•
1
Cene zlata pale su za 0,4 odsto sa rekordnog nivoa od 3.245,42 dolara po unci.
Rani prolećni mraz "pao na behar", na voće: Ugrožene kajsija, trešnja, šljiva i breskva
13.04.2025.•
0
Kajsije, šljive, trešnje i breskve našle su se na udaru mraza zbog iznenadnog zahlađenja i snega koji je prethodnih dana padao u Zapadnoj Srbiji.
Objavljen pravilnik o novim propisima za pelet i brikete: Laboratorijska analiza na štetne materije
13.04.2025.•
2
Privredna komora Srbije (PKS) saopštila je da je donet pravilnik o novim propisima za pelet i brikete.
Raspisan tender od 8,4 miliona evra za nadzor nad izgradnjom Železničke stanice Novi Beograd
13.04.2025.•
10
Ministarstvo građevinarstva u tehničkom mandatu raspisalo je tender za stručni nadzor nad izgradnjom kompleksa Železničke stanice Novi Beograd sa rekonstrukcijom mostovske konstrukcije.
Srbija će se od Novog Sada, preko Mađarske, povezati na ruski naftovod: Dve koristi i dva rizika
13.04.2025.•
17
Srbija bi uskoro mogla da se poveže na najduži naftovod na svetu, "Družbu", koja dovodi naftu iz Rusije u istočnu Evropu.
Predloženo da država pomogne kompanijama koje su pogođene carinama SAD: Dobra ideja?
13.04.2025.•
12
Carina od 37 odsto na izvoz robe iz Srbije u SAD najviše će ugroziti poslovanje malih i srednjih preduzeća iz automobilske, metalske, hemijske i namenske industrije.
Frilenseri imaju rok do kraja aprila da podnesu poresku prijavu
13.04.2025.•
1
Rok za podnošenje poreskih prijava za prvi kvartal ove godine za frilensere počeo je 1. aprila i traje do 30. aprila, saopštila je Poreska uprava.
Mercedes zbog velikih troškova seli proizvodnju u Mađarsku
13.04.2025.•
3
Mercedes želi da izmesti radna mesta iz Nemačke, a fokus kompanije je na Mađarskoj, posebno na lokaciji Kečkemet, gradu od oko 100.000 stanovnika, piše Dojče vele.
Republički zavod za statistiku: Inflacija u martu 4,4 odsto, prosečne cene veće za 1,2 procenta
12.04.2025.•
1
Republički zavod za statistiku (RZS) objavio je da je međugodišnja inflacija u Srbiji u martu ove godine bila 4,4 odsto, a mesečna 0,1 odsto.
Prada kupuje modnu kuću Versaće
12.04.2025.•
0
Italijanska modna kuća Prada saopštila je da je postigla "definitivni dogovor" sa američkom grupom Kapri Holdings o preuzimanju 100 odsto čuvene marke Versaće za 1,25 milijardi evra.
Komentari 13
Miki
Plaćač poreza
ex Pezos
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar